آیین‌نامه تشکیل شرکت خدماتی اصلاح می‌شود | اتاق خبر
کد خبر: 367914
تاریخ انتشار: 7 شهریور 1395 - 17:46
اصلاح آیین‌نامه تشکیل شرکت‌های خدماتی در حالی مطرح می‌شود که اکنون اداره امور خدماتی در ۲۰۹ شهرک صنعتی به این شرکت‌ها واگذار شده است.

اتاق خبر: تشکیل شرکت‌های خدماتی به منظور اداره امور شهرک‌های صنعتی با تصویب قانون مربوط از سال ۸۷ آغاز شد تا براساس اجرای اصل۴۴ قانون اساسی و بهبود مشارکت بخش خصوصی در اداره امور شهرک‌ها و نواحی صنعتی و با صاحبان صنایع تعامل شود.
چندی‌پیش علی یزدانی، مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در جلسه شورای اداری شهرستان میبد از اصلاح آیین‌نامه شرکت‌های خدماتی در آینده نزدیک خبر داده بود که اکنون شرکت‌های خدماتی با آیین‌نامه مصوب سال ۸۷ فعالیت
می‌کنند. بنابراین با توجه به روند فعالیت آنها و مشکلاتی که دارند به‌زودی آیین‌نامه و دستورالعمل اداره این شرکت‌ها اصلاح خواهد شد.
کارشناسان معتقدند که منابع مالی دولت در نگهداری و توسعه تاسیسات زیرساختی در شهرک‌های صنعتی محدود بوده و راهی به جز توانمند کردن بخش خصوصی و استفاده از ظرفیت‌های آن در نگهداری و توسعه زیرساخت شهرک‌های صنعتی وجود ندارد. به همین منظور با واگذاری امور اداری شهرک‌های صنعتی دارای شرایط به شرکت‌های خدماتی، درواقع حفظ و نگهداری امور شهرک به شرکت خدماتی واگذار می‌شود و همچنان اجرای پروژه‌های عمرانی و خدمات زیربنایی و زیرساختی برعهده شرکت شهرک‌های صنعتی استانی است.
شرکت‌های خدماتی در شهرک‌های صنعتی با تشکیل هیات موسس و برگزاری انتخابات از جمع واحدهای تولیدی و صنعتی مستقر در شهرک انتخاب می‌شوند و در اداره امور و نگهداری شهرک‌های صنعتی با شرکت شهرک‌های صنعتی استان همکاری می‌کنند. ۹۴۵ شهرک و ناحیه صنعتی مصوب وجود دارد که از این تعداد ۷۸۰ شهرک به بهره‌برداری رسیده و از این تعداد ۳۴۹ شهرک صنعتی مشمول واگذاری به شرکت خدماتی است.
به گفته علی یزدانی، مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شرکت شهرک‌های صنعتی ایران، تاکنون در راستای اجرای اصل۴۴ قانون اساسی، اداره امور در ۲۰۹ شهرک و ناحیه صنعتی به خود صنعتگران واگذار شده است.


صنعتگران فعال شهرک
فتحعلی محمدزاده، معاون عمران و محیط‌زیست سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: اداره امور شهرک‌های صنعتی به شرکت‌های خدماتی به منظور تامین سریع‌تر زیرساخت‌ها واگذار می‌شود. به همین منظور می‌توان مدیریت شهرک‌هایی که ۵۰درصد زمین‌های آن واگذار شده و ۱۵ واحد صنعتی در آن به بهره‌برداری رسیده باشد را به شرکت خدماتی واگذار کرد.
 او با اشاره به ایجاد ستادهای مدیریت بحران، ایمنی و پیشگیری از حوادث با هدف افزایش مشارکت شرکت‌های خدماتی گفت: ستادهای مدیریت بحران، ایمنی و پیشگیری از حوادث در تمام شهرک‌های صنعتی با هدف افزایش مشارکت شرکت‌های خدماتی در حال راه‌اندازی است. به همین منظور شهرک‌ها و نواحی صنعتی واگذار شده به شرکت‌های خدماتی در اولویت قرار دارند.
خدمات با دریافت حق اشتراک
بنابر اصل ۴۴ قانون اساسی شرکت شهرک‌های صنعتی باید به بخش خصوصی واگذار شود اما با تصویب مجلس شورای اسلامی، سازمان صنایع کوچک به عنوان سازمان توسعه‌ای از اجرای این قانون مستثنا شد و شرکت شهرک‌های صنعتی استانی نیز پیرو همین قانون مشمول واگذاری نیستند.
سیدسجاد هاشمی، رییس هیات‌امنای شهرک صنعتی عباس‌آباد در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: اختیار هیات‌امنا در تقسیم‌بندی مدیریتی شرکت شهرک‌های صنعتی از مواردی بوده که به آنها تفویض شده تا عهده‌دار نگهداری شهرک باشند و اکنون باید صاحبان صنایع در نگهداری خدمات و زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی سهیم باشند.
هاشمی ادامه داد: شرکت‌های خدماتی از صاحبان صنعت فعال در شهرک صنعتی تشکیل شده است در صورتی که ۱۵ واحد صنعتی در یک شهرک به بهره‌برداری برسد و ۵۰ درصد زمین‌های آن واگذار شده باشد، می‌توان اداره امور نگهداری آن شهرک را به شرکت خدماتی واگذار کرد.
رییس هیات‌امنای شهرک صنعتی عباس‌آباد تصریح کرد: اختیار هیات‌امنا در تقسیم‌بندی مدیریتی شرکت شهرک‌های صنعتی از مواردی بوده که به آنها تفویض شده تا عهده‌دار نگهداری شهرک باشند و اکنون باید صاحبان صنایع در نگهداری خدمات و زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی سهیم باشند. این مشارکت با دریافت ۵۰۰ یا ۸۰۰ تومان بر حسب هر مترمربع زمین در هر شهرک صنعتی متفاوت است. این رقم برای خدماتی از جمله انتظامات، اورژانس و... هزینه می‌شود.
شرکت‌های خدماتی در گذشته با نام‌های متفاوتی ازجمله موسسه اداره و عمران، موسسه عمران، موسسه غیرانتفاعی و... وجود داشت اما از سال ۸۷ با اجرای قانون جدید فعالیت‌های هیات‌امنای شهرک‌های صنعتی با مصوبه دولتی و قانونی ادامه می‌یابد.
همچنین خدمات آنها با یکسان‌سازی در سطح شهرک‌های صنعتی کشور ساماندهی شده است. سهامداران این شرکت‌های خدماتی از صنعتگران فعال در همان شهرک صنعتی تشکیل شده و اساسنامه آن نیز تنظیم می‌شود بنابراین امور نگهداری آن شهرک به هیات‌مدیره شرکت خدماتی واگذار می‌شود.
هزینه‌های نگهداری شهرک‌های صنعتی از سوی شرکت خدماتی از صاحبان واحدهای صنعتی مستقر در شهرک دریافت می‌شود. فهرست این هزینه‌ها در مجمع سالانه شرکت‌های خدماتی مطرح، بررسی و به‌عنوان قیمت تمام‌شده خدمات از صنعتگران دریافت می‌شود.
هزینه‌های دریافت خدمات در شهرک‌های صنعتی واگذار شده به شرکت‌های خدماتی تفاوتی با سایر شهرک‌ها ندارد و فقط تعداد زمین‌های واگذار شده در شهرک‌های صنعتی معمولی کمتر است.
این هزینه‌ها به‌ازای هر متر برای واحدهای صنعتی سالانه تعیین شده و در صورت تصویب در مجمع شرکت خدماتی به‌صورت ماهانه از صاحبان هر واحد صنعتی مستقر در شهرک‌ها قابل دریافت است. درواقع با واگذاری این شهرک‌ها به شرکت‌های خدماتی انتظار می‌رود خدمات ارائه‌شده به صنعتگران توسعه یابد.

منبع: صمت

95102

نظرات
ADS
ADS
پربازدید