Performancing Metrics

دلیل خرید فزاینده طلا از سوی روسیه | اتاق خبر
کد خبر: 402835
تاریخ انتشار: 9 آذر 1396 - 11:56
به گفته یک تحلیلگر بازار، خرید فزاینده طلا از سوی روسیه یک پیام واضح دارد که فاصله گرفتن از دلار آمریکا و سلطه پولی این کشور است.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، روسیه در اکتبر ۲۱ تن طلا خریداری کرد و میزان ذخایر طلای این کشور که در یک دهه گذشته سه برابر شده است، به ۱۸۰۰ تن بالغ شد.

به گفته جف کریستین، مدیرکل CPM Group، این یک اقدام معمول برای روسیه است و این کشور سرانجام قادر شده هدف بلندمدت برای بازسازی ذخایر خود و متنوع سازی از دلار را به انجام برساند.

روسیه پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، شاهد به فروش رفتن عمده ذخایر طلای خود بود و از حدود سال ۱۹۹۷ تلاش کرده این ذخایر را مجددا برگرداند.

در فاصله سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۵ روسیه جریان ورود سرمایه و مبادلات ارزی خارجی که برای تبدیل پول به طلا ضروری بود، نداشت اما پس از اینکه در سال ۲۰۰۵ قیمت‌های نفت، پالادیم و نیکل شروع به افزایش کرد، به یکباره اقتصاد روسیه با جریان عظیم ورود دلار آمریکا روبرو شد. اما دولت روسیه به سرعت دریافت که در اتکا به دلار آمریکا مشکل دارد.

به گفته کریستین، روسیه در زمانی با ورود عظیم دلار روبرو شد که دولت آمریکا خصومت فزاینده‌ای نسبت به دولت روسیه داشت و روسیه تصمیم گرفت اتکا به ارز آمریکا را کاهش دهد.

بر اساس گزارش کیتکونیوز، روسیه در انجام چنین اقدامی تنها نبوده و چین و بسیاری از کشورهای دیگر نیز در حال کاهش استفاده از دلار آمریکا هستند.

چین در سه ماهه اول سال ۲۰۰۹ طلای زیادی خریداری کرد که قرار بود وارد صندوق سرمایه‌گذاری دولتی شود اما در عوض دولت این کشور تصمیم گرفت به ذخایر پولی اضافه کند و به خزانه‌داری آمریکا پیامی ارسال کند که چین می‌تواند ذخایر پولی خود را متنوع سازد.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید