زلزله و سیل موجب بروز زوال عقل می شود | اتاق خبر
کد خبر: 377977
تاریخ انتشار: 6 آبان 1395 - 08:43
طبق یک مطالعه جدید، زلزله، سیل و سایر بلایای طبیعی موجب افزایش ریسک زوال عقل در افراد سالمندی می شود که مجبور به ترک خانه شان هستند.

به گزارش اتاق خبر به نقل از مهر، به گفته محققان دانشگاه هاروارد آمریکا، بعد از وقوع بلایای طبیعی بروز زوال شناختی یا دمانس موضوع مهمی است.

هیروکی هیکیچی، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «اسکان افراد در پناهگاه های موقت بعد از وقوع یک حادقه طبیعی تاثیر غیرعمدی بر افراد دارد، چراکه نه تنها آنها را از خانه هایشان بلکه از همسایگان شان نیز جدا می کند و هر دو این مسائل موجب تسریع در روند زوال فکری در بین افراد سالمند مستعد می شود.»

محققان در این مطالعه حدود ۳۶۰۰ فرد زنده مانده از زلزله و سونامی سال ۲۰۱۱ ژاپن را مورد بررسی قرار دادند. تمامی افراد ۶۵ سال به بالا بودند. نرخ بروز دمانس یا زوال عقل در این گروه ۴.۱ درصد قبل از وقوع حادثه و ۱۱.۵ درصد ۲ سال و نیم بعد از وقوع سونامی بود.

محققان دریافتند افرادی که مجبور به ترک خانه های تخریب شده شان شده بودند و دیگر با همسایه های خود در تماس نبودند در مقایسه با افرادی که در خانه های خود مانده بودند، بیشتر در معرض ابتلا به دمانس قرار داشتند.

به گفته محققان، از دست دادن اقوام و دوستان ظاهراً تاثیری بر توانایی های فکری و روانی نداشته است.

94105

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید