خطر گسترش ریزگردها در گلستان | اتاق خبر
کد خبر: 365995
تاریخ انتشار: 29 مرداد 1395 - 09:47
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گلستان گفت: هم اکنون استان گلستان با پدیده ریزگرد مواجه است و خطر گسترش آن گلستان را تهدید می‌کند.

به گزارش اتاق خبر به نقل از مهر، مختار مهاجر شامگاه پنج‌شنبه در همایش «دو قدم تا فاجعه» در مسجد امام حسین (ع) خار کلاته علی‌آبادکتول اظهار کرد: تغییر اکوسیستم استان گلستان، سه استان هم‌جوار (خراسان، مازندران و سمنان) را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

وی افزود: انتقال آب سرچشمه‌های زرین گل به سمنان نه‌تنها به دلیل تهدیدهای حوزه کشاورزی و محیط‌زیست بلکه به دلیل تغییر اکوسیستم و افزایش ریز گردها باید برای همیشه متوقف شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گلستان با یادآوری اینکه ازنظر یونسکو انتقال آب بین‌حوزه‌ای ممنوع است، تصریح کرد: حوزه آبریز و آبخیز زرین گل و اترک موضوع قومیتی نیست بلکه یک موضوع اجتماعی و اکوسیستمی است.

وی با تأکید بر اینکه خطر تغیر اقلیم گلستان را تهدید می‌کند، خاطرنشان کرد: خطر تغییر اقلیم در گلستان جدی است باید جلوی آن گرفته‌شده و با درک حساسیت موجود منابع آبی استان را حفظ کرد.

مهاجر بابیان اینکه گلستان دارای ۴۵۰ هزار هکتار جنگل است، ادامه داد: هم‌اکنون حدود ۲۰۰ هزار هکتار از جنگل‌های استان در شهرستان علی‌آبادکتول واقع‌شده است.

وی اضافه کرد: از این میزان جنگل حدود ۱۲۰ هزار هکتار آن در دهنه زرین گل واقع‌شده که باقی‌مانده از عصر سوم یخبندان است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گلستان متذکر شد: تغییر اکوسیستم یک زنجیره به‌هم‌پیوسته است و فقط مربوط به شهرستان علی‌آبادکتول نیست.

به گفته مهاجر اگر جلوی آب سرچشمه‌های زرین گل گرفته‌شده و یا آب آن منتقل شود و نفوذپذیری دائم را نداشته باشد، شوری آب زمین‌های استان را غیرقابل کشت می‌کند.

وی با بیان این که بافت استان سمنان مرتعی است و هر چه درخت وجود دارد متعلق به استان گلستان و مازندران است، تأکید کرد: پونه آرام، سیاه رودبار و زرین گل در حوزه سیاسی استان گلستان قرار دارد و ضرورت دارد ورود کرده و منابع طبیعی گلستان را از سمنان پس بگیریم.

94105

نظرات
ADS
ADS
پربازدید