Performancing Metrics

ریاض در حال اجرای طرح پامپئو برای محافظت از بن‌سلمان در رسوایی خاشقجی است | اتاق خبر
کد خبر: 419079
تاریخ انتشار: 29 آبان 1397 - 21:31
میدل ایست‌آی:
پایگاه میدل ایست‌آی گزارش کرد که یک منبع بلندپایه عربستانی فاش کرده مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا نقشه راهی به محمد بن سلمان به منظور محافظت از وی درمقابل رسوایی مربوط به قتل جمال خاشقجی داده است.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، پایگاه میدل ایست آی گزارش کرده که یک منبع بلندپایه عربستانی به این پایگاه گفته ملک سلمان، پادشاه عربستان و ولیعهدش محمد بن سلمان قصد دارند با نقشه راهی که مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا تهیه کرده خودشان را در مقابل رسوایی قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد حکومت عربستان در شهر استانبول محافظت کنند.

طبق این گزارش مایک پامپئو این طرح را در دیدار با ملک سلمان و محمد بن سلمان در ریاض در ماه گذشته میلادی شخصا تحویل آنها داده است.

به گفته این منبع که به مذاکرات پامپئو با رهبران عربستان آگاه بوده این طرح شامل یک گزینه برای نسبت دادن قتل خاشقجی به یک عضو بی‌گناه خاندان حاکم به منظور محافظت از مقامات عالی رتبه درمقابل این رخداد است.

این منبع گفت که هنوز این شخص موردنظر انتخاب نشده و رهبران عربستان استفاده از این طرح را برای زمانی که فشارها بیش از حد بر محمد بن سلمان افزایش یابد درنظرگرفته‌اند.

این منبع تصریح کرد: اگر چنین اتفاقی بیفتد ما شگفت زده نخواهیم شد.

وزارت امور خارجه آمریکا با این وجود این ادعاهای این منبع عربستانی را رد کرده و آنها را "صحبت‌های کاملا غلط درباره ماموریت دیپلماتیک وزیر امور خارجه آمریکا در سفر به عربستان" خوانده است.

هدر ناوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به پایگاه میدل ایست‌آی گفت: ما علنا درباره هدف‌هایمان صحبت کرده‌ایم: اینکه رهبران عربستان را در جریان جدیت دولت آمریکا در تلاش برای پاسخگو کردن کامل و سریع در قبال قتل خاشقجی قرار دهیم.

به گفته این منبع پامپئو در ۱۶ اکتبر طرحش را در زمان سفرش به ریاض شرح داده است. این سفر پامپئو به عربستان دقیقا دو هفته بعد از به قتل رسیدن خاشقجی در محل کنسولگری عربستان در شهر استانبول اتفاق افتاده است.

چند روز قبل از ورود پامپئو به شهر ریاض میدل ایست ‌آی گزارش کرد که مقام‌های ترکیه فهمیده‌اند که خاشقجی کشته و قطعه قطعه شده است.

در زمان سفر پامپئو به شهر ریاض مقام‌های عالی رتبه آمریکا از جمله خود دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور این کشور صحبت چندانی درباره آنچه که برای خاشقجی اتفاق افتاده نکرده‌اند.

نشست پامپئو با محمد بن سلمان در ریاض باعث نارضایتی گروه‌های حقوق بشری شد و این گروه‌ها در سراسر جهان از واشنگتن خواستند پاسخ‌هایی از سوی عربستان در قبال این اتفاق طلب کند.

پامپئو یک روز بعد از این دیدار به خبرنگاران گفت: عربستانی‌ها نمی‌خواهند درباره حقایق پرونده خاشقجی صحبت کنند و خود او نیز چنین چیزی نمی‌خواهد.

پامپئو در حالی که مشغول سفر به ترکیه بود، گفت: من نمی‌خواهم درباره هیچ یک حقایق صحبت کنم و آنها هم نمی‌خواهند صحبت کنند.

به گفته منبع مذکور پامپئو به ریاض رفت تا به عربستانی‌ها برای چگونگی مدیریت تبعات مربوط به پرونده خاشقجی مشاوره دهد.

پامپئو بعد از دیدارهایش در این سفر گفته بود به عربستانی‌ها توصیه کرده که تحقیقات شفاف انجام دهند.

منبع مورد اشاره در عین حال خاطر نشان کرد که طرح پامپئو برای رهبران عربستان شامل چند گام بوده است و زمانی که پامپئو در ۱۸ اکتبر گفت عربستان باید چند روز دیگر وقت پیدا کند تا تحقیقاتش درباره این پرونده را کامل کند، درواقع به آنها زمان داده تا طرح او را شروع به اجرا کنند.

وی افزود: آنها هر کاری را که او خواسته بود انجام داده‌اند.

از زمان سفر پامپئو عربستانی‌ها به بازرسان ترکیه‌ای اجازه ورود به کنسولگری خود در شهر استانبول را دادند، پیشنهاد همکاری نسبت به یک تحقیقات مشترک عربستان و ترکیه را دادند، تیمی را به استانبول به منظور پیگیری تحقیقات اعزام کردند و دست‌کم ۲۱ مظنون را بازداشت کردند.

منبع آگاه گفت که گام باقی مانده یعنی نسبت دادن جرم به یک عضو خاندان سلطنتی در صورتی اتخاذ خواهد شد که بازداشت این مظنون‌ها منجر به کاهش فشار بر ریاض نشود.

انتهای پیام/

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید