پایش برنامه های کلان استانی در جلسات شورای گفت و گو | اتاق خبر
کد خبر: 365374
تاریخ انتشار: 26 مرداد 1395 - 13:07
رییس اتاق بازرگانی زنجان در گفتگو با اتاق خبر اعلام کرد:
مسائلی که در جلسات شورای گفتگوی استان زنجان مطرح می شود موضوعات مهمی است که اغلب منجر به یک تصمیم مهم استانی شده است.

اتاق خبر: اتفاقی که در دولت یازدهم افتاده است تمایل دولت یازدهم به برقراری ارتباط هرچه بیشتر با بخش خصوصی بوده و در این زمینه مسئولان استان ها از خروجی جلسات کارگروه های مشترک بخش خصوصی با دولت به نیکی یاد می کنند. در این راستا اتاق خبر برای بررسی عملکرد شورای گفتگوی استان زنجان به سراغ غلامحسین جمیلی رییس اتاق بازرگانی این استان رفته است. جمیلی تاکید دارد جلسات مشترک بخش خصوصی و دولت در این استان به طور منظم برگزار می شود و اغلب تصمیمات کلان استانی در این کارگروه گرفته می شود. این گفتگو را در ادامه می خوانید:

جلسات استانی شورای گفتگو در استان زنجان به چه صورت برگزار می شود؟

جا دارد که تشکری از دولت و وزرا، همچنین استاندار شهرستان ها داشته باشم که دولت یازدهم اهمیت ویژه ای به جلسات شورای گفتگو داده اند. ما بسیار خرسند هستیم که دولت فعلی برخلاف دولت قبلی که نسبت به بخش خصوصی و شورای اهمیتی داده نمی شد اما در دولت آقای روحانی شورای گفتگو مورد توجه قرار گرفته است. این جلسات  در همه استان ها به شکل جدی برگزار می شود و همین اتفاق در استان زنجان افتاده است. خوشبختانه ما موفق شده ایم که هر ماه جلسات را به شکل منظم برگزار کنیم که به جز یک جلسه همه جلسات در حضور استاندار تشکیل شده است. تقریبا همه اعضای شورای گفتگو هم بخش خصوصی و هم بخش دولتی مرتبا حاضر می شوند. شوراهای گفتگو استانی یک دستورالعمل برگزاری و آیین  اجرایی دارد که براساس آن 8 مورد را به عنوان تکلیف و محور های اصلی تعیین دستور جلسات متصور شده و ما سعی کرده ایم که براساس بهره گیری از آن آیین نامه همچنین جایگاه اتاق بازرگانی در بین سه اتاق بازرگانی، تعاون و اتاق اصناف خط مشی فعالیت های خود را مشخص کنبم و با برنامه ریزی به اهداف بلندمدت خود دست یابیم.

به ویژه اینکه اتاق بازرگانی دبیرخانه سه اتاق است این رسالت را در شورای گفتگو دنبال می کند که به موضوعات سایر حوزه های صنفی و کسب وکار بپردازیم یعنی در شورای گفتگو جدا از اینکه به مسائل پیرامون صنعت، تولید و صادرات می پردازیم همواره بخش تعاون و اصناف را در بررسی های خود آورده ایم .

به طور متناوب و مستمر از روسا و مدیران یا دبیران تشکل ها و اتحادیه های صنفی و یا انجمن های مختلفی که در استان وجود دارند در جلسات دعوت کرده ایم و آنها موضوعات مربوط به صنف خود و همچنین انتظاراتشان از بخش های دولتی را در حضور استاندار محترم مطرح می کنند و در نهایت به جمع بندی هم می رسند.

محور موضوعاتی که در جلسات شورای گفتگو دنبال می شود بیشتر چه موضوعاتی است؟

قالب مفاهیمی که در جلسات شورای گفتگو استان زنجان مطرح می شود موضوعات مهمی است که اغلب منجر به یک تصمیم مهم استانی شده است. ما در بحث ایجاد تغییرات فرهنگ سرمایه گذاری، کارآفرینی، مشارکت های بیشتر مردم در فعالیت های اقتصادی استان بررسی روند توسعه استان در حوزه های مختلف، برنامه های نمایشگاهی بررسی اشکالاتی که در بعضی دستگاه های اجرایی مثل امور مالیاتی تامین اجتماعی به طور مفصل و مرتب در جلسات طرح می شود.

یکی از اهدافی که در شورای گفتگو داشتیم این بود که اگر مصوبه ای در ابعاد ملی منتشر می شود آنها را در شورای گفتگو پایش کنیم و نحوه بهره مندی بیشتر استان از این قوانین و بخش نامه ها را تسهیل کنیم، به گونه ای که بتوانیم از این ظرفیت های ایجاد شده بهره مندی حداکثری داشته باشیم برای مثال اگر مشوقی برای فعالان اقتصادی در یک دستگاه اجرایی در نظر گرفته می شود ما تلاش کرده ایم شرایط را برای بهره گیری بیشتر فراهم کنیم. البته ما نباید خودمان قضاوت کنیم و این مسئله را بر عهده دیگران می گذاریم اما اگر بخواهیم منصفانه بگوییم حقیقت این است که یکی از بهترین و شاخص ترین عملکرد شوراهای گفت و گو استانی مربوط به استان زنجان است.

اغلب در جلسات شورا حول مسائل اصلی و مهم در بخش کشاورزی صنایع معدنی صنایع نساجی و سایر صنایع تخصصی استان که در جلسات مفصلی بررسی شده و در همه آنها در جای خود موثر بوده است. در کنار اینها به مباحث مربوط به حوزه صنایع دستی استان هم پرداخته ایم که این جایگاه را همچنان حفظ کنیم و مهمترین دستاورد و رسالتی که شورای گفتگوی استان داشته این بوده است که توانسته تصمیماتی بگیرد مبنی بر اینکه فضای سهم مشارکت زنجانی ها  در فرایند توسعه استان پررنگ باشد این موضوع مهمی است که طی سال های گذشته به آن پرداخته نمی شد اما امروز به عنوان یک موضوع اساسی به آن پرداخته می شود.

در حال حاضر درجلسات شورای گفتگو چه مواردی مورد بررسی است؟

در حال حاضر ما در جلسه شورای گفت وگو در خدمت یکی از فعالان حوزه اصناف هستیم که در زمینه داروهای گیاهی فعالیت دارند. با توجه به اینکه استان زنجان ظرفیت بالایی در این زمینه دارد انتظار داریم که بتوانیم در این زمینه به موفقیت هایی دست یابیم.

 

اخیرا اتفاقی که در شورای گفتگوی استان روی داده است این بوده که استاندار زنجان به عنوان معاون رییس جمهور و رییس سازمان امور استخدامی کشور منصوب شده و این آخرین جلسه شورای گفتگو است که در حضور استاندار فعلی برگزار می شود. لذا جادارد تشکر ویژه ای داشته باشیم از حمایت هایی که از اتاق بازرگانی و بخش خصوصی داشته اند. یکی از خاطراتی که از وی در شورای گفتگو در خاطر دارم این است که وقتی ما در جلسه شورای گفتگوی کشور و اتاق بازرگانی ایران حاضر شدیم ایشان فرصت ارائه گزارش خود را به بخش خصوصی و اتاق بازرگانی دادند و دوست داشتند زمان بیشتری در اختیار بخش خصوصی برای بیان دیدگاه های خود بگذارند. این نشان می دهد استانداران به ویژه آقای مهندس انصاری اهمیت زیادی را برای اتاق زنجان قایل هستند.

 

95103ت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید