جریانی وجود دارد که انقلابی‌گری را تندروی و بی‌تدبیری جلوه می‌دهد | اتاق خبر
کد خبر: 379886
تاریخ انتشار: 18 آبان 1395 - 07:26
علی باقری :
عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای سابق کشورمان گفت: امروز یکی از مهمترین عرصه‌های چالش برانگیز فکری و سیاسی کشور، رویارویی دو تفکر انقلابی و غیر انقلابی است.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، علی باقری طی سخنانی در دانشگاه بین‌المللی امام خمینی قزوین افزود: تاکیدات مکرر مقام معظم رهبری طی یک سال اخیر بر لزوم پای‌بندی به روحیه انقلابی در عرصه‌های مختلف اجرایی، سیاستگزاری قضایی و حوزوی نشانگر اهمیت این موضوع است که البته این رویارویی مختص زمان حاضر نیست و در طول سال‌های پس از پیروزی و حتی پیش از انقلاب نیز تقابل دو جریان انقلابی و غیر انقلابی با نشیب و فرازهایی وجود داشته است.


باقری ادامه داد: در این میان جریانی وجود دارد که با نفی انقلابی‌گری خود را مدعی عقل‌گرایی قلمداد می‌کند و بر این اساس انقلابی‌گری را به دروغ تندروی، افراط‌گرایی و بی‌تدبیری نامیده و جریان غیر انقلابی را عقل‌مدار جلوه می‌دهد.

عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای سابق تاکید کرد: از آنجا که هر موضوعی در فرآیند عینیت یافتن، نیازمند گذر از سه مرحله ی "شناخت"، "تصمیم" و ""اقدام" است، عقلانیت در جریان انقلابی عمیق‌تر و قابل اتکاتر از تفکر غیرانقلابی است، زیرا عقلانیت در تفکر انقلابی ریشه در دیانت داشته و از این رو جریان انقلابی را جامع نگرتر و ژرف‌اندیش‌تر می‌سازد.

وی افزود: شاخص در شناخت موضوع ها و پدیده‌ها در تفکر انقلابی"بصیرت" است، این در حالی است که در تفکر مدعیان عقل‌گرایی "فهم عرفی" مدرک و مبناست چرا که آنها مبانی دینی را در حیات اجتماعی موثر و قابل اتکا نمی‌دانند.

باقری ادامه داد: در مرحله تصمیم نیز تفکر انقلابی قوی تر و مصمم‌تر است؛ چرا که شاخص این تفکر در مرحله تصمیم "ایمان" است. در حالی که جریان مدعی عقل گرایی در فضای بی‌متناهی "نسبت گرایی " رهاست. همچنین در مرحله اقدام و عمل، انقلابی‌گری به جریان انقلابی جسارت می‌دهد در حالی که جریان غیر انقلابی اسیر محافظه کاری خواهد بود. از این رو تفکر انقلابی در هر سه مرحله شناخت، تصمیم و اقدام جریان انقلابی رامصمم‌تر وشجاع‌تر خواهد ساخت.

معاون بین الملل دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی کشورمان افزود: از این رو مقام معظم رهبری تاکید دارند تا روحیه انقلابی در عرصه‌های مختلف جلوه‌گر شود و موتور محرک کشور صرفا با روحیه انقلابی سرعت می‌یابد.

باقری با بیان اینکه امام خمینی سردمدار تفکر انقلابی در عصر ماست، گفت: پیروزی تفکر انقلابی بر جریان متحجر که نفی کننده حرکت انقلاب اسلامی بودند و همچنین پیروزی تفکر انقلابی بر جریان محافظه کار و سازشکار دولت موقت و نیز پیروزی تفکر مقاومت در مقابل استکبار بر تفکر نرمش و سازش در مقابل آن برخی از نمودهای کارآیی و کار آمدی روحیه انقلابی در اداره کشور است.

وی ادامه داد: این تفکر موجب شد تا رژیم سلطنتی شاه سرنگون شود، ایران هسته ای شود و اراده ایران به عنوان یک موقعیت غیر قابل انکار در فلسطین، لبنان، سوریه و یمن بر امریکا و ایادی منطقه ای آن تحمیل شود. دلیل برتری ایران در منطقه و پیروزی بر توطئه‌های امریکا و اذناب منطقه‌ای اش چیزی نیست جز مدیریت انقلابی سردار قاسم سلیمانی.

باقری افزود: همان گونه که مقام معظم رهبری فرمودند از ویژگیهای انقلابی بودن تقوای دینی و سیاسی است، تقوای دینی را میتوان به تقوای فردی تعبیر کرد که جزو الزامات یک انسان مومن است.

وی ادامه داد: تقوای سیاسی که در جامعه دینی معنا پیدا می‌کند نیز به معنای تقوای حاکمیتی است و منظور از تقوای حاکمیتی این است که بسیاری از اموری که بر یک فرد عادی مباح و حلال است، به محض اینکه آن فرد به حاکمیت در نظام اسلامی برسد بر او حرام می‌شود بنابراین دنیاگریزی یکی از الزامات انقلابی‌گری است و دنیاطلبی یکی از آفات انقلابی‌گری است و منظور از دنیاطلبی دزدی و اختلاس نیست بلکه تجملات و تشریفات از مصادیق دنیا طلبی محسوب می‌شود.

عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای سابق خاطرنشان کرد: از این رو نمی‌توان هم وابستگی و دلبستگی دنیوی را حفظ کرد و هم انقلابی ماند. بر همین اساس است که عده‌ای با تفکر انقلابی مخالفت کرده و آن را به تندروی و افراط گرایی متهم نموده و خود را عقلگرا قلمداد می‌کنند، چرا که آنها قدرت رهایی خود از دلبستگی دنیا را ندارند.

باقری در پایان تاکید کرد: جالب اینکه همین عده از مدعیان قانونی بودن حقوق‌های نجومی هستند که مقام معظم رهبری آن را حرام توصیف کردند.

انتهای پیام/

کد:94108

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید