Performancing Metrics

حراج سکه نداریم | اتاق خبر
کد خبر: 408725
تاریخ انتشار: 15 فروردین 1397 - 19:07
در حالی حراج سکه در آستانه نوروز متوقف شد و قرار بود شرایط ادامه آن بعد از تعطیلات اعلام شود که بانک مرکزی تاکنون هیچ دستوری در این رابطه نداشته است. بر این اساس حراج سکه که در روزهای زوج برگزار می‌شد، برای امروز (چهارشنبه) نیز متوقف است.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، زمانی که قیمت سکه حبابی و نرخ‌های بالا را پشت سر گذاشت بانک مرکزی در آذرماه سال قبل بود که حراج آن را در بانک کارگشایی شروع کرد تا بتواند با افزایش عرضه تا حدی از حبابی که تا ۲۵۰ هزار تومان پیش بینی می‌شد، را تخلیه کند.

حراج سکه در روزهای زوج و با اعلام نرخ پایه از سوی بانک مرکزی در بانک کارگشایی با حضور متقاضیان انجام می‌شد و در نهایت به بالاترین قیمت سکه‌های تمام و نیم به همراه ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده به فروش می‌رفت. اما حراجی سکه با شروع سال نو و تعطیلات نوروز از سوی بانک مرکزی متوقف شد و در این مدت هیچ حراجی برگزار نشده است و قرار بر این بود که بانک مرکزی نحوه ادامه آن در سال جدید را اعلام کند که تاکنون در این باره خبری منتشر نشده و پیگیری موضوع از مسئولان مربوطه نیز حاکی از آن است که فعلا حراجی سکه متوقف خواهد بود.

 در سوی دیگر طرح پیش فروش سکه در بانک ملی که در اواخر سال گذشته به اجرا درآمد همچنان ادامه دارد و متقاضیان می‌توانند هر قطعه سکه تمام بهار آزادی را با سررسید شش ماهه با قیمت قطعی یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و سر رسید یک ساله با قیمت قطعی یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان پیش خرید کنند.

سکه در حال حاضر  بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان در بازار به فروش می‌رود که در سال جدید با رشد حدود ۱۲۰ هزار تومانی مواجه شده است چرا که در پایان سال قبل سکه با نرخ یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان در بازار مبادله می‌شد.

مسئولان مربوطه دلیل افزایش قیمت سکه را افزایش قیمت دلار به عنوان عامل اصلی اثرگذار بر نرخ این کالا اعلام می‌کنند. به هر صورت دلار در ابتدای سال جاری از حدود ۴۸۵۰ تومان پایان سال قبل تا ۵۱۰۰ تومان پیش رفته است که خود موجب حبابی شدن قیمت سکه شد. بنابر محاسبات انجام شده سکه در حال حاضر حدود ۱۲۰ هزار تومان حباب دارد.

انتهای پیام/

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید