مشاغل خانگی فرصتی برای خودکفا شدن | اتاق خبر
کد خبر: 365671
تاریخ انتشار: 28 مرداد 1395 - 01:52
تهران شهری بزرگ با جمعیتی بسیار، داشتن کار مناسب برای زندگی کردن در این شهر پر هزینه و گران حرف اول را می زند، از اینرو رونق گرفتن مشاغل خانگی فرصت مناسبی برای خودکفایی و بهبود معیشت خانواده در این شهر پر رمز و راز است.

اتاق خبر:راه اندازی کارگاه های تولید و مشاغل خانگی که به وضعیت اقتصادی خانواده جان تازه ای می بخشد؛ فرصت خودکفایی بانوان و دختران بویژه جوینده کار برای بهبود وضعیت معیشت را فراهم می کند که این روزها در پایتخت در حال رونق است.
شکی نیست که بانوان و دختران نقش مهمی برای بهبود امور و اقتصاد خانواده ایفا می کنند؛ نقشی که با حمایت مالی برخی نهادها نمود بیشتری پیدا خواهد کرد.
بانوان در تهران این روزها در کنار شغل خانه داری و رسیدگی به امور آن، برای کمک به اقتصاد خانواده با ایجاد کارگاه هایی کوچک بدور از هر گونه هیاهو و هیجان کاذب، کار تولید را که بعضا با هنر و نوع آوری آمیخته می شود را آغاز کرده اند.
اگرچه برخی ها در گذشته برای گذران اوقات فراغت در خانه فعالیت های هنری انجام می دهند، اما در شرایط اقتصادی کنونی دیگر انجام فعالیت های هنری منحصر به گذران اوقات فراغت نیست و همه اعضای خانواده برای ادامه زندگی در این شهر ناگزیر به مشارکت برای کسب درآمد و گذران معیشت خانواده هستند.
موضوعی که کارشناسان اقتصادی نیز بر آن تاکید داشته و راه اندازی کارگاه های کوچک خانگی را راهی برای برون رفت از مشکلات اقتصادی خانواده تلقی می کنند.
راه اندازی کسب و کار خانگی و ایجاد کارگاه های تولیدی در خانه یکی از بهترین روش های درآمد زا و نوعی کارآفرین است، تولیدی که سوددهی آن بیشتر از هزینه کرد آن است.
در برخی بازارهای شهر بانوان هنرمند جوانی نیز دیده می شوند که بخشی از کارهای هنری خود را برای فروش در معرض گذاشته اند و با استقبال خوب خیلی ها روبرو می شوند.
یکی از همین هنرمندان که کارهای تولیدی خود موسوم به ویترای را در یکی از مراکز خرید تهران در معرض گذاشته به خبرنگار ایرنا گفت که استقبال خوبی از آثارش از سوی مردم می شود و همواره مورد حمایت علاقمندان به هنر است.
سیما نوروزیان افزود: آثارش را با استفاده از مواد نقاشی بر روی شیشه و بلور در خانه تولید می کند و این نوع مواد اولیه در دسترس همه مردم هست و او تنها با به کاری گیری ذوق خود مجموعه هایی را تولید می کند که مورد توجه بسیاری از مردم قرار گرفته و فروش خوبی دارند.
وی گفت: نگاه مردم به هنر و آثار هنری خیلی بهتر شده و آن را از استقبال خوب مردم در خرید آثار و هنرهای دستی اش به خوبی مشاهده می کند به همین دلیل قصد دارد تا کارهای خود را در نمایشگاهی عرض کنم.
نوروزیان افزود: در همین ارتباط تاکنون به سه نفر از خانم های خانه دار آموزش های لازم را ارائه داده و هم اینک در کنارم در کار تولید ویترای و هنرهای دستی مشغول فعالیت هستند.
ایجاد کارگاه و تولید دست ساخته های تزئینی نیز به عنوان یکی از روش هایی که این روزها از سوی خانواده ها به عنوان مشاغل خانگی مورد استقبال قرار گرفته؛ این حرفه با سرمایه ای اندک و دریافت آموزش کوتاه مدت امکان پذیر است.
محبوبه جعفر زاده یکی از کارآفرینان استان تهران است که هنر تولید عروسک و دست سازهای فانتزی را دارد، او معتقد است که مشاغل خانگی به عنوان راهکار مهمی برای کسب درآمد در سراسر جهان مطرح شده و با پرداختن به آن باید وضعیت اقتصادی خانواده ها را بهبود بخشید.
جعفر زاده کارشناس علوم تربیتی است و پیش از این مربی و مدیر یک مهد کودک در شرق تهران بوده است.
او مدتی است که مهد را به دلیل مشکلات تعطیل کرده و اکنون به فعالیت های هنری و کسب درآمد از این بخش می پردازد.
محبوبه جعفرزداه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا نوآوری و ابتکار در کار و طراحی های جدید و منحصر به فرد را از ویژگی های دست ساخته های خود می داند و می گوید: وضعیت بازار خوب است و مشتریان عروسک ها و سایر محصولات را که با خمیر ساخته شده را می پسندند.
این کارآفرین افزود: شغل خانگی و تولید دست ساخته ها را مدت کمی است که شروع کردم و در این مدت توانستم فروش خوبی داشته باشم.
وی بازاریابی را از مشکلات مشاغل خانگی عنوان کرد و گفت: هم اکنون از طریق کانالی در فضای مجازی تلگرام فعالیت دارم و مشتریان سفارش خود را از طریق کانال ارائه می کنند.
جعفرزاده خاطرنشان کرد: گاهی نیز نمایشگاه هایی دایر کرده و در نمایشگاه فروش خوبی داریم.
وی افزود: قابلیت انجام این نوع کسب و کار در منزل مزایای بسیاری را برای شاغلان آن ایجاد می کند.
این کارآفرین ایجاد توازن بین مسئولیت در خانه، حذف هزینه های مربوط به خرید، رهن و اجاره یک کارگاه، کاهش ایاب و ذهاب را از جمله مزایای این نوع شغل عنوان کرد.
جعفرزاده با اشاره به اینکه کسب و کار خانگی موجب تقویت روحیه کار در یک خانواده می شود افزود: استفاده از نیروی کار سایر اعضای خانواده، زمینه فعالیت های کارگروهی و خانوادگی را تقویت کرده و امکان انتقال تجربه کاری از طریق شیوه استاد-شاگردی را در خانواده و سپس در جامعه فراهم می کند.
امیر عذیری معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی(ره) استان تهران نیز در خصوص اشتغال زایی در استان تهران خاطرنشان کرد: این نهاد به کارآفرینان به شرط ایجاد اشتغال برای مددجویان کمیته امداد (ره) تا تعداد پنج نفر، به ازای هر نفر که به کار گرفته شود مبلغ 150 میلیون ریال تسهیلات می دهد.
وی گفت: به افرادی که زیر پوشش این نهاد هستند نیز از منابع بانکی 150 میلیارد ریال و از صندوق اشتغال نیازمندان کمیته امداد (ره) هم مبلغ 300 میلیون ریال تسهیلات ارائه می شود.
عذیری تاکید کرد: این نهاد سال گذشته 130میلیارد ریال از منابع داخلی و صندوق حمایت از نیازمندان و 570 میلیارد ریال از منابع بانکی خود به کارآفرینان تسهیلات داده است.
وی خاطرنشان کرد: یک هزار و 120 نفر از منابع صندوق حمایت از نیازمندان و دو هزار و 600 نفر از منابع بانکی در سال گذشته تسهیلات گرفته اند.

منبع: ایرنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید