سهم ۴درصدی تولید داخل از صنعت الکترونیک | اتاق خبر
کد خبر: 366100
تاریخ انتشار: 30 مرداد 1395 - 08:48
در سده گذشته صنایع الکترونیک نقش خود را در زندگی انسان پررنگ کردند و امروزه نیز با هر پیشرفتی که در زمینه فناوری حاصل می‌شود، صنایع الکترونیک نیز نقش مهم‌تری ایفا می‌کنند.

اتاق خبر: بر این اساس، به نظر می‌رسد کشورهای درحال توسعه برای صنایع الکترونیک باید برنامه‌ریزی‌های دقیق و منظمی داشته باشند تا علاوه‌بر رشد صنایع الکترونیک سایر صنایع نیز پیشرفت مناسبی داشته باشند. از این‌رو، چندی‌پیش محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت بر اهمیت این صنعت در کشور تاکید کرد و از تدوین برنامه ۱۰ساله برای آن خبر داد.

نعمت‌زاده در اجلاس فعالان صنایع الکترونیک با اشاره به نقش کاتالیزوری صندوق حمایت از صنایع الکترونیک گفت: «این صندوق باید مرجع مورد تایید بانک‌های کشور و پل ارتباطی بین صنعت و بانک باشد. در این میان وزارت صنعت، معدن و تجارت برای ایجاد کارگروه‌های دائمی و تخصصی در حوزه صنایع الکترونیک پیشگام شده است، چراکه معتقدیم پژوهش، آموزش و تولید باید در ارتباط تنگاتنگ با هم باشد و از تجربه دیگر کشورها هم استفاده شود تا ساختار جدید برای این صنایع طراحی شود. » این گفته‌ها در حالی است که مسئولان صنایع الکترونیک در کشور نیز معتقدند بزرگترین مانع رشد این صنعت در کشور کاهش سرمایه در واحدهای تولیدی است. با توجه به ضریب رشد بالای این صنعت، به سرمایه‌گذاری و تامین سرمایه در گردش بیشتری نسبت به دیگر صنایع نیاز دارد.
بر این اساس، به نظر می‌رسد مقام عالی وزارت صنعت، معدن و تجارت نگاهی همسو با صاحبان این صنعت در کشور دارد و این موضوع می‌تواند به تدوین برنامه‌ای اجرایی کمک بسیاری داشته باشد. نعمت‌زاده، خدمات صندوق حمایت از صنایع الکترونیک (صحا) را اعطای تسهیلات مالی با نرخ ترجیحی، صدور ضمانتنامه، سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر و خدمات کارشناسی عنوان کرد و گفت: «زمینه‌های فعالیت این صندوق، خرید، انتقال، جذب و توسعه فناوری‌های پیشرفته، خدمات مهندسی و طراحی و مواردی دیگر است، ضمن اینکه طبق اساسنامه صنایع مورد حمایت در ۷ گروه صنایع رایانه‌ای، ارتباطی، اتوماسیون، قطعات الکترونیک، الکترونیک نوری، مصرفی و کاربردی تقسیم‌بندی می‌شوند. »برای بررسی وضعیت صنایع الکترونیک در کشور و پیش‌بینی تدوین این برنامه صمت با صادق فیض‌آبادی، رییس اتحادیه تولیدکنندگان صنایع الکتریکی به گفت‌وگو نشست. در ادامه متن کامل این گفت‌وگو را می‌خوانید.


با توجه به اینکه تاکنون سند و برنامه‌ای برای صنعت الکترونیک در کشور تدوین نشده است، درباره این سند چه پیش‌بینی‌هایی وجود دارد؟


متاسفانه تاکنون نگاه حمایتی از این صنعت به‌طور میان‌مدت و با رعایت جزییات وجود نداشته است.
اکنون وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تدوین این سند خود را آماده می‌کند و این نشانه مناسبی برای تولیدکنندگان صنایع الکترونیک است.
برنامه می‌تواند کمک بسیاری به صنایع الکترونیک داشته باشد اما موضوع مهم این است که چه چشم‌اندازی درنظر داشته باشند؟
باید حساسیت الکترونیک را به‌عنوان یکی از صنایع پایه‌ای در کشور درنظر داشت. در صورتی که این برنامه با مشکلاتی روبه‌رو باشد، به دنبال آن مشکلات بسیاری در این صنعت به وجود می‌آید.
همچنین در صورتی که این برنامه به‌طور دقیق و محاسبه‌شده تدوین شود، می‌تواند صنعت الکترونیک را در کشور به رشد مناسبی برساند.


اکنون نخستین و مهم‌ترین نیاز صنعت چیست؟
صنایع الکترونیک با اینکه در تمام کشورهای دنیا از مهم‌ترین پایه‌های تولید درنظر گرفته می‌شود، در ایران با مشکلاتی روبه‌رو است. در ایران، الکترونیک هنوز در دسته صنایع اولویت‌دار قرار نگرفته و این موضوع باعث می‌شود روند رشد این صنعت در کشور مناسب نباشد.
 این صنعت در فهرست صنایع اولویت‌دار قرار ندارد، این درحالی است که در بیش از ۸۰درصد محصولات تولیدی در کشور نقش کلیدی دارد. بر این اساس، اگر صنایع الکترونیک در این فهرست قرار بگیرد، علاوه‌بر اینکه به رشد این صنعت کمک‌های بسیاری می‌شود، می‌تواند به رشد صنعتی به طور کلی کمک کند.


صنایع الکترونیک در چه تولیداتی نقش دارد؟
آهنگ رشد فناوری در دنیا به صورتی است که به نظر می‌رسد نقطه هدف این صنعت، الکترونیکی شدن تمام محصولات تولیدی است. الکترونیک اکنون از خودروسازی، فعالیت‌های معدنی و واحدهای پتروشیمی تا لامپ‌های ال‌ای‌دی، لوازم‌خانگی، ساعت و حتی برخی عروسک‌ها را شامل می‌شود. یکی از موضوعاتی که در زمینه نقش صنعت الکترونیک در تولید اهمیت دارد، ماشین‌آلات است.
شاید در برخی از محصولات قطعه الکترونیکی دیده نشود اما باید درنظر داشت که در ماشین‌آلاتی که این محصولات به وسیله آنها ساخته می‌شوند، این صنعت نقش مهمی دارد.

 
درحال‌حاضر چند درصد از نیاز ایران به صنعت الکترونیک در داخل تامین می‌شود؟
اکنون بین ۳ تا ۴درصد تولید صنایع الکترونیک در داخل کشور است. متاسفانه به دلیل مشکلات مالی و کاهش سرمایه در گردش این صنعت در کشور با چالش‌های بسیاری روبه‌رو شده است. اهمیت رشد و بروزرسانی در این صنعت بسیار بالاست و اگر ایران بخواهد در این زمینه فعالیت‌های مناسبی داشته باشد باید همگام با دنیا در این زمینه حرکت کند. بسیاری از واحدهایی که در این زمینه فعالیت می‌کردند به‌دلیل مشکلات مالی و عقب ماندن از رشد جهانی این صنعت رفته‌رفته از بین رفتند. باید درنظر داشت که صنعت الکترونیک شامل دو بخش نرم‌افزاری و سخت‌افزاری می‌شود. بر این اساس، در برنامه ۱۰ساله نیز باید بر رشد این دو مقوله تاکید شود.


بخش خصوصی در تدوین این برنامه چه نقشی می‌تواند داشته باشد؟
در گفته‌های مهندس نعمت‌زاده به این موضوع اشاره شده که کارشناسان باید در تدوین این برنامه به وزارت صنعت، معدن و تجارت کمک کنند. همچنین باید توجه کرد که دولت این برنامه را تدوین می‌کند اما بخش خصوصی در کشور باید آن را اجرا کند. خوشبختانه اکنون نگاه همکاری وجود دارد و به نظر می‌رسد باید بر تقویت زمینه‌های همکاری بین بخش خصوصی، نهادها، سازمان و اتحادیه‌های مرتبط با متولی دولتی این بخش تاکید شود. اگر بخش خصوصی در زمان تدوین این برنامه بتواند گفته‌های خود را به گوش بخش دولتی برساند و بخش دولتی هم از تجربه‌های بخش خصوصی در تولید این محصولات برای تدوین برنامه ۱۰ساله استفاده کند، به طور قطع ضریب تدوین یک برنامه قابل اجرا بسیار بالا خواهد رفت.


بهترین راه‌حل برای رشد آغازین ایران در صنعت الکترونیک چیست؟
ایران به دلیل اینکه سال‌ها در این صنعت نتوانست پیشرفت مناسبی داشته باشد باید از شیوه‌هایی مانند «سی‌کی‌دی» یا «اس‌کی‌دی» استفاده کند. اکنون ظرفیت تولید نهادی در کشور وجود ندارد و باید تولید را به این شیوه آغاز کرد. تولید «سی‌کی‌دی» زمینه تولید نهادی را ایجاد می‌کند. در ایران کارشناسان ماهری در این زمینه وجود دارند که می‌توانند بر واردات قطعات الکترونیکی به‌طور «سی‌کی‌دی» نیز نظارت دقیقی داشته باشند. در صورتی که محصولات به صورت «سی‌کی‌دی» وارد شوند و مهندسان ایران کار تولید را این‌گونه آغاز کنند، زمینه انتقال دانش فنی نیز در کشور ایجاد می‌شود و این برای صنعت الکترونیک اهمیت بسیاری خواهد داشت.

منبع: صمت

95102

نظرات
ADS
ADS
پربازدید