کوچ عشایر به مناطق قشلاقی کهگیلویه و بویراحمد به تاخیر افتاد | اتاق خبر
کد خبر: 370957
تاریخ انتشار: 25 شهریور 1395 - 11:35
مدیر کل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد گفت: کوچ عشایر هر ساله به مناطق قشلاقی این استان 15 شهریور صورت می گرفت که سالجاری به اول مهر موکول شد.

اتاق خبر:مجید علی پور روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: کوچ عشایر کهگیلویه و بویراحمد که بخشی از آنها در استان های فارس و چهارمحال بختیاری و بخشی در مناطق سردسیری این استان فصل ییلاق را سپری کرده اند، به دلیل گرمای زیاد هوا و خشکسالی به تاخیر افتاد.
وی گفت: توزیع خوراک دام با یارانه دولتی، ساماندهی 16 دستگاه تانکر برای آبرسانی سیار، تجهیز اتراقگاه ها، اعزام گروههای دامپزشکی و تامین امنیت از برنامه های در حال اجرا برای رفاه حال عشایر در زمان کوچ است.
مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: 10درصد از عشایر این استان به صورت سنتی کوچ می کنند.
علی پور بیان کرد: 90درصد از جمعیت عشایر کوچروی کهگیلویه و بویراحمد با کامیون به مناطق ییلاقی کوچ خواهند کرد.
وی دلیل این اقدام را تخریب و تصرف ایل راه های عشایری در استان ذکر کرد.
علی پور بازگشایی و بهسازی سه هزار و 300 کیلومتر از جاده های عشایری را از برنامه های دیگر انجام شده این اداره کل برای استقبال از عشایر این استان ذکر کرد.
مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: عشایر برای امنیت انسان و دام در زمان حرکت از کوچ شبانه و حرکت در مسیر جاده ها خودداری کنند.
علی پور افزود: 30 مخزن ذخیره آب در مسیر ایل راه های اصلی کهگیلویه و بویراحمد نصب شده است.
وی تعداد مخازن آب ساخته شده در مناطق عشایری کهگیلویه و بویر احمد را یکهزار و 130مورد ذکر کرد.
وی گفت: 25 اتراقگاه در مسیر کوچ عشایر کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد که 18 مورد آنها به سکو، انبارهای ذخیره، لوله کشی آب، برق و سایر زیرساخت ها تجهیز شده است.
علی پور با اشاره به تولید 54 درصد گوشت قرمز و 37 درصد شیر استان و تولید سالانه میزان قابل توجهی صنایع دستی از سوی عشایر کهگیلویه و بویراحمد، عنوان کرد: عشایر نقش مهمی در تولیدات کشاورزی و دامی دارند.
12در صد از جمعیت استان کهگیلویه و بویراحمد در قالب 11 هزار خانوار با جمعیتی معادل 70 هزار نفر عشایر هستند.
کهگیلویه و بویراحمد با حدود 700 هزار نفر جمعیت در جنوب غربی ایران قرار دارد.

منبع:ایرنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید