جنجال تلگرامی نظام مهندسی ریپورت شد | اتاق خبر
کد خبر: 375208
تاریخ انتشار: 18 مهر 1395 - 22:50
کشمکش میان اعضا و هیات مدیره سازمان نظام مهندسی که رییس آن معتقد است از فضای مجازی آغاز شده با گزارش اتفاقات مجمع عمومی سالیانه به وزارت راه و شهرسازی فعلا در حالت استندبای قرار دارد.

اتاق خبر: مجمع عادی سالانه سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در روز 12 مردادماه تا مختل کردن سیستم رای‌گیری و اعتراض هیات مدیره به نحوه برگزاری مجمع پیش رفت که گزارش وقایع به مراجع سه‌گانه ارسال شده و در حال حاضر اعضا منتظر تصمیم‌گیری نهایی درباره هیات مدیره این سازمان هستند و جو نسبتا آرام است.

آرامش قبل از توفان

با این حال رییس سازمان نظام مهندسی استان تهران، حاشیه های ایجاد شده در جلسه را اقدام نیم درصد اعضا می داند و معتقد است: جریانی غیرطبیعی عمدتا در فضای مجازی راه افتاد و بعد هم در جلسه مجمع بروز پیدا کرد. بررسی‌هایی که در سازمان و وزارت راه و شهرسازی درخصوص دلایل این حاشیه ها انجام گرفته نشان می دهد تعدادی از اعضای متخلف سازمان که ما آنها را متخلفان حرفه ای می نامیم کسانی هستند که در دوره حذف ارجاع از سازمان در فرور دین ماه نظارت گرفتند که مجموعا 260 شرکت حقوقی و 360 عضو حقیقی هستند.

حبیب الله بیطرف بیان کرد: این تعداد که منافع آنها با اقدامات و پیگیریهای سازمان به خطر افتاده به تدریج از ابتدای سال تا تابستان تشکلی پیدا کردند؛ چون طبق مصوبه هیات مدیره و تجهیزات مراجع قانونی رسیدگی به تخلفات اینها به شورای انتظامی استان محول شده است. البته باور نمی کردند که این پیگیری قانونی صورت گیرد.

رییس مجمع: فضای ارعاب و تطمیع ایجاد کردند

اما رییس اولین مجمع عادی سالانه که در روزهای یکم تیر و 12 مردادماه برگزار شد، ضمن تکذیب ارجاع به شورای انتظامی می گوید تخلفی انجام نداده که از شورای انتظامی تحت فرمان هیات مدیره بترسد.

احمدرضا سرحدی بیان کرد: بعد از جلسه مجمع چند خاکریز را پشت سر گذاشتیم. ابتدا درصدد برآمدند تا پروانه ما را باطل کنند. بعد ساکت شدند و سعی کردند توپ را در زمین ما نگه دارند و هیات رییسه مجمع را تحت فشار گذاشتند که صورت جلسه را ننویسد و این روند 20 روز ادامه داشت. سپس بازرسان را معطل کردند با این بهانه که صورت جلسه غلط املایی و انشائی دارد. بعد هم در نشست خبری اعلام کردند اعضای مجمع را به شورای انتظامی معرفی می کنند. بازی آخر هم که فعلا درگیر آن هستیم ارسال نامه ای از سوی رییس هیات مدیره سازمان به اداره کل راه و شهرسازی استان تهران است که ظاهرا در آن نامه ما را متهم کرده و خواستار جلوگیری از تکرار اتفاقات مشابه در مجامع آتی شده اند.

سرحدی اظهار کرد: سوال من از هیات مدیره سازمان این است که دقیقا مشخص کنند چه چیزی نباید تکرار شود؟ اجرای قانون نباید تکرار شود؟ اعضا حرف نزنند؟ از هیات مدیره بازخواست نشود؟ درباره تخلف 40 میلیارد تومانی سخنی نگوییم؟ یا از میلیونها متر مربع کار که به شرکتهای رفقایشان رسیده حرفی نزنیم؟

وی با بیان اینکه معرفی متخلفان قضیه 40 میلیارد تومان به شورای انتظامی فایده ای ندارد گفت: شورای انتظامی فوقش یک محکومیت درجه دو آنها می دهد. 40 میلیارد پول اعضا پایمال شده، آنوقت می خواهند متخلفان را به شورای انتظامی که هیات مدیره انتخاب کرده بفرستند؛ کسانی که گوش به فرمان هستند و از هیات مدیره حقوق می گیرند. این شورا هرجا منافع هیات مدیره بوده بدون کم و کاست نظر هیات مدیره را تامین کرده است.

اصل ماجرا چیست؟

در شرایطی که نظام مهندسی ساختمان استان تهران طی ماه‌های اخیر درگیر اخبار و حاشیه‌های اتهام تخلف ۴۰ میلیارد تومانی توسط هیات مدیره دوره قبل و درخواست اعضا برای شفاف سازی بود، اولین مجمع در یکم تیرماه برگزار شد و به دنبال آن بمبی خبری در ۱۲ مردادماه در سالن همایش‌های رازی توجه‌ها را به خود جلب کرد. در روزی که هیات مدیره سازمان نظام مهندسی شاید با توجه به حضور دو تن از اعضای دوره قبل که (تخلف ۴۰ میلیاردی در آن اتفاق افتاده) در هیات مدیره دوره فعلی، انتظار اعتراض از سوی اعضا را داشت، روزی پرحاشیه را سپری کرد تا مجبور شود قبل از رای‌گیری سیستم الکترونیکی را مختل و سالن را ترک کند که البته نماینده وزارت راه و شهرسازی نیز اقدام به ترک مجمع کرد. با این حال رای‌گیری انجام شد و ۱۰۰۰ نفر به عملکرد هیات مدیره رای منفی دادند.

به دنبال این اتفاق هیات مدیره سازمان بیانیه‌ای صادر کرد که در آن ضمن انتقاد از عملکرد رییس مجمع، شیوه اداره جلسه را غیرقانونی عنوان کرد. در این بیانیه آمده بود: «ادامه مجمع عمومی عادی سالانه سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران روز گذشته ١٢ مردادماه در حالی با مشارکت جمعی از اعضا در سالن همایش‌های رازی برگزار شد که به علت پافشاری و اصرار غیر منطقی رییس مجمع عمومی بر اداره جلسه به شیوه غیر قانونی و بر خلاف نظام‌نامه و رویه معمول برگزاری جلسات مجمع عمومی عادی سالانه، جلسه بی‌نتیجه ماند.»

بیطرف: معترضان متخلفان حرفه ای هستند

در روزهای اخیر رییس سازمان نظام مهندسی استان تهران در نشست خبری عنوان کرد: روند مجمع به شکلی غیرقانونی دنبال شد، به همین دلیل نمایندگان دولت و هیات رییسه جلسه را ترک کردند. هم اکنون نیز در فعالیت هایمان با برخی کارشکنی های این متخلفان حرفه ای که قانون مقررات ملی ساختمان را رعایت نمی کنند مواجه هستیم. این تعداد صرفا منافع فردی و مادی را بر منافع اعضا ترجیح می دهند و اخیرا هم اقداماتی برای عدم برگزاری ارکان سازمان که مجمع عمومی است انجام دادند.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، راهکار حل این معضل را حضور بیشتر اعضای واقعی و قانون مدار نظام مهندسی استان تهران دانست و گفت: این تعداد متخلفانی که عرض کردم حدود نیم درصد اعضای سازمان هستند و چون متاسفانه جلسات مجمع عمومی با حضور یک درصد برگزار می شود این عده قلیل توانستند جلسه مجمع را از حالت قانونی خود خارج کنند. اگر در تهران 10 درصد اعضا در مجمع حضور پیدا کنند از امکان حاشیه سازی این عده کاسته خواهد شد. لذا امیدواریم اعضای متعهد و قانون مدار سازمان حضور بیشتری در جلسات مجمع عمومی داشته باشند.
وی درباره تصمیم هیات سه نفره بر مبنای تصمیمات اتخاذ شده در جلسه مجمع اظهار کرد: صورت جلسه توسط هیات رییسه تنظیم شده است، بازرسان هم امضا کردند و جهت رسیدگی به وزارت راه و شهرسازی ارسال شده است.

سرنوشت 40 میلیارد تومان به کجا رسید؟

بیطرف همچنین درخصوص تخلف 40 میلیارد تومانی در هیات مدیره دوره قبل اظهار کرد: هم اکنون 40 میلیارد دست نخورده در حساب سازمان موجود است و کارها برای ابطال سند بانکی انجام شده که پس از حکم دادگاه می توانیم حساب را آزاد کنیم.

رییس سازمان نظام مهندسی استان تهران، دو مساله را در این زمینه متذکر شد و گفت: موضوع سپرده گذاری در یک بانک و وثیقه به نفع یک شرکت خصوصی دو مساله هستند. باید توجه داشت امر سپرده گذاری در راستای کسب سود بیشتر برای درآمد سازمان بوده و قانونی انجام شده است. کما اینکه سازمان سایر منابع خود را در بانکهای معتبر سپرده گذاری کرده بود. اما وثیقه گذاری صرفا با نظارت هیات رییسه انجام شده و بعضی اعضای هیات رییسه هم برای امضای سند اقدام کرده بودند.

وی ادامه داد: بررسی های مشاوران حقوقی سازمان نشان می دهد امضای اسناد وثیقه به عنوان احتمال تخلف تشخیص داده شده و ما پرونده امضاکنندگان را به شورای انتظامی مرکز فرستادیم و در حال بررسی است. در عین حال علیه یکی از شعبات بانک شکایت کیفری کردیم. دلیلمان هم این بود که در این شعبه اولا سند وثیقه سفید امضا شده و دوم اینکه یکی از سپرده های سازمان به نام اشخاص زده شده و سوم اینکه بانک در مقاطع مختلف امر جعل انجام داده است. یعنی روی کپی سفید امضا شده سند وثیقه اطلاعات مختلفی را نوشته و منتقل کرده است.

بیطرف مبلغ وام سپرده گذاری شده را حدود 32 میلیارد تومان اعلام کرد که 80 درصد مبلغ وثیقه را شامل می شود. البته ممکن است دادگاه تشخیش دهد که کل تخلف مربوط به بانک است و ما منتظریم که سهم تخلف هریک از طرفین مشخص شود.

بانک شهر: اتهامات به ما کذب است
اما محمد کیایی معاون شعب و توسعه بازاریابی بانک شهر در واکنش به اظهارات رییس سازمان نظام مهندسی استان تهران، جوابیه ای ارسال کرد که در آن آمده است:
پیرو مطالب عنوان شده در بخشی از نشست خبری جنابعالی در تاریخ ۱۳۹۵/۷/۱۳ و مطالبی که در خلال این نشست در خصوص بانک شهر و تفاسیر جنابعالی از شکایت کیفری سازمان نظام مهندسی استان تهران از این بانک برشمرده شده و در برخی رسانه‌ها منتشر شده و با توجه به کذب و بی‌پایه و اساس بودن مطالب عنوان شده مواردی را به شرح ذیل اعلام می‌دارد:
۱- اقدامات شعبه اعلامی توسط جنابعالی در اعطای تسهیلات و اخذ وثائق و تنظیم عقود بانکی کاملا منطبق بر مقررات بانک مرکزی و در چارچوب قوانین صورت پذیرفته است.
۲- وثیقه‌گذاری سپرده سازمان نظام مهندسی استان تهران بنا به درخواست و توافق هیئت مدیره وقت آن سازمان و تسهیلات گیرنده بوده که این مهم نیز در حیطه مقررات بانک مرکزی صورت پذیرفته است.
۳- امضاء و مهر قرارداد توثیق نیز مطابق عرف نظام بانکداری انجام شده و هیچ‌گونه جعلی توسط شعبه صورت نگرفته، بلکه ادعای جعل، اختلاف بین دو هیئت مدیره فعلی و قبلی سازمان نظام مهندسی استان تهران می‌باشد که در مرحله انجام کارشناسی است.خاطرنشان می‌سازد در شرایطی که شکایت آن سازمان علیه هیئت مدیره وقت سازمان نظام مهندسی استان تهران در بازپرسی محترم در حال رسیدگی بوده و تاکنون به صدور حکم منجر نشده است اعلام جعل و انتساب آن به بانک شهر ضمن آن که حاکی از بی‌اطلاعی جنابعالی از موضوعات مطروحه در دعواهای بین دو هیئت مدیره است، نشر اکاذیب تلقی شده و این بانک حق اقدام قضایی را برای خود محفوظ می‌داند.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید