Performancing Metrics

چابهار الگوی همکاری برای چین و هند است | اتاق خبر
کد خبر: 408304
تاریخ انتشار: 7 فروردین 1397 - 10:16
گلوبال تایمز چین
روزنامه ارگانی گلوبال تایمز چاپ چین امروز سه شنبه نوشت که بندر چابهار ایران با فرصت های طلایی که به پیشبرد برنامه جاده ابریشم می دهد یک الگوی مهم برای همکاری چین و هند به حساب می آید.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایرنا، روزنامه چینی خاطر نشان کرده است که ایران بسیار علاقه مند است که در کنار هند کشورهای چین و پاکستان نیز در طرح های این بندر مشارکت داشته باشند.
گلوبال تایمز می نویسد که هند از طریق چابهار با افغانستان مرتبط می شود و هندی ها یک مسیر ترانزیت جدید برای خود پیدا کرده اند که دیگر نیاز آنها را به اسلام آباد رفع می کند.
این روزنامه تصریح می کند که با وجود این شرایط شاید بهتر باشد که هند بر اساس سیاست تعمیق همکاری از طرح ایران برای دعوت از پاکستان و چین به چابهار استقبال و حمایت کند و این بندر را یک الگوی همکاری برای دو کشور قلمداد کند.
گلوبال تایمز ادامه می دهد که امروز در عصر جهانی شدن کشورها بیش از قبل به یکدیگر نیاز دارند و نادیده گرفتن چین به عنوان دومین اقتصاد بزرگ دنیا امکان پذیر نیست و کنار گذاشتن آن از طرح توسعه چابهار نیز کار درستی نخواهد بود .
این نشریه تاکید می کند که هند به دلیل حضور فعال در این بندر با طرح های ساخت و ساز آن آشنایی بسیاری دارد و چین مایل است برای مشارکت در برنامه سازندگی بندر از تجربیات دهلی نو بهره بگیرد.
این روزنامه نوشته است : در شرایطی که غرب با موانع و تحریم های اقتصادی برای کشورهای مختلف مشکلات زیادی ایجاد کرده ، لازم است که چین و هند با توجه به همکاری های وسیع پکن و تهران در چابهار با یکدیگر مشارکت داشته باشند و از توان و قابلیت های چین در این بندر به بهترین وجه استفاده شود.
گلوبال تایمز می افزاید که به دلیل آنکه چین و پاکستان در توسعه بندر گوادر همکاری می کنند که با چابهار فقط 100 کیلومتر فاصله دارد ، این کشورها می توانند در اجرای طرح ها و تقسیم منابع و انتقال تجربیات و ارتباط برقرار کردن بین این بنادر همکاری کنند.

انتهای پیام/

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید