اختیار معاملات رشد مناسبی در بورس داشت | اتاق خبر
کد خبر: 391853
تاریخ انتشار: 26 فروردین 1396 - 18:11
مدیرعامل بورس کالا:
مدیرعامل بورس کالا می‌گوید هرچند زمان زیادی از راه‌اندازی اختیار معاملات نمی‌گذرد ولی این ابزار مالی در بورس کالا از رشد قابل توجهی برخوردار بوده است.

مدیرعامل بورس کالا می‌گوید هرچند زمان زیادی از راه‌اندازی اختیار معاملات نمی‌گذرد ولی این ابزار مالی در بورس کالا از رشد قابل توجهی برخوردار بوده است. وی همچنین درباره‌ی تامین مالی یکی از محصولات ایران خودرو از طریق اوراق سلف موازی گفت که تاکنون این خودروسازی با بورس کالا صحبتی بابت تامین مالی نکرده است.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، مدیرعامل بورس کالا در نشست خبری که امروز در حاشیه نمایشگاه بورس، بانک و بیمه برگزار شد، گفت: هرچند زمان زیادی از راه‌اندازی اختیار معاملات نمی‌گذرد، ولی این ابزار در بورس کالا از رشد مناسبی برخوردار بوده است. گواهی سپرده کالایی نیز ابزاری است که جدیدا معرفی شده و رشد قابل قبولی را داشته است.

وی ادامه داد: در سال 1395 ارزش معاملات بورس کالای ایران رشد 73 درصدی را تجربه کرد و همچنین ارزش بازار اوراق بهادار مبتنی بر کالا در سال گذشته بالغ بر 446 هزار میلیارد ریال شده است. معاملات سلف بابت تامین مالی کوتاه‌مدت برای برخی از شرکت‌هایی که محصول خود را در بورس کالا عرضه کرده‌اند نیز انجام شد. بازار معاملات نقدی 58 درصد و سلف 42 درصد از معاملات را به خود اختصاص می‌دهد.

سلطانی‌نژاد ادامه داد: در سال 1395 شاهد تامین مالی 180 میلیارد تومانی با استفاده از ابزار سلف موازی در بورس کالای ایران بودیم که این موضوع رشد 450 درصدی را با خود به همراه داشت. در معاملات گواهی سپرده که امکان معاملات مستمر را به وجود می‌آورد، رکورد خوبی برجای گذاشته شد.

مدیرعامل بورس کالا افزود: در سال 1395 علی‌رغم این‌که شاهد تورم آنچنانی نبودیم، بازار مالی ما رشد قابل توجهی را به خود اختصاص داد و رکورد ارزش معاملات آتی در سال 1395 شکسته شد.

وی درباره‌ی تعداد انبارهایی که در حوزه کشاورزی پذیرش شدند نیز اظهار کرد: ما 75 انبار در حوزه کشاورزی پذیرش کردیم که این انبارها در شهرهای مختلفی از جمله خوزستان، کرمانشاه، تهران و قزوین هستند همچنین راه‌اندازی معاملات پسته و زعفران در بورس کالا را در سال گذشته داشتیم.

سلطانی‌نژاد ادامه داد: عضویت بورس کالا در کمیته بازرگانی اتاق بازرگانی و افزایش سرمایه شرکت که سهامداران خواهان آن بودند، از دیگر موضوعاتی بود که در سال گذشته به وقوع پیوست.

مدیرعامل بورس کالا در پاسخ به این‌که آیا قرار است ایران خودرو محصول دنا را از طریق بورس کالا عرضه کند، تصریح کرد: در این مورد تاکنون با من صحبتی نشده است.

انتهای پیام/

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید