Performancing Metrics

گرایش بازارهای بین المللی به سمت فرش های نفیس ایرانی | اتاق خبر
کد خبر: 409442
تاریخ انتشار: 31 فروردین 1397 - 13:28
رییس مرکز ملی فرش اعلام کرد:
صادرات فرش دستباف ایران در 11 ماه نخست پارسال از نظر وزنی 18 درصد کاهش و از نظر ارزشی 20 درصد افزایش داشت؛ رئیس مرکز ملی فرش، این نسبت را نتیجه کیفی تر شدن صادرات فرش دستباف و گرایش بازارهای بین المللی به سمت فرش های نفیس ایرانی عنوان می کند.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایرنا، از ابتدای سال 1396 تا پایان دی ماه، 336 میلیون دلار فرش دستباف به بازارهای بین المللی صادر شد و به این ترتیب روند افزایشی صادرات فرش دستباف که از آخر 1394 آغاز و در سال 1395 تثبیت شد، در سال 1396 نیز ادامه یافت.
«حمید کارگر» رئیس مرکز ملی فرش ایران درباره چرایی کاهش صادرات فرش دستباف از نظر وزنی اما رشد از نظر ارزشی، گفت: در حوزه فرش دستباف، رشد ارزش با رشد وزنی یکسان نیست؛ تحلیل این روند، یک اتفاق مثبت در حوزه فرش است؛ یعنی فرش هایی با ارزش افزوده بالاتر و نه لزوما فرش های نازل و تجاری، صادر می شوند.
وی در این ارتباط افزود: در ایران 2 دسته فرش دستباف تولید می شود؛ یک دسته فرش های نازل و تجاری که در آن سراغی از هنر، کیفیت و اصالت نیست اما دسته دوم، فرش های نفیس ایران است که شناسنامه و افتخار کشور به حساب می آیند.
کارگر اضافه کرد: تحلیل بازارها نشان می دهد که گرایش از سمت فرش های تجاری به فرش های کیفی تر سوق یافته است.
آخرین آمار منتشر شده نشان می دهد 29 کشور عمده خریداران فرش دستباف ایران هستند. در سال 1394، 75 کشور و در سال گذشته، 78 کشور از ایران فرش وارد کردند. از 29 کشور خریدار عمده فرش دستباف ایرانی، 13 کشور آسیایی، 11 کشور اروپایی، چهار کشور آمریکایی و یک کشور آفریقایی بوده اند.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید