اجرای 1544 کیلومتر خط انتقال گاز و 1500 کیلومتر راه آهن تلاش 3ساله دولت یازدهم در سیستان و بلوچستان است | اتاق خبر
کد خبر: 367312
تاریخ انتشار: 4 شهریور 1395 - 21:06
دولت تدبیر و امید طی سه سال گذشته با عملیاتی کردن پروژه های خط انتقال گاز به طول 1544 کیلومتر، راه آهن با 1500 کیلومتر ، طرح 46 هزار هکتاری آبیاری نوین زمین های کشاورزی و توسعه بندر چابهار، اقتصاد استان سیستان و بلوچستان را در مسیر توسعه قرار داده است .

اتاق خبر: دولت تدبیر و امید با توجه ویژه به سیستان و بلوچستان در سه سال اخیر موفق شد چرخه اقتصادی این استان را فعال کرده و با استفاده بهینه از ظرفیت های موجود در آن مسیر توسعه را در تمام زمینه ها برای این استان فراهم کند.
سیستان و بلوچستان با در اختیار داشتن 11.5 درصد از پهنه خاکی ایران اسلامی، همجواری با 2 کشور افغانستان و پاکستان، در اختیار داشتن تنها بندر اقیانوسی کشور و هزاران مزیت دیگر تا پیش از این در سایه نامهربانی های خواسته یا ناخواسته از پیشرفت متعالی باز مانده و تنها به برخی از ظرفیت های آن توجه شده بود.
به گفته بسیاری از کارشناسان، در صورت جدی گرفتن ظرفیت های سیستان و بلوچستان با توجه به موقعیت جغرافیایی خاص و وجود نیروی جوان بسیار در آن، این استان می تواند به یکی از قطب های اقتصادی کشور تبدیل شود همانگونه که در دوران تحریم های ظالمانه صادرات این نقطه از کشور نمود روشنی از این ادعا بود.
با روی کار آمدن دولت یازدهم و در سایه افزایش عقلانیت در تصمیم گیری ها، توجه به مزیت های مرزی، تاکید بر اقتصاد درون محور، اهمیت دادن به کارگاه های خرد و کوچک و توجه همه جانبه به ظرفیت های سیستان و بلوچستان، طرح های این دولت در شمال و جنوب سیستان و بلوچستان سبب آغاز امید، کار و به طور کلی پویایی اقتصادی و اجتماعی در این استان شده است.
با توجه به اینکه 130 عنوان پروژه با 13 هزار میلیارد ریال اعتبار در سال 93 برای این استان از سوی دولت تدبیر و امید در نظر گرفته شد و نیز با توجه به 23 وعده رئیس جمهور به مردم این استان، سرمایه گذاران بسیاری در بخش های مختلف از جمله انرژی، پتروشیمی، فولاد، معادن و شیلات به این استان جذب شدند.
در این بخش به برخی از شاخصترین طرح ها و پروژه های دولت تدبیر و امید که در این استان اجرا شده و یا در حال اجراست می پردازیم.

**راه آهن چابهار– زاهدان- میلک- مشهد
استان پهناوری همچون سیستان و بلوچستان با در اختیار داشتن تنها بندر اقیانوسی ایران اسلامی و همجواری با 2 کشور افغانستان و پاکستان و نیز پراکندگی جمعیت در آن قطعا نیازمند سیستم حمل و نقل ریلی پیشرفته ای به منظور تسهیل در امور حمل و نقل بار و مسافر است که این مهم از چشم تیزبین دولت یازدهم دور نمانده است و برنامه ریزی های بسیاری برای انجام آن صورت گرفته است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان  اظهار داشت: قرارگیری سیستان و بلوچستان در محل تلاقی مسیر شرقی کریدور شمال– جنوب و مسیر جنوبی کریدور شرق– غرب فرصت ترانزیتی بزرگی را برای استان رقم زده که هم اینک این مزیت در حال بهره گیری است.
باقر کرد ادامه داد: مسیر ارتباطی چابهار– سرخس نزدیکترین راه به کشورهای آسیای میانه به منظور ترانزیت کالاهای بین المللی و انتقال محصولات مختلف محسوب می شود و به عبارتی دیگر این مسیر شاهراه انتقال کالا از جنوب به شمال تعریف شده است.
وی ادامه داد: راه آهن چابهار- زاهدان - مشهد - سرخس بیش از 1500 کیلومتر طول دارد که بخشی از آن تا بازارچه میلک در شهرستان هیرمند در شمال سیستان و بلوچستان مرز ایران و افغانستان ادامه می یابد.
وی اظهار کرد: راه آهن استان حدود 14 درصد پیشرفت فیزیکی تاکنون دارد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان تصریح کرد: با توجه به اهمیت اجرای این طرح، اعتبار پرداختی تا پایان سال 94 مبلغ سه هزار و 822 میلیون ریال بوده که تا کنون هزار و870 میلیارد ریال از محل فروش سهام در اختیار این طرح قرار گرفته است
وی افزود: سیستان و بلوچستان فرصتی بزرگ ترانزیت کالا برای سازمان های مهم اقتصادی منطقه ای از جمله شانگهای و اکو محسوب می شود.
وی خاطرنشان کرد: با در نظر گرفتن این ظرفیت ها موضوع ایجاد راه آهن سراسری چابهار- زاهدان- میلک- مشهد در دستور کار دولت یازدهم قرار گرفت که یکی از بزرگترین طرح های موجود در منطقه محسوب می شود و تاکنون توانسته کارآفرینی بسیاری به ویژه برای نیروهای بومی داشته باشد.

**گازرسانی به سیستان و بلوچستان
سیستان و بلوچستان تنها استان بی بهره از گاز در کشور است که صدای گوش خراش برخورد سیلندرهای گاز مایع در آن به کابوسی برای مردم تبدیل شده و سالهاست که خلاصی از رنج حمل این سیلندرهای سنگین بر دوش، از آرزوهای مردم این دیار شده است.
نبود گاز در این استان نه تنها مردم را به ستوه آورده بلکه هزینه های صنایع و واحدهای تولیدی را در مقایسه با سایر استانها چندین برابر افزایش داده و با توجه به نظام یارانه ای کشور تولید در این استان را کم رنگ کرده است.
بی شک گاز رسانی به سیستان و بلوچستان یکی از خدمات بزرگ دولت تدبیر و امید در این استان محسوب می شود که ثواب اخروی آن برای همیشه ماندگار است.
عملیات اجرایی طرح عظیم گاز رسانی به شهرهای سیستان و بلوچستان با اعتباری بالغ بر 60 هزار میلیارد ریال معادل 1.8 میلیون دلار در سال، مهر سال 94 آغاز شده است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه این استان تنها بخش بی بهره از گاز در کشور است بیان کرد: اجرای طرح گازرسانی به این استان علاوه بر منافع اقتصادی دارای اثرات اجتماعی، فرهنگی و حتی سیاسی بوده که از نظرها دور مانده است.
کرد ادامه داد: پروژه گاز رسانی بطول یک هزار و 544 کیلومتر خط انتقال از عسلویه به ایرانشهر - چابهار - زاهدان و زابل در دست انجام است که 904 کیلومتر آن از عسلویه به ایرانشهر 100 درصد انجام شده است .
وی ادامه داد: پروژه گاز رسانی از ایرانشهر - چابهار بطول 290 کیلومتر در دست انجام است که تا سال 98 به پایان می رسد.
وی خاطر نشان کرد: پیشرفت فیزیکی پروژه گازرسانی مسیر ایرانشهر- زاهدان با 89% مسیرسازی، 10% حفاری مسیر و حدود 14 کیلومتر حمل و ریسه انجام شده است.
کرد گفت :گازرسانی به 590 هزار واحد مسکونی، ده ها هزار کارگاه، واحد صنفی و محل کسب و کار و کارگاههای صنعتی بزرگ باعث کاهش هزینه های مصرفی خانوار و خدمات و کالاهای تولیدی در استان می شود.
وی گفت: کاهش مشکلات بهداشت و سلامت ناشی از سیستم های موجود گرمایشی، تثبیت و نگه داشت جمعیت به دلیل کاهش هزینه ها و مهمتر از آن کاهش پدیده شوم قاچاق سوخت و به تبع آن کاهش تلفات انسانی مترتب بر این قضیه از جمله مسائلی است که می تواند با ورود گاز به سکونتگاه های انسانی نوید آنرا داد.
وی اظهار داشت: ایجاد هزاران شغل مستقیم و غیر مستقیم وابسته به گاز و صنایع وابسته بزرگترین اثر اقتصادی این طرح است .
**توسعه بندر شهید بهشتی چابهار
چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران اسلامی با ظرفیت های بی نظیر خود سالهاست که نادیده گرفته شده و آنگونه که باید مورد استفاده صحیح قرار نگرفته بود.
کم توجهی به توسعه این بندر تا آنجا پیش رفته است که هم اینک برخی از کالاها از جوار این بندر عبور کرده و در بندرعباس تخلیه می شوند و سپس با پیمودن مسیر ترانزیتی طولانی به کشور افغانستان و مناطق همجوار ترانزیت می شود.
این بندر با عنایت ویژه رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهوری و اعضای هیات دولت یازدهم مورد توجه جدی قرار گرفت و در مسیر توسعه حرکت شتاب گونه ای را آغاز کرده است.
یکی از مهمترین تاکید های دولت یازدهم از بدو فعالیت توسعه بندر چابهار بوده است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان در این باره گفت: دسترسی چابهار به آبهای آزاد بین المللی خارج از تنگه هرمز، امکان ارتباط با کشورهای شرق آسیا، شبه قاره هند، شیخ نشین های عربی و بازارهای آفریقایی را برای سیستان و بلوچستان و کشور همجوار کرده است.
کرد اظهار داشت: این مساله خود شرایط ممتاز سیستان و بلوچستان را برای نقش پذیری در تجارت و بازرگانی ملی و ترانزیت خارجی میان اروپا، آسیای مرکزی و میانه با آبهای شرقی و جنوبی و شاخ آفریقا فراهم کرده است.
وی تصریح کرد: دولت یازدهم با در نظر گرفتن توانمندی های موجود در این بخش در صدد توسعه بنادر و اسکله های چابهار از جمله بندر شهید بهشتی و کلانتری است.
وی ادامه داد: طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار در تیر سال 86 به ارزش 341 میلیون دلار و برای مدت هزار روز کلید خورد و عملیات اجرایی آن با کلنگ زنی این پروژه در مرداد سال 92 بطور عملی آغاز شد.
وی افزود: اجرای طرح توسعه بندرچابهار در پنج مرحله (فاز) پیش بینی شد که با بهره برداری از مرحله نهایی ظرفیت تخلیه و بارگیری این بندر سالانه به 20 میلیون تن خواهد رسید.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان افزود: با افتتاح فاز اول طرح توسعه بندرشهید بهشتی چابهار علاوه بر اشتغال زایی، خدمات مطلوبی نیز به پتروشیمی این بندر ارائه خواهد شد.
کرد اظهار داشت: در شرایط موجود اسکله های بندر شهید بهشتی پتانسیل تخلیه و بارگیری 5/2 میلیون تن کالا را دارند که در صورت تکمیل فاز اول طرح توسعه این بندر که تاکنون 70 درصد پیشرفت داشته این میزان به 6 میلیون تن و با تکمیل سایر فازهای طرح توسعه این حجم تا 20 میلیون تن و در نهایت 82 میلیون تن افزایش خواهد یافت.

**طرح انتقال آب به مزارع سیستان و بلوچستان
کمبود آب و معضلات ناشی از آن در دنیای کنونی که موضوع آب یکی از سیاسی ترین حوزه هاست باید جدی گرفته شود.
استان سیستان و بلوچستان که در طول تاریخ شغل اغلب ساکنان آن کشاورزی و دامپروری بوده است نیاز بسیار شدیدی به آب دارد که با توجه به شرایط کنونی باید برای بهره گیری از آب موجود نهایت تلاش را کرد.
یکی از طرح های مفید، کارآمد و آینده نگر دولت یازدهم اجرای طرح آبرسانی به وسیله لوله به 146 هزار هکتار از زمین های کشاورزی سیستان و بلوچستان است که با توجه به شرایط خشکسالی حاکم بر منطقه سیستان طرح 46 هزار هکتار آبیاری زمین های این منطقه هم اینک در حال لوله گذاری است.
استاندار سیستان و بلوچستان اظهار داشت: دولت برای استفاده بهینه از آب و خاک برنامه های مهمی در پیش دارد که اجرای 46 هزار هکتار آبیاری نوین در منطقه سیستان و 100 هزار هکتار در مناطق بلوچستان بر همین مبنا طرح ریزی شده است.
علی اوسط هاشمی ادامه داد: اجرا و تکمیل طرح انتقال آب با لوله به 46 هزار هکتار زمین در سیستان هزاران شغل ایجاد می کند.
وی افزود: از آنجایی که هدف از اجرای طرح آبیاری نوین ایجاد اشتغال و تامین معیشت مردم سیستان است اجرای این طرح زمینه ایجاد سایر واحدهای جانبی آن را نیز فراهم می کند.
وی تصریح کرد: توسعه الگوهای کشت و توجه به مبحث مهم صادرات و تولید محصولات با کیفیت و مطابق با نیاز بازارهای جهانی باید در منطقه تقویت و از ظرفیتهای موجود به درستی بهره گرفته شود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان نیز گفت: با توجه به خشکسالی حاکم بر سیستان و بلوچستان که بیش از 18 سال طول کشیده و از سویی به دلیل وابسته بودن بخشی از استان به آبهای افغانستان و از همه مهمتر بهره وری پایین سیستم های آبیاری فعلی، دولت تدبیر و امید در صدد تغییر شیوه آبیاری در این استان برآمده است.
کرد اظهار داشت: یکی از بزرگترین دستاوردهای سفر رئیس جمهوری به سیستان و بلوچستان تصویب طرح انتقال آب با لوله در سطح 146 هزار هکتار اتست که از این میزان 46 هکتار آن در حوزه سیستان و 100 هزار هکتار آن در حوزه جنوب استان واقع شده است.
وی ادامه داد: خوشبختانه در کمترین زمان ممکن منابع مورد نیاز طرح 46 هزار هکتاری سیستان با موافقت رهبر معظم انقلاب از محل صندوق توسعه ملی تأمین و توسط معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهوری به وزارت جهاد کشاورزی نیز ابلاغ شد.
گرچه سیستان و بلوچستان مزیت های بیشماری دارد اما ظرفیت های کشاورزی آن از مهمترین بخش هایی است که باید به آن توجه شود و دولت یازدهم توانسته با این طرح خدمتی غیر قابل انکار به مردم این استان ارائه کند.

**اجرای طرح های بزرگ جاده ای سیستان و بلوچستان
سیستان و بلوچستان یکی از مسیرهای ترانزیتی با ارزشی است که راه ها در آن همچون شریان های حیاتی بدن انسان عمل می کنند و این نکته نیز از چشم دولت یازدهم مغفول نمانده و در دستور کار این دولت قرار گرفته است.
معاون استاندار سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به وضعیت ترانزیتی استان یکی از فرصت های اساسی سیستان و بلوچستان احداث بزرگراه و توسعه شریان های حیاتی است که این شریان ها گذشته از حمل و نقل مسافر نقش بزرگ ترانزیت کالا را نیز بر عهده دارند.
کرد اظهار داشت: از جمله شریان های حیاتی سیستان و بلوچستان در راههای شمال – جنوب استان می توان به راههای چابهار- نیکشهر - ایرانشهر - خاش - زاهدان و یا چابهار - سرباز - ایرانشهر - خاش - زاهدان و در محورهای شرق - غرب راه میرجاوه - زاهدان - بم، راه زاهدان - زابل، ایرانشهر - بمپور، ایرانشهر- بم و جاده مهم چابهار - کنارک - بندرعباس اشاره کرد.
وی تصریح کرد: بر این اساس جاده های یاد شده مورد توجه ویژه دولت تدبیر و امید قرار گرفته که در صورت اتمام این طرح ها سیستان و بلوچستان از اثرات اجتماعی و اقتصادی آن بهره مند می شود.
وی خاطر نشان کرد: کاهش تصادف ها و مرگ و میر و نیز افزایش حجم مبادلات بین استانی و کشورهای همسایه از جمله اثرات بهبود وضعیت راه ها و توسعه آنهاست.

**اجرای طرح های پتروشیمی و صنعتی در سیستان و بلوچستان
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به موضوع بیکاری سیستان و بلوچستان و اختلاف فاحش نرخ بیکاری در این استان با سطح ملی و از سوی دیگر به دلیل نیاز به شرایط خاص برای توسعه کشاورزی، دولت تدبیر و امید ایجاد تنوع در زمینه فعالیت های اقتصادی استان را در دستور کار خود قرار داد.
کرد اظهار داشت: رفتن به سمت و سوی پتروشیمی و صنایع مرتبط با این موضوع از جمله رویکردهای دولت تدبیر و امید برای ایجاد ظرفیت های جدید اشتغال در سیستان و بلوچستان است.
وی تصریح کرد: انتخاب چابهار به عنوان قطب سوم توسعه پتروشیمی کشور و ایجاد بیش از 23 مجتمع پتروشیمی در این منطقه ، اجرای خط انتقال گاز متان از عسلویه به چابهار و ایجاد مجتمع پتروشیمی پروپیلن در ایرانشهر از جمله اقدامات دولت یازدهم در این منطقه است.
وی افزود: همچنین انتخاب منطقه چابهار به عنوان قطب سوم تولید خودروی کشور، احداث کارخانه فولاد چابهار و ده ها طرح کوچک و بزرگ دیگر بخشی از تصمیمات دولت در راستای توسعه صنعت در استان است.
وی ادامه داد: اجرای این طرح ها در گام نخست بیش از 50 هزار فرصت شغلی مستقیم و ده ها هزار فرصت شغلی غیر مستقیم را به همراه خواهد داشت.

**طرح بهره برداری از معادن سیستان و بلوچستان
شاید موضوع معادن از گمنام ترین بخش ها در سیستان و بلوچستان در ادوار گذشته بوده است در حالی که این سرزمین به واسطه اقلیم و موقعیت جغرافیایی خود یکی از غنی ترین بخش های معدنی کشور محسوب می شود که بکر و دست نخورده باقی مانده است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان گفت: وجود معادن نسبتا غنی و متنوع معدنی و سهم بالای سیستان و بلوچستان در برخورداری از این معادن و امکان توسعه فعالیت های معدنی و قرارداشتن استان بر روی کمربند فلزایی و معدنی جهان که از یوگسلاوی تا پاکستان ادامه دارد بهترین ظرفیت ها را برای توسعه این بخش فراهم کرده است.
نادر میرشکار اظهار داشت: سیستان و بلوچستان با ذخایر معدنی مانند کرومیت، مس، منگنز، سرب و روی، قلع، تنگستن و طلا و کانسارهای غیر فلزی نظیر تالک، منیزیت، گل سفید، فلدسپات، کائولن، سیلیس و سنگهای ساختمانی بویژه گرانیت از ظرفیت های بسیار خوبی برخوردار است.
وی ادامه داد: وجود بیش از 400 هزارتن گارنت با عیار 40 درصد، 10 میلیون تن اندلوزیت، 5 میلیون تن فلدسپات، 130 هزارتن سیلیس، 43 هزارتن آنتیموآن از قابلیت های این استان در بخش معدن است.
وی بیان کرد: دولت یازدهم با اطمینان از این ظرفیت بالا و موقعیت جغرافیایی سیستان و بلوچستان برای صدور بخشی از این معادن فرآوری شده به خارج از کشور در سفر خود به استان، شناسایی و اکتشاف معادن را در قالب 57 محدوده اکتشافی با وسعتی در حدود 46 هزار کیلومتر مربع به تصویب رساند.

**طرح های بهداشتی و درمانی استان
خدمات دولت یازدهم در بخش بهداشت و درمان بر هیچ کس پوشیده نیست و امروز در دور افتاده ترین روستاهای سیستان و بلوچستان نیز افراد از خدمات مطلوب بهداشتی و درمانی بهره می برند و با برنامه ریزی های انجام شده هم اینک تمام مردم سیستان و بلوچستان زیر پوشش بیمه قرار گرفته اند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: عملیات ساخت 393 طرح عمرانی بهداشت و درمان با چهار هزار میلیارد ریال اعتبار در حوزه تحت پوشش این دانشگاه درحال اجراست.
دکتر محمود رضا میری گفت: احداث بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی مختلف، بلوک های زایمانی، گسترش بخش های مراقبت های ویژه بیمارستان ها، ساخت پایگاه های سلامت و خانه بهداشت در شهرستان های زاهدان، خاش، سراوان، چابهار و کنارک از مهمترین طرح های در دست ساخت این دانشگاه است.
وی ادامه داد: 235 هزار متر مربع فضای فیزیکی با راه اندازی این طرح ها در آینده ای نزدیک به مجموع زیر ساخت های بهداشتی، درمانی، آموزشی، رفاهی و اداری این دانشگاه افزوده می شود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان افزود: دولت تدبیر و امید در راستای تاکیدات رهبر معظم انقلاب با اجرای طرح تحول نظام سلامت توانست گام های بسیار خوبی را در حمایت مالی از مردم و بیماران بردارد که کاهش هزینه درمانی در بیمارستان ها و گسترش زیرساخت های بخش بهداشت و درمان تنها بخشی از این حمایت هاست.
میری بیان کرد: همزمان با اجرای طرح تحول نظام سلامت خوشبختانه گام های خوبی در بهبود زیر ساخت های بهداشت و درمان در جنوب سیستان و بلوچستان برداشته شده است که نوید بخش توزیع امکانات به صورت متوازن در استان است.
وی با اشاره به کمبود ماما در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: این دانشگاه برای رفع این مشکل برنامه های مختلفی از جمله تربیت نیروی بومی را در دستور کار دارد.
وی گفت: سیستان و بلوچستان به دلیل شرایط اقلیمی و هم مرز بودن با کشور پاکستان و افغانستان همواره در زمینه بهداشت و درمان مشکلات مختلف را تجربه کرده که اتخاذ تدابیر مختلف با همراهی مسئولان در رفع مشکلات به وجود آمده بسیار موثر بوده است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اهمیت طرح تحول سلامت گفت: 420 هزار نفر از جمعیت استان حاشیه نشینان هستند که با اجرای این طرح برنامه های بسیار خوبی از جمله فعال سازی پایگاه های سلامت و راه اندازی مراکز جامع سلامت برای افراد حاشیه شهرها انجام شده است.
سید مهدی طباطبایی با بیان اینکه بیش از 50 درصد جمعیت سیستان و بلوچستان در روستاها سکونت دارند گفت: تنها حدود 17 درصد روستاهای استان جمعیت بیش از 50 خانوار دارند و برای تحقق اهداف خدمات رسانی در مناطق روستایی در کنار سایر اقدامات سال گذشته مجوز جذب 67 دانش آموز بهورز در جنوب استان گرفته شده که هم اینک در حال آموزش هستند.

** بیمه سلامت برگ زرین دیگری از خدمات دولت تدبیر و امید در سیستان و بلوچستان
امروز به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی و زحمت های بی دریغ دولت یازدهم سایبانی از نوع بیمه سلامت بر سر تمام مردم سیستان و بلوچستان قرار دارد که این امر از یکسو سبب آسایش مردم شده و از سوی دیگر سفرهای درمانی به سایر کشورهای همجوار را کاهش داده است.
مدیرکل بیمه سلامت سیستان و بلوچستان بیان کرد: افزون بر 14 هزار بیمار خاص و صعب العلاج در این استان زیر پوشش بیمه سلامت قرار دارند و تمامی خدمات درمانی و دارویی به آنان رایگان ارائه می شود.
محمد صفدری طرح تحول نظام سلامت را گامی ارزنده در راستای ارتقای بهداشت و درمان کشور دانست و اظهار داشت: کم شدن هزینه بیماران بستری، افزایش ماندگاری پزشکان در مناطق محروم، ترویج زایمان طبیعی و رایگان شدن آن و کاهش پرداختی از سوی مردم از مهم ترین مزایای اجرای طرح تحول سلامت است.
وی گفت: از ابتدای اجرای برنامه تحول سلامت تاکنون 2 میلیون و 200 هزار نفر در سیستان و بلوچستان دفترچه بیمه سلامت دریافت کردند که بیش از یک میلیون و 300 هزار نفر آنان را روستائیان و عشایر تشکیل می دهند.
مدیرکل بیمه سلامت سیستان و بلوچستان گفت: نام نویسی در بیمه سلامت رایگان بوده و افرادی که هیچ بیمه پایه ای ندارند می توانند با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت و نمایندگی های بیمه در این سامانه نام نویسی کنند.
وی ادامه داد: خدمات بیمه گری، صدور، تعویض و تمدید دفاتر بیمه به بیش از 20 دفتر پیشخوان دولت در سیستان و بلوچستان واگذار شده است.
وی بیان کرد: به بیش از سه میلیون و 662 هزار و 434 فقره سند سرپایی بیمه شدگان تحت پوشش بیمه سلامت همگانی در سیستان و بلوچستان رسیدگی شده است.
وی خاطر نشان کرد: اجرای طرح تحول نظام سلامت به منظور کاهش پرداختی از جیب بیمه شدگان در بیمارستانهای دولتی تا 97 درصد کاهش یافته است .

**سیستان و بلوچستان در دولت تدبیر و امید یکی از امن ترین استانها
امنیت همواره یکی از دغدغه های سیستان و بلوچستان بوده است که بسیاری از کارشناسان این موضوع را سبب عقب ماندگی این استان از چرخه پیشرفت می دانند، بنابراین دولت یازدهم از ابتدای ورود به موضوع امنیت در سیستان و بلوچستان توجه ویژه ای داشته است.
معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان اظهار داشت: سال گذشته این استان یکی از امن ترین استانهای کشور بود و این امر با تلاش شبانه روزی دستگاههای امنیتی محقق شد.
علی اصغر میرشکاری اظهار داشت: به دنبال کارهای نرم افزاری در حوزه امنیت سیستان و بلوچستان هستیم و از این طریق تعامل خوبی بین نیروی انتظامی و مردم برقرار شده و توانستیم موفقیت های زیادی در این زمینه بدست آوریم.
وی تصریح کرد: هوشمند کردن امنیت سیستان و بلوچستان در دستور کار قرار دارد و بعضی از شهرستان ها به زودی در این زمینه به ظرفیت 100 درصد می رسند.
وی افزود: سیستم پایش تصویری در سیستان و بلوچستان آغاز شده و قصد داریم کل مرزهای این استان را از این طریق کنترل کنیم.
معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: 90 درصد جرائم اجتماعی استان با ایجاد سیستم های پایش تصویری کاهش یافته که این امر موفقیت بسیار خوبی محسوب می شود.
میرشکاری ادامه داد: مسائل امنیتی سیستان و بلوچستان هر هفته در شورای تامین استان بررسی و مشکلات احتمالی رسیدگی می شود.
وی ادامه داد: 47 درصد ناامنی‎های سیستان و بلوچستان ریشه در خرید و فروش مواد مخدر دارد.
وی بیان کرد: 2 هزار عنوان مجرمانه در دنیا وجود دارد که هزار و 200 عنوان آن در ایران یافت می شود.
وی افزود: تهیه طرح جامع امنیت پایدار در بخش های مختلف در دستور کار شورای تامین سیستان و بلوچستان قرار دارد.
معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به دستگیری اخیر یک تیم تروریستی در خاش گفت: چند تروریست در یک منزل شخصی در اتاق پذیرایی کانال حفر می کردند تا در اماکن انتظامی این شهرستان حمله انفجاری انجام دهند که این موضوع از قبل رصد شده و به موقع برای دستگیری آنان اقدام شد.
میرشکاری خاطر نشان کرد: کنترل مرزهای سیستان و بلوچستان با کشورهای پاکستان و افغانستان یک طرفه و با اقتدار از سوی جمهوری اسلامی انجام می شود.
وی افزود: ناهنجاری های اجتماعی در حوزه امنیت قرار دارند و برای حل این موراد از طریق فرهنگی تلاش می شود.
وی با اشاره به مبارزات قاطع با قاچاق در سیستان و بلوچستان گفت: 2 کالای اساسی، سوخت و دام در استان قاچاق می شود که در این راستا طرحی با هدف مقابله با قاچاق کالا تهیه شده است.
معاون امنیتی و انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: کشورهای افغانستان و پاکستان نیاز شدیدی به موادسوختی دارند و اگر سوخت مورد نیازشان به صورت رسمی تامین نشود زمینه برای قاچاق فراهم می شود.
میرشکاری بیان کرد: گرچه سوخت از سایر استان های کشور به روش های مختلف وارد سیستان و بلوچستان می شود اما با اقداماتی که در دستور کار قرار دارد تلاش می شود تا قاچاق سوخت در سالجاری مهار شود.
وی تصریح کرد: نصب GPS بر روی خودروهای حمل سوخت در سیستان و بلوچستان سبب صرفه جویی ماهیانه 6 میلیون لیتر سوخت شده است.
وی افزود: 14 کشتارگاه در سیستان و بلوچستان با هدف مقابله با قاچاق دام، وجود دارد که همه آنها فعال هستند.
وی ادامه داد:سال گذشته 26 هزار تن گوشت از طریق این کشتارگاهها به سایر نقاط کشور ارسال شده و بر اساس برنامه ریزی های موجود مقرر شده تا سالجاری این میزان به 40 هزار تن ارتقا یابد.
معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به راه اندازی کمیسیون امان نامه در استان گفت: این طرح از سال 1384 در استان آغاز شده که 64 نفر در سال گذشته و همچنین در چند ماهه نخست سالجاری نیز 12 نفر امان نامه دریافت کردند.
میرشکاری اظهار داشت: رافت نظام اسلامی به روی مجرمان نادم و پشیمان که شاکی خصوصی ندارند در سیستان و بلوچستان باز است و این افراد می توانند برای دریافت امان نامه به ریش سفیدان و فرمانداران شهرستان های استان مراجعه کنند.

**پیش بینی 300 هزار شغل در برنامه ششم توسعه در شیلات سیستان وبلوچستان
مدیرکل شیلات سیستان وبلوچستان  گفت: یک میلیون تن صید(ماهی، میگو و دیگر ذخایر دریایی) و ایجاد 300 هزار فرصت شغلی در برنامه ششم توسعه و سند توسعه سواحل مکران پیش بینی شده است.
هدایت الله میرمرادزهی اظهار داشت: فعالیت در حوزه شیلات نقش مهمی در توسعه سواحل مکران دارد و دولت تدبیر و امید نگاه ویژه ای به اجرای طرح های شیلاتی داشته است.
وی ادامه داد: توسعه سواحل مکران از برنامه های مهم رهبر معظم انقلاب و دولت تدبیروامید است و شیلات جایگاه ویژه ای در توسعه این منطقه دارد.
وی افزود: حل مشکلات 25 هزار صیاد در آب های چابهار و کنارک، توجه و توسعه مزارع پرورش میگو گواتر، افزایش مکان های پرورش ماهی در قفس، توسعه و تکثیر آبزیان، ایجاد و توسعه بنادر ماهیگیری، صیادی و تخلیه صید، کارخانه های تون و پودرماهی از جمله طرحهای برنامه ششم توسعه است که نقش مهمی در ایجاد اشتغال دارند.
مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان گفت: صیادان چابهار و کنارک هم اینک تامین کننده بیش از 60 درصد ماهیان صنعتی کشور هستند و رتبه اول صید در غرب اقیانوس هند را به خود اختصاص داده اند.
میر مرادزهی بیان کرد: لایروبی و توسعه 11 بندر صیادی و تخلیه صید می تواند به ایجاد اشتغال کمک بسزایی داشته باشد.
وی با بیان اینکه بنادر ماهیگیری علاوه بر ایجاد اشتغال موجب جذب گردشگران زیادی شده اند، خاطرنشان کرد: یکی از برنامه های پیشنهادی اداره شیلات تبدیل روستاهای حاشیه بنادر صیادی به «بندر شهر» است تا از مردم از خدمات رفاهی و زیربنایی بهره مند شوند.
وی تصریح کرد: 930 فروند لنج و هزار و 400 فروند قایق صید و صیادی با حدود 25 هزار نفر صیاد دائمی و فصلی در قالب 34 تعاونی صیادی در حوزه چابهار و کنارک فعالیت دارند.
بندر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، شش دهستان و 549 آبادی دارای سکنه تشکیل شده است.

** 6 هزار میلیارد ریال ردیف مستقل برای مدرسه سازی در سیستان و بلوچستان
مدیر کل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان اظهار داشت: دولت تدبیر و امید برای نخستین بار در تاریخ آموزش و پرورش این استان یک ردیف مستقل بودجه با حدود 6 هزار میلیارد ریال در طول سه سال برای مدرسه سازی در نظر گرفته است.
علیرضا نخعی با بیان اینکه اختصاص این ردیف بودجه جهش خوبی برای مدرسه سازی سیستان و بلوچستان است بیان کرد: هزار و 700 میلیارد ریال (170 میلیارد تومان) از این اعتبار برای سال 95 در نظر گرفته شده است.
وی با تقدیر از مشارکت خیران در مدرسه سازی استان گفت: 925 کلاس درس از مهر سال گذشته تا مهر امسال با مشارکت حدود 50 درصدی خیران ساخته و تحویل شده و یا آماده تحویل است.
وی ادامه داد: همچنین از زمان برگزاری جشنواره خیران مدرسه ساز در اردیبهشت امسال در استان تاکنون خیران 60 میلیارد ریال کمک کرده اند که تا پایان امسال این روند رو به افزایش خواهد بود.
وی با اشاره به شناسایی 2 هزار کلاس درس غیراستاندارد، خشتی و گلی، کلنگی و درحال تخریب استان گفت: امسال بخش عمده این کلاس ها حدود دو سوم با مشارکت نوسازی مدارس، حمایت دولت و مشارکت خیران ساخته خواهند شد.
وی افزود: با برنامه ریزی های صورت گرفته تا پایان سال 96 تمام مشکل فضای آموزشی مدارس یادشده حل خواهد شد.

***شاخص های آموزشی سیستان و بلوچستان رو به بهبود است
مدیرکل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان با بیان این که رتبه آموزش و پرورش استان در مجموع در کشور مطلوب و رضایت بخش نیست گفت: در سالهای اخیر با اقدامات صورت گرفته شاخص های این نهاد روبه بهبود بوده است به طوری که در برخی شاخص ها نظیر درصد قبولی آزمون سراسری در بین استان های کشور از رتبه 33 به 28 و نرخ قبولی پیش دانشگاهی با 93 درصد قبولی به رتبه پنج کشوری ارتقا یافته است.
نخعی افزود: ادامه فعالیت های مطلوب آموزشی در سیستان و بلوچستان با وجود استعدادهای فراوان نوید آینده ای روشن را برای فرزندان این دیار می دهد.
وی با اشاره به استخدام 605 نفر در سالجاری در سیستان و بلوچستان بیان کرد: علاوه بر استخدام این افراد در آینده نزدیک نیز دوباره هزار نفر در استان به صورت سراسری از طریق سازمان سنجش بکارگیری خواهند شد.
وی اظهار داشت: حدود هفت هزار نفر نیروی آموزش و پرورش نیز امسال در سیستان و بلوچستان درخواست نقل و انتقال دارند که این نهاد سعی دارد عدالت را در توزیع نیروها رعایت کند.
وی با بیان این که تمامی کودکان لازم به تعلیم سیستان و بلوچستان در مدارس ثبت نام خواهند شد گفت: با توجه به نگاه مسئولان کشوری تمامی کودکان اعم از اتباع بیگانه که در سنین مدرسه قرار دارند در مدارس ثبت نام می شوند.
وی ادامه داد: کودکان فاقد شناسنامه نیزدر استان با معرفی هویت از طریق مراجع و نهادهای متولی هیچ منعی برای تحصیل ندارند.
مدیرکل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان با اشاره به 96 هزار بازمانده از تحصیل شناسایی شده در سیستان و بلوچستان گفت: سال گذشته 40 هزار نفر از این افراد در مدارس ثبت نام شدند که از این تعداد 10 هزار نفر به دلایل مختلف سرکلاس درس حاضر نشدند.
نخعی ادامه داد: هم اینک 66 هزار کودک بازمانده از تحصیل در سیستان و بلوچستان وجود دارد که تلاش براین است هیچ کودک لازم التعلیمی در سه مقطع تحصیلی در استان وجود نداشته باشد.
وی با اشاره به وجود 6 هزار و 500 مدرسه در سیستان و بلوچستان گفت: برای ثبت نام دانش آموزان در مدارس تاکید بر این است هیچ دانش آموزی در محدوده یک مدرسه نباید از ثبت نام باز ماند.
مدیر کل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان گفت: توزیع شیر به عنوان یک غذای کامل در مدارس استان روند روبه رشدی را در چند سال گذشته تجربه کرده است به طوری که سال گذشته 27 میلیون پاکت شیر در 45 وعده در مدارس استان توزیع شد.

**بسته حمایت دولت تدبیر و امید از توسعه صادرات غیر نفتی در سیستان و بلوچستان
مدیرعامل شرکت شرکتهای صنعتی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: در این بسته پیگیری 2هزار میلیارد تومان با نرخ 16 درصد از محل صندوق توسعه ملی به منظور کمک به صادرات صنعتی کشور پیش بینی شده است.
حسینعلی سارانی اظهار داشت: قیمت زمینهای شهرکهای صنعتی در کشور پایین ترین نرخ را دارد و در سال 94 هیچ گونه افزایش قیمت زمین در سیستان و بلوچستان اعمال نشده است.
وی تصریح کرد: سیستان و بلوچستان هم اکنون دارای 27 شهرک و ناحیه صنعتی با گستره 4 هزار و 362 هکتار با امکانات زیربنایی مناسب است.
وی ادامه داد: تا کنون 2هزار و 54 فقره قرارداد با کارآفرینان و سرمایه گذاران منعقد شده است.
وی بیان کرد: هزار و 202 واحد تولیدی، صنعتی و صنفی در شهرکها و نواحی صنعتی سیستان و بلوچستان به بهره برداری رسیده که برای 12 هزار و 320 نفر ایجاد اشتغال شده است.
مدیرعامل شرکت شرکتهای صنعتی سیستان و بلوچستان گفت: علاوه بر ایجاد امکانات زیربنایی و بستر سازی جهت صنعتگران سیستان و بلوچستان از سال 1377 به ساخت واحدهای کارگاهی در شهرکهای صنعتی استان به منظور کم کردن مشکلات آنان اقدام شده است.
سارانی اظهار داشت: پس از پایان عملیات ساختمانی و ایجاد امکانات ابتدایی نظیر آب و برق واحدهای مذبور براساس قیمت تمام شده به صورت 30 درصد نقد و 70 درصد مابقی در اقساط سی ماهه به متقاضیان واگذار می شود.
وی ادامه داد: در این راستا تا کنون 250 واحد کارگاهی تکمیل و 244 واحد نیز به متقاضیان واگذار شده است.

*** سیستان و بلوچستان در مسیر توسعه
با اقدامات انجام شده توسط دولت یازدهم هم اینک استان کمتر توسعه یافته سیستان و بلوچستان در مسیر رشد و تعالی قرار گرفته است و در صورت ادامه داشتن این روند، سیستان و بلوچستان نیز به زودی به استانی پر رونق تبدیل می شود.
استاندار سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: دولت یازدهم توجه ویژه ای به این استان داشته و برای توسعه آن از هیچ تلاشی فروگذار نبوده است.
علی اوسط هاشمی ادامه داد: راه اندازی چندین طرح بزرگ اقتصادی تا پایان امسال در استان از جمله باند دوم فرودگاه بین المللی زاهدان، افتتاح 10 هزار هکتار از 46 هزار هکتار طرح آبیاری اراضی سیستان و تحویل بندر هشت و نیم میلیون تنی چابهار از برنامه های دولت یازدهم است.
وی افزود: همچنین انتقال گاز سی ان جی فشرده از ایرانشهر به برخی نقاط استان، گازرسانی به زاهدان و کارخانه های سیمان تنها بخشی از برنامه های توسعه استان است.
وی با بیان اینکه هیچ طرح بزرگی در سیستان و بلوچستان فاقد اعتبار نیست گفت: با وجود اینکه سال گذشته به عنوان سخت ترین سال مالی کشور تنها 29 درصد اعتبارات عمرانی استان تخصیص داده شد اما رکود در طرح های استان به وجود نیامد به طوری که در سال 93 برای راه آهن 600 میلیارد ریال تزریق شد درصورتی که سال 94، 300 میلیارد تومان عملیاتی شد.
استاندار سیستان و بلوچستان تصریح کرد: هیچ مشکل اعتباری برای طرح انتقال آب با لوله به 46 هزار هکتار از مزارع دشت سیستان وجود ندارد به طوری که هم اینک 400 میلیون دلار برای جهاد کشاورزی و 100 میلیون دلار برای وزارت نیرو پول نقد وجود دارد.
هاشمی با برشمردن برخی طرح های دولت یازدهم در سیستان و بلوچستان اضافه کرد: طرح آبیاری 46 هزار هکتار از اراضی شمال استان از طریق لوله، احداث کارخانه های مختلف در سطح استان مانند کارخانه لاستیک سازی و آنتیموان، افزایش ظرفیت تخلیه و بارگیری بندر چابهار از 2.5 میلیون تن کنونی به 8.5 میلیون تن در سال آینده از جمله برنامه ها و طرحهای دولت است.
وی گفت: دولت یازدهم با اتصال 1361 روستای سیستان و بلوچستان به شبکه اینترنت پرسرعت سعی در تغییر، بهبود و توسعه زندگی مردم استان در ابعاد مختلف دارد.

منبع:ایرنا

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید