Performancing Metrics

تغییر موضع نرم وزیر خارجه آلمان نسبت به روسیه | اتاق خبر
کد خبر: 408582
تاریخ انتشار: 12 فروردین 1397 - 21:28
با شکست سناریوی غرب صورت گرفت؛
«هایکو ماس» در گفتگو با یک هفته نامه آلمانی گفت: به دلیل نیاز به نقش‌آفرینی روسیه در حل منازعات منطقه‌ ای، مشارکت با این کشور ضروری است.
 
به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری مهر، وزیر خارجه آلمان در گفتگو با هفته نامه «بیلد آم سونتاگ» ضمن اعلام آمادگی برلین برای مذاکره با روسیه، گفت: برای حل منازعات منطقه‌ و ایفای نقش به عنوان یک بازیگر مهم در جهانی چند قطبی، به مسکو نیاز داریم.

هایکو ماس ادامه داده است: بدون تردید رفتار روسیه در سال‌های اخیر سبب از بین رفتن اعتماد شده است. البته ما همچنان به روسیه به عنوان یک شریک برای حل منازعات منطقه ‌ای، خلع سلاح و به عنوان یک ستون مهم برای نظم چند جانبه، نیاز داریم.

وزیر خارجه آلمان افزوده است: به همین دلیل ما آماده مذاکره هستیم و اگر مسکو در این رابطه تمایل داشته باشد، می توان به بازسازی اعتماد میان طرفین امیدوار بود.

لازم به ذکر است؛ این موضع گیری در حالی صورت می گیرد که از حدود یک هفته به انتخابات ریاست جمهوری روسیه (اواسط ماه مارس) تاکنون، اروپا در یک پیروی کورکورانه از آمریکا به عنوان بازوی اجرایی سناریوی طراحی شده اتاق فکرهای پشتیبان دونالد ترامپ عمل کرده و به تشدید تنش با روسیه دامن زده است بدون آنکه به تبعات منفی این اتفاق واقف باشد.

این فرآیند که با بهانه جویی لندن در پرونده جاسوسی «سکریپال» کلید خورد، تا جایی جدی شد که برخی از تحلیلگران مسائل بین المللی از آن با عنوان «جنگ سرد دوم» یاد کردند.

در همین رابطه؛ پس از تکذیب های مکرر دونالد ترامپ مبنی بر عدم تلاش برای اثرگذاری در انتخابات روسیه، چند روز پیش و در اوج بحران دیپلماتیک میان غرب و روسیه که به اخراج متقابل دیپلماتهای طرفین انجامید، یک نشریه ایتالیایی مجموعه ای از اسناد محرمانه مربوط به یکی از اتاق فکرهای آمریکایی حامی ترامپ را منتشر کرد که نشان از یک طراحی دقیق و سناریویی کامل برای مواجهه با روسیه داشت.

به هر حال به نظر می رسد که؛ آلمان با مشاهده شکست این سناریو، پیشدستانه سعی در بازگشت به فضای قبلی و ترمیم روابط با روسیه دارد.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید