پایان پیشروی پیشمرگ‌ها در محور شرق موصل | اتاق خبر
کد خبر: 376606
تاریخ انتشار: 29 مهر 1395 - 01:39
نیروهای پیشمرگ پیشروی خود در شرق موصل را پایان داده و تاکید کردند که نیروهای مشترک عراقی مرحله بعد را هدایت خواهند کرد.

اتاق خبر: یک منبع کرد در این باره گفت: نیروهای کرد در پی تسلط بر روستاها در محور شرق در حال پاکسازی منطقه از مین‌ها و بمب‌ها هستند.

خبرنگار الجزیره نیز گزارش داد، نیروهای پیشمرگ طبق توافق صورت گرفته با نیروهای عراقی در محور شرق دیگر تحرکی نخواهند کرد. در حالی که ارتش عراق از سمت جنوب از القیاره پیشروی را شروع کرده است.

این موضع‌گیری جدید کردها در حالی است که یک مقام مسئول در عملیات نینوا اعلام کرد، ارتش بعد از اینکه بر این شهرستان تسلط یافت پرچم عراق را بر ساختمان فرمانداری الحمدانیه در شرق موصل برافراشت.

وی به سومریه نیوز گفت: نیروهای یگان نهم زرهی بعد از اینکه از سه محور شهرستان را محاصره کردند تسلط خود بر الحمدانیه را تکمیل کردند و اکنون در مرکز الحمدانیه هستند و داعش را به طور کامل ازاین منطقه بیرون کرده‌اند.

این منبع افزود: نیروهای آزاد کننده الحمدانیه توانستند بیش از ۲۵ نیروی داعش را کشته در حالی که بقیه نیز به مرکز شهر موصل گریختند.

ارتش عراق علاوه بر الحمدانیه کنترل شهر الشوره و روستای العباسیه در شهر نمرود در جنوب را به دست گرفته است.

در این راستا سایت العهد گزارش داد، نیروهای پلیس فدرال  ۳۵۲ کیلومتر از جنوب موصل را آزاد کرده‌اند.

مسئولان نیز افزودند، ارتش عراق شهرک مسیحی قراقوش را در سایه تداوم درگیری‌ها محاصره کرده تا آن را از داعش پس بگیرد.

هزاران مسیحی در پی تسلط داعش بر قراقوش که در ۳۲ کیلومتری جنوب شرق موصل است، ترک کرده‌اند.

اما مسیحیان این روستا از پیشروی نیروهای عراقی در روستای‌شان خوشحال شده و جشن گرفته‌اند.

اما در محور غرب از بخش سنجار که نیروهای حشد شعبی و حزب کارگران کردستان ترکیه هستند هیچ پیشروی صورت نگرفته است.

سرهنگ یحیی رسول، سخنگوی فرماندهی عمیات مشترک اعلام کرد که سومین روز از عملیات موصل امروز ادامه دارد و نیروهای عراقی کمک به ساکنان مناطقی را که آزاد کردند، شروع کرده‌اند.

وی گفت: نیروهای حشد شعبی، حشد عشایری و نیز حشد وطنی به ریاست اثیل النجیفی، استاندار سابق نینوا نقش زیاد در هدایت عملیات دارند.

این در حالی است که در صبح سومین روز عملیات موصل داعش در بیانیه‌ای اعتراف کرده است که کنترل هشت روستا را از دست داده است.

داعش در این بیانیه افزوده است که درگیری‌ها تا به این لحظه منجر به تسلط نیروهای عراق بر چهار روستا در شرق موصل یعنی خرابه سلطان، بلاوات، بدنه صغیره، باصخره و نیز چهار روستا در جنوب موصل یعنی روستاهای الحود،‌ الزاکه، الزاویه و نجمه شده و این پیشروی‌ها با حمایت جنگنده‌های ائتلاف صورت گرفته است.

داعش مدعی شده روستای "کبیبه" را تحت کنترل دارد و نیز دو روستای "العدله"، "ابراهیم الخلیل" در جنوب شرق موصل را پس گرفته است.

داعش همچنین اعلام کرده است که پنج عملیات انتحاری را در محور جنوب غرب شهر شرقاط داشته است که چندین کشته و زخمی برجای گذاشته است.

این تحولات در حالی است که مسئولان آمریکایی گفتند که آمریکا پیش بینی می‌کند داعش از سلاح‌های شیمیایی اولیه استفاده کند.

در عین حال سعد الحدیثی، سخنگوی دولت عراق گفته است که امکان اینکه دولت سقف زمانی پایان عملیات موصل را اعلام کند، وجود ندارد.

جف دیویس، سخنگوی پنتاگون نیز اعلام کرد، داعش به ساکنان موصل اجازه خروج از شهر را نمی‌دهد و می‌خواهد از آنها به عنوان سپرانسانی استفاده کند.

وی افزود: غیرنظامیان از مدت‌ها پیش در محاصره داعش هستند و هیچ تغییری در وضع آنها رخ نداده است.

 خبرنگار المیادین نیز گزارش داد، نیروهای عراقی امروز روستاهای خربه حدید و الشامی را در ساحل چپ در شمال القیاره آزاد کردند.

مبنع: ایسنا

95103

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید