Performancing Metrics

پیش‌بینی خرید تضمینی ۵.۵ میلیون تن گندم در سال ۱۴۰۱ | اتاق خبر
کد خبر: 452059
تاریخ انتشار: 14 فروردین 1401 - 15:45
معاون امور زراعت وزارعت کشاورزی اعلام کرد در صورت بارندگی مناسب در اردیبهشت، پیش‌بینی می‌شود در سال ۱۴۰۱ حدود ۵.۵ میلیون تن خرید تضمینی گندم صورت گیرد.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایلنا، معاون امور زراعت وزارت کشاورزی، میزان خرید تضمینی گندم در سال ۱۴۰۱ را حدود ۵.۵ میلیون تن پیش‌بینی کرد و از برنامه‌ریزی برای بهبود عملکرد در واحد سطح برای تولید گندم خبر داد.

علیرضا مهاجر، معاون امور زراعت وزارعت کشاورزی با بیان این که پیش‌بینی می‌شود ۹ میلیون تن گندم در سال جاری زراعی تولید شود، گفت: سال گذشته حدود ۴.۵ میلیون تن خرید تضمینی داشتیم و دو میلیون تن نیز صنوف، صنعت و کارخانجات ماکارونی خریداری کردند و حدود یک و نیم میلیون تن نیز کشاورزان برای کشت سال بعد ذخیره کردند.

وی گفت: با توجه به این که برای تأمین نیاز دو سال کشور باید گندم ذخیره داشته باشیم، بر اساس شرایط جدید میزان ذخایر را افزایش دادیم که بخشی از واردات گندم در این جهت است.

مهاجر افزود: با توجه به گرانی گندم در سراسر دنیا و افزایش قیمت‌های دستمزد و نهاده ها، دولت قیمت خرید تضمینی گندم را به ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان افزایش داد.

وی گفت: با توجه به کاهش ۲۵ تا ۳۰ درصدی بارندگی در مقایسه با سال گذشته، فشار آبی بر مزارع زیاد است و در یکی دو سال اخیر نیز به دلیل گرانی، استفاده از نهاده‌ها کاهش یافت، بنابراین دولت برای کاهش قیمت کود‌های پایه کمک کرد و قیمت این نهاده‌ها ۴۵ تا ۴۶ درصد کاهش یافت.

معاون امور زراعت وزیر جهاد کشاورزی گفت: برای سال آینده زراعی تلاش می‌کنیم با برنامه‌ریزی بهتر، عملکرد در واحد سطح را برای گندم افزایش دهیم.

وی افزود: زمانی که بارندگی کاهش می‌یابد کشاورزان آب را به محصولاتی اختصاص می‌دهند که درآمد بیشتری دارند، بنابراین به رغم داشتن مزارع خوب گندم، تولید کاهش می‌یابد.

مهاجر گفت: مشکل در حوزه دانه‌های روغنی اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی است، زیرا محصولی که با این ارز وارد می‌شود با محصول تولید داخل ۲۰ هزار تومان اختلاف قیمت دارد و کارخانجات ترجیح می‌دهند کالای وارداتی بخرند.

به گفته وی، این سیاست در سال‌های اخیر موجب شد در تولید دانه‌های روغنی عقب بیفتیم در حالی که می‌توانستیم در همه استان‌های کشور کلزا که آب کمتری نیاز دارد و پاییز کشت می‌شود تولید کنیم.

این مقام مسئول با بیان این که برنامه وزارت جهاد کشاورزی در حوزه دانه‌های روغنی، توسعه کشت کلزا است، گفت: کشت کلزا باعث پایداری تولید گندم می‌شود.

وی افزود: برنامه‌ریزی مفصلی برای تولید کنجد انجام داده‌ایم، زیرا این گیاه در حالی که در تابستان کشت می‌شود، اما آب بسیار کمی نیاز دارد و درصد روغن آن بالای ۵۰ درصد و بسیار باکیفیت است.

معاون امور زراعت وزیر جهاد کشاورزی گفت: برای تأمین ۵۰ درصد نیاز کشور به دانه‌های روغنی در پنج شش سال آینده برنامه‌ریزی کرده‌ایم.

 
 
کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید