نگرانی دبیر کل ناتو از حمله ناو هواپیمابر روسیه به غیرنظامیان در سوریه | اتاق خبر
کد خبر: 377768
تاریخ انتشار: 5 آبان 1395 - 11:01
دبیرکل ائتلاف نظامی ناتو امروز (سه شنبه) با طرح این ادعا که کشتی‌های جنگی و ناو هواپیمابر اعزامی روسیه به سواحل سوریه ممکن است برای هدف قرار دادن غیرنظامیان در این کشور مورد استفاده قرار بگیرند، از مسکو خواست تا آتش‌بس پایدار در شهر حلب سوریه اجرا کند.

اتاق خبر: بنا به اعلام ناتو این ائتلاف نظامی تحرکات مربوط به گروه رزمی دریایی که روسیه به سمت شرق دریای مدیترانه فرستاده و متشکل از هشت کشتی می‌شود را زیرنظر گرفته است. مقامات ناتو گفته‌اند که نگران هستند، بمب‌افکن‌های روسی از ناو هواپیمابر این کشور برای هدف قرار دادن شمال غرب سوریه در اوایل ماه نوامبر مورد استفاده قرار بگیرند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ائتلاف نظامی ناتو گفت: این گروه رزمی دریایی روسیه ممکن است برای افزایش قابلیت روسیه برای شرکت در عملیات‌های رزمی در سوریه و اجرای حملات هوایی بیشتر علیه شهر حلب مورد استفاده قرار بگیرد.

وی در یک کنفرانس خبری در شهر بروکسل ادعا کرد: ما این نگرانی را داریم که گروه رزمی دریایی روسیه یک سکوی پرتاب برای افزایش حملات هوایی علیه غیرنظامیان در شهر حلب سوریه باشد. وی همچنین خواهان توقف همه بمباران‌های روسیه در سوریه شد.

گروه رزمی دریایی روسیه که روز جمعه از کانال مانش در انگلیس عبور کرد، متشکل از تنها ناو هواپیمابر روسیه موسوم به "ناو دریادار کوزنتسوف" و یک کشتی ناوشکن به همراه دو کشتی جنگی ضد زیردریایی و ۴ ناوچه پشتیبانی است و مقامات ناتو گفته‌اند که احتمالا زیردریایی‌ها این گروه را اسکورت می‌کنند.

در این گروه ده‌ها فروند بمب‌افکن و هلیکوپتر وجود دارند و این کشتی‌ها قرار است به حدود ۱۰ کشتی دیگر نیروی دریایی روسیه در سواحل سوریه ملحق شوند.

همچنین داگلاس لوته، فرستاده آمریکا به ناتو گفت: روسیه حق تحرک کشتی‌هایش در آب‌های بین‌المللی را دارد.

تحلیل‌گران نظامی می‌گویند این اقدام روسیه به نوعی یک قدرت‌نمایی محسوب می‌شود چراکه کمتر کشوری قابلیت اعزام یک ناو هواپیمابر به این مسافت دور را دارد هرچند که ناو روسیه به سوخت‌گیری مجدد در اسپانیا نیاز خواهد داشت.

سفیر آمریکا در ناتو نیز مدعی شد: مشکل هنگامی به وجود می‌آید که این کشتی روسیه دست به بمباران‌های کورکورانه اهداف غیرنظامی در شمال غرب سوریه به ویژه در داخل حلب و اطراف آن بزند.

دبیر کل ائتلاف ناتو در عین حال از انجام اولین ماموریت شناسایی این ائتلاف نظامی با استفاده از هواپیماهای "آواکس" در پشتیبانی از ائتلاف تحت رهبری آمریکا برای مبارزه با داعش در عراق و سوریه خبر داد.

رهبران ناتو در ماه ژوئیه توافق کردند تا در پی فشارهای واشنگتن بر این ائتلاف به منظور پشتیبانی بیشتر از جنگ علیه داعش هواپیماهای آواکس خود را به پشتیبانی از این جنگ اختصاص دهند.

استولتنبرگ اظهار کرد: ناتو خودش اکنون پیشنهاد حمایت مستقیم با هواپیماهای شناسایی آواکس را از ائتلاف مبارزه با داعش مطرح کرده است و اولین ماموریت پروازی با هواپیماهای آواکس در این راستا را در تاریخ ۲۰ اکتبر انجام داده است.

دبیرکل ناتو خاطر نشان کرد: این ائتلاف متعهد به حفظ پیشروی ائتلاف است تا زمانی که داعش یک بار برای همیشه شکست بخورد.

این اظهارات استولتنبرگ در حالی مطرح شدند که قرار است یک نشست دو روزه وزرای دفاع ناتو در بروکسل برگزار شود. اگرچه همه ۲۸ عضو ائتلاف ناتو متعلق به ائتلاف مبارزه با داعش هستند برخی از این اعضا تمایلی به شرکت مستقیم این ائتلاف در جنگ در سوریه ندارند بنابراین هواپیماهای آنها صرفا قرار است در حریم هوایی بین‌المللی یا بر فراز ترکیه به عنوان عضو ناتو به پرواز درآیند.

استولتنبرگ گفت: نمی‌تواند درباره نقش دقیق این هواپیماها اظهارنظر کند اما گفت که این هواپیماها بخشی از عملیات‌های رزمی نخواهد بود.

منبع: ایسنا

95103

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید