چین ساخت شناورهای ایران را تامین مالی می‌کند | اتاق خبر
کد خبر: 376109
تاریخ انتشار: 26 مهر 1395 - 23:29
مدیر عامل صندوق توسعه صنایع دریایی با بیان اینکه یک شرکت چینی پروژه ساخت شناورها را در ایران تامین مالی می‌کند، گفت: قرارداد پرداخت ۲۱۰۰ میلیارد ریال تسهیلات به امضا می‌رسد.

اتاق خبر: مهرداد مظفری در نشستی خبری با اشاره به اینکه در سال ۹۵ پرداخت تسهیلات تا سقف ۲ هزار میلیارد ریال به فعالان صنایع دریایی در برنامه صندوق قرار داشته است، گفت: تاکنون متقاضیان را برای استفاده از یک هزار میلیارد ریال از این تسهیلات به بانک‌های عامل معرفی کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه تاکنون ۴۰ تا ۵۰ درصد از این یک هزار میلیارد ریال تسهیلات معرفی شده به بانک‌های عامل پرداخت شده است و مراحل پرداخت بقیه مبالغ ادامه دارد، افزود: نشست تخصصی اقتصاد مقاومتی، توسعه دریا محور و چالش های تامین مالی در حاشیه همایش صنایع دریایی برگزار می شود که در حاشیه این نشست چند قرارداد به امضا می رسد که قرارداد صندوق توسعه صنایع دریایی و شرکت ملی ماشین سازی چین از جمله آن است.

مدیر عامل صندوق توسعه صنایع دریایی با بیان اینکه بر اساس این قرارداد، شناورهایی که توسط بانک توسعه چین تامین مالی می شوند، در دو سایت مستقر در ایران و چین ساخته می شوند، افزود: شرکت ملی ماشین سازی چین به عاملیت بانک توسعه این کشور تا ۸۵ درصد پروژه‌های ساخت شناورهایی را تامین مالی می‌کند که این صندوق معرفی کرده باشند.

وی افزود: همچنین در حاشیه این همایش قرارداد عاملیت برای پرداخت دو هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال تسهیلات، با سه بانک صادرات، توسعه تعاون و رفاه کارگران  امضا می شود.

وی با اعلام اینکه قرار است قراردادی با سازمان شیلات ایران برای ایجاد رونق در بخش شیلات و نوسازی ناوگان این بخش به امضا برسد، گفت: علاوه بر این، قراردادی با صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون، برای صدور ضمانت نامه فعالان صنایع دریایی تا سقف ۷۰ میلیارد ریال منعقد شده است.

مظفری در مورد مزیت‌های این ضمانت نامه‌ها گفت: این صندوق ۵۰ درصد کارمزد ضمانت نامه‌هایی را که صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون برای فعالان حوزه صنایع دریایی صادر می‌کند، پرداخت خواهد کرد.

وی گفت: با توجه به اینکه صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون به بانک توسعه تعاون متصل است، در صورتی که یک تعاونی متقاضی ضمانت نامه باشد، از تخفیف‌های بانک نیز برخوردار خواهد شد. وی ادامه داد: در نشست تخصصی اقتصاد مقاومتی، توسعه دریا محور و چالش های تامین مالی، سازندگان شناور، متقاضیان و همچنین تامین کنندگان صنایع دریایی، چالش‌های تامین مالی این صنعت را مورد بررسی قرار می دهند.

مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دریایی افزود: صندوق توسعه صنایع دریایی با ۶ محصول تسهیلات ساخت شناور، تسهیلات تعمیر شناور، تسهیلات تکمیل شناور، تسهیلات صدور ضمانت نامه، تسهیلات سرمایه در گردش و تسهیلات توسعه کارگاه صنایع دریایی در این نمایشگاه حضور پیدا می‌کند.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید