چهار طرح سرمایه گذاری خارجی در فارس اجرایی شد | اتاق خبر
کد خبر: 376144
تاریخ انتشار: 27 مهر 1395 - 04:53
مدیر کل امور اقتصاد و دارایی استان فارس گفت: در چهار ماه اخیر در سال 95 تعداد چهار طرح سرمایه گذاری خارجی در فارس اجرایی شده است.

اتاق خبر:بابک دایی عصر یکشنبه در جلسه شورای سرمایه گذاری استان فارس بیان کرد: این طرح ها در مجموع با اعتباری بالغ بر 24 میلیون دلار به تصویب رسیده است.
وی افزود: این پروژه ها شامل نیروگاه خورشیدی با ظرفیت 250 کیلووات با سرمایه گذار اهل چین با اعتبار یک و چهار دهم میلیون دلار،مجتمع مسکونی 50 واحدی با سرمایه گذار افغانی با اعتبار سه میلیون دلار، نیروگاه خورشیدی 15 کیلووات با سرمایه گذار اهل فرانسه و با اعتبار 15 میلیون یورو و طرح اکتشاف و استخراج سنگ مرمریت با سرمایه گذار اهل کویت است.
دایی با بیان اینکه در سال 94 در بخش سرمایه گذاری خارجی تنها یک طرح با اعتبار چهار و شش دهم میلیون دلار در استان اجرایی شده اظهارداشت: میزان سرمایه گذاری در چهار ماه اول امسال در مقایسه با مدت مشابه سال 94 به میزان پنج برابر و فزونی 420 درصدی داشته است.
وی اضافه کرد: همچنین تعداد 278 میلیون دلار پروژه سرمایه گذاری نیز در استان در دست اقدام است که کارهای این پروژه ها برای اجرایی شدن در حال انجام است.
او ادامه داد: این طرح های در دست اقدام شامل دو نیروگاه گازی سیکل ترکیبی هر کدام با ظرفیت 30 کیلووات، تولید سازه ها، نیروگاه خورشیدی و تولید لوازم آرایشی و بهداشتی است.
دایی عنوان داشت: موازی کاری و تداخل وظائف مرکز خدمات سرمایه گذاری در مجموعه وزارت امور اقتصاد و دارایی و دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری در مجموع وزارت کشور ، نبود شرکت های امین و مطمئن، عدم ارزیابی فنی و طرح امکان سنجی، عدم ضمانت اجرایی تصمیمات، طولانی بودن فرآیند مجوزها و استعلام ها از چالش های سر راه سرمایه گذاران در استان فارس است.
وی افزود: 70 درصد شکایت سرمایه گذاران داخلی استان از دستگاه های آب منطقه ای، محیط زیست، منابع طبیعی، جهاد کشاورزی، امور اراضی و راه و شهرسازی است.
حمیدرضا دهقان مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان فارس نیز گفت: متاسفانه عمده سرمایه گذاران در استان فارس به دنبال گرفتن زمین در 70 کیلومتری شهر شیراز هستند اما این درحالی است که ما در استان فارس زمین ها و مکان های مستعد فراوانی برای سرمایه گذاری داریم.
وی بیان کرد: در برخی از مکان ها در استان فارس مشکلاتی به لحاظ آبی، زیستی و کشاورزی وجود ندارد و مناسب برای سرمایه گذاری است که سرمایه گذاران باید در این زمینه اهتمام ویژه ای داشته باشند.

ایرنا

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید