Performancing Metrics

جبران عقب ماندگی بخش کشاورزی ایران 120 میلیارد دلار سرمایه می خواهد | اتاق خبر
کد خبر: 381295
تاریخ انتشار: 28 آبان 1395 - 13:50
معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: به اعتقاد کارشناسان، بخش کشاورزی ایران برای جبران عقب ماندگی های خود دستکم به 120 میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد.

اتاق خبر:اسکندر زند روز پنجشنبه در حاشیه بازدید از باغ گیاه شناسی کاشان در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به روند رو به رشد جمعیت کشور اظهار کرد: اگر در بخش کشاورزی سرمایه گذاری انجام و فناوری نیز تزریق شود با وجود محدودیت منابع آبی، کشاورزی ایران پاسخگوی نیاز مردم کشور خواهد بود.
وی تاکید کرد: اگر سرمایه گذاری و فناوری به روال کنونی در بخش کشاورزی پیش رود، بطور یقین محصولات تولیدی کشاورزی کشور در آینده با توجه به افزایش جمعیت و کمبود آب، پاسخگوی نیاز جمعیت نخواهد بود.
زند، چهار عامل بازار، سرمایه، نیروی انسانی و فناوری را از عوامل مهم توسعه کشاورزی توصیف کرد و افزود: مهمتر از همه اینها، سرمایه گذاری در بخش کشاورزی است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: در ایران از هر یکهزار ریال، 40 ریال آن در بخش کشاورزی هزینه می شود.
وی تاکید کرد: در برنامه ششم توسعه اگر بتوانیم یکپارچه سازی زمین های کشاورزی را اجرا و در آن ملاحظات آب و الگوی کشت را پیاده کنیم، کار بسیار بزرگ و زیربنایی را برای کشاورزی ایران انجام داده ایم.
زند از اجرای طرح های بزرگ استفاده از ضایعات کشاورزی برای تغذیه دام خبر داد و اظهار کرد: روز گذشته یکی از این طرح ها در شهرستان دزفول به بهره برداری رسید.
معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: کارخانه تبدیل ضایعات کشاورزی به تغذیه دام دزفول برای بهره وری یک میلیون تُن سرشاخه نیشکر برای تغذیه دام راه اندازی شد که تولیدات آن چهار هزار تُن است.
زند تصریح کرد: راه اندازی 10 کارخانه استفاده از ضایعات کشاورزی برای تغذیه دام در کشور با سرمایه گذاری هر کدام 50 میلیارد تومان در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد.
به گفته وی، حدود 70 میلیون تُن محصولات کشاورزی برای تغذیه دام در کشور نیاز است که هم اکنون 10 میلیون تُن آن از خارج وارد کشور می شود.
وی در باره باغ گیاه شناسی کاشان نیز توضیح داد: این باغ یکی از شش باغ گیاه شناسی کشور است که زیرساختارهای آن به لحاظ ملی و منطقه ای مورد غفلت قرار گرفته است.
رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی تصریح کرد: مقرر شده است مسئولان استانی و شهرستانی با همکاری وزارت جهاد کشاورزی برای رونق گرفتن این باغ همکاری داشته باشند تا نوروز امسال شاهد ورود گردشگران به این مجموعه باشیم.
در این بازید برخی مشکلات باغ گیاه شناسی کاشان از جمله محصور کردن باغ، تقویت نیروی انسانی، خودروی کمک دار و دیوار کشی آن مطرح شد.
باغ گیاه شناسی کاشان با 80 هکتار وسعت و یک حلقه چاه عمیق 180 متری در سال 65 تاسیس شده است.

ایرنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید