رشد هفتگی بهای معاملات نفت جهانی به رغم استمرار پیامدهای هاروی | اتاق خبر
کد خبر: 399086
تاریخ انتشار: 18 شهریور 1396 - 13:26
نفت خام آمریکا روز جمعه تحت تاثیر کندی روند ازسرگیری فعالیت پالایشگاه‌های داخلی پس از توفان هاروی، بیش از ۳ درصد سقوط کرد اما برای کل هفته رشد اندکی را رقم زد.
 
به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، بهای نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا برای تحویل در اکتبر ۱.۶۱ دلار یا ۳.۳ درصد کاهش یافت و در ۴۷.۴۸ دلار در هر بشکه بسته شد که پایین‌ترین قیمت در یک هفته گذشته بود، اما برای کل هفته ۰.۴ درصد رشد نشان داد.

نفت برنت برای تحویل در نوامبر ۷۱ سنت یا ۱.۳ درصد کاهش قیمت یافت و در ۵۳.۷۸ دلار در هر بشکه بسته شد اما برای کل هفته حدود ۲ درصد افزایش داشت.

وست تگزاس اینترمدیت که قیمت پایه آمریکا است، به دلیل کاهش تقاضا از سوی پالایشگاه‌هایی که پس از توفان هاروی هنوز به سطح فعالیت عادی بازنگشته‌اند، کاهش یافت. طبق آمار اس اند پی گلوبال پلاتس، ۱۲.۸ درصد از ظرفیت پالایش آمریکا به دلیل توفان هاروی کاهش یافته است.

به گفته جنا دلانی، تحلیلگر ارشد نفت در شرکت PIRA انرژی، زیرساخت نفت و گاز در منطقه "گلف کاست" آمریکا پس از وقوع توفان هاروی همچنان در حال بازگشت به فعالیت است و یک میلیون بشکه در روز از ظرفیت پالایش همچنان به طور کامل تعطیل است و ۲.۷ میلیون بشکه در روز از ظرفیت پالایش در حال ازسرگیری فعالیت است.

تقاضای ضعیف‌تر به بالاتر رفتن سطح ذخایر در آمریکا منجر شد و نگرانی‌هایی را نسبت به تاثیر عرضه اضافی بر قیمت‌ها طی دو هفته گذشته برانگیخت. اداره اطلاعات انرژی آمریکا پنجشنبه گزارش کرد ذخایر نفت این کشور در هفته منتهی به اول سپتامبر، ۴.۶ میلیون بشکه افزایش یافته است. همچنین از کاهش استفاده از ظرفیت پالایش به ۷۹.۹ درصد در مقایسه با ۹۶.۶ درصد در هفته پیش از آن خبر داد که بزرگترین کاهش از زمان وقوع توفان کاترینا در سپتامبر سال ۲۰۰۵ به شمار می‌رود.

آمریکا در روزهای پس از وقوع توفان هاروی بیش از ۲۰ درصد از ظرفیت پالایش خود را از دست داد با این‌همه بسیاری از پالایشگاه‌ها از آن زمان فعالیتشان را از سرگرفته‌اند.

قیمت‌های برنت از تقاضای پالایشگاهی بالاتر در اروپا و آسیا مورد حمایت قرار گرفت و برای کل هفته افزایش نشان داد.

سرمایه‌گذاران و تحلیلگران منتظر مشاهده تاثیر توفان ایرما بر تقاضا برای نفت و اختلال‌های احتمالی در حمل و نقل انرژی در منطقه گلف کاست در روزهای آینده هستند. این توفان جزایر کارائیب را در هم کوبیده است.

بر اساس گزارش مارکت واچ، در هفته جاری بازار منتظر گزارش‌های ماهانه اوپک و آژانس بین‌المللی انرژی خواهد بود که روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه منتشر می‌شوند.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید