Performancing Metrics

مهدی تاج: اگر فیفا حرف ترامپ را بپذیرد دیگر فیفا نیست | اتاق خبر
کد خبر: 429897
تاریخ انتشار: 28 تیر 1398 - 18:14
در لیگ گذشته فقط کشته ندادیم؛
رئیس فدراسیون فوتبال ایران با بیان اینکه فیفا حرف دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را نمی‌پذیرد، گفت: سه راهکار به AFC پیشنهاد دادیم تا بتوانیم مطالباتمان را از فیفا و کنفدراسیون آسیا بگیریم.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از مهر، مهدی تاج درباره قرعه تیم ملی ایران در مرحله مقدماتی جام جهانی و جام ملت ها گفت: به نظرم قرعه ما می توانست ساده تر هم باشد؛ می توانست سخت تر هم باشد مثل گروه چهارم. ایران در رنکینگ آسیا و سید اول بوده است. ایران آقای آسیا است و نباید از تیمی بترسد.

AFC دنبال برگزاری مسابقات با شکل متفاوت است
وی افزود: بحث مهم دبیر کل AFC این بود که این نهاد می خواهد مسابقات را به شکل متفاوتی برگزار کند. این قرعه کشی زیر نظر فیفا بود و نایب رئیس کمیته مسابقات فیفا در آن حضور داشت. بسیاری از سرمربیان و روسای فدراسیون ها در این مراسم حضور داشتند.

عراق و بحرین تیم های خوبی هستند
رئیس فدراسیون فوتبال تاکید کرد: چهار بار با هنگ کنگ بازی کرده ایم و پیروز شده ایم. با کامبوج هم بازی کرده ایم. تساوی های ما با عراق زیاد بوده است. برد و باختمان به عراق نزدیک بوده است. عراق و بحرین تیم های خوبی هستند. تا الان چهار بار به بحرین باخته ایم. حتی یکبار به جام جهانی نرسیدیم به خاطر همین بحرین.

از نظر مالی تیم سی‌ام آسیا هستیم
تاج یادآور شد: باید تلاشمان این باشد که در اول آسیا باقی بمانیم. البته مشکلاتی داریم. دو بار با امور مالی AFC جلسه داشته ایم. از نظر مالی و بودجه تیم سی ام قاره هستیم ولی از نظر قهرمانی و افتخار اول هستیم.

هیچ بانکی قانع نشد پول ما را از فیفا حواله کند
رئیس فدراسیون فوتبال تاکید کرد: ما از دولت پول نمی خواهیم. ۱۰ میلیون دلار از فیفا طلب داریم و نمی توانیم بگیریم. تمام راه ها را هم رفته ایم. فیفا در آخرین نامه اش اعلام کرد نتوانستیم هیچ بانکی را قانع کنیم که پولتان را حواله کند؛ آنهم به خاطر تحریم های ناعادلانه ای که هست. اداره مالیات هم حساب فدراسیون و سازمان لیگ را بسته است. از روزی که آمده ایم مدام داریم اظهارنامه مالیاتی می دهیم. حتی طلب باشگاه ها را به حساب فدراسیون منظور کرده اند. وزارت ورزش می تواند محکم وسط بیاید و جلوی این مسائل بایستد. حرف ما این است که ۱۰ میلیون دلار طلب از فیفا و ۳ میلیون دلار طلب از AFC را بگیریم.

خواستیم پول ما از فیفا به AFC بیاید
تاج درباره حل مشکل استقلال و گرفتن پول فیفا و اینکه آیا فدراسیون نمی تواند از همین طریق به پولش برسد؟ گفت: با سفیر ایران در مالزی و مسئول مالی AFC جلساتی داشتیم. یک پیشنهادی دادیم. از آنها خواستیم پول ما از فیفا به AFC بیاید و از این طریق به پولمان برسیم. فوتبال از سیاست جدا است.

وی ادامه داد: نه می توانیم از دولت پول بگیریم نه از فیفا و AFC. باید یک نفر بگوید چطور می خواهید فوتبال را اداره کنید.

واکنش به توصیه جنجالی ترامپ
رئیس فدراسیون فوتبال درباره اینکه گفته می شود ترامپ رئیس جمهور آمریکا از اینفانتینو رئیس فیفا خواسته است هیچ پولی به فدراسیون فوتبال ایران پرداخت نشود، گفت: من هم یک چیزهایی در رسانه ها دیدم. حتی اگر ترامپ بگوید که فیفا نباید بپذیرد و نمی پذیرد. اگر بپذیرد که دیگر فیفا نیست. این یک کار سخیف است. فیفا مستقل است و حتماً اینطور نیست. خود اینفانتینو رئیس فیفا گفت تلاشم این است که پولتان را بگیرید.

طعنه به کی روش با ذکر اخلاق ویلموتس
وی گفت: مطالبات کارلوس کی روش را پرداخت کردیم و دیگر او از ما طلبی ندارد اما هنوز نتوانسته ایم قسط اول قرارداد ویلموتس را هم بدهیم. روند ویلموتس را می پسندم. او هنوز پولی از ما نگرفته ولی به قراردادش پایبند است.

می خواهیم استقلال، پرسپولیس و ذوب آهن را نجات بدهیم
تاج درباره اینکه آیا هیچ راهی وجود ندارد فدراسیون طلبش را بگیرد؟ خاطرنشان کرد: روز گذشته خانم افخم حرفهایی را زد که اینجا نمی توان آنرا مطرح کرد. همان روز گذشته از سفارت به AFC رفتم با رئیس مالی این نهاد صحبت کردم. سه راه حل به ذهنمان رسید تا حداقل استقلال، پرسپولیس و ذوب آهن را از این گرفتاری نجات بدهیم.

برای استقلال ۲۲ نامه به فیفا زدیم
وی درباره اینکه استقلال از چه طریقی توانست به پولش در فیفا برسد؟ اظهار کرد: ۲۲ نامه برای استقلال به فیفا زدیم. آخرینش این بود که آقای خطیر و فتحی گفتند ما یک راه حل هایی داریم. گفتم اگر بتوانید برای ما هم حل کنید خوب است. فیفا باشگاه را به عنوان یک NGO می شناسد و فدراسیون را حاکمیت می بیند. خیلی بد بود اگر امتیاز از استقلال کسر می شد. فیفا پذیرفته است که استقلال از این نهاد پولی می خواهد و همین که پذیرفته اند خوب است اما هنوز پولی در میان نیست.

بررسی وضعیت باشگاه ها در کمیته بدوی و استیناف
رئیس فدراسیون فوتبال درباره وضعیت نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا یادآور شد: یک کمیته استیناف و یک کمیته بدوی تاسیس کرده ایم. قبلاً AFC نمایندگانش را می فرستاد ولی الان تشکیل هیات بدوی و ممیزی باشگاه ها در اختیار خود فدراسیون ها است. این هیات ها یک کمیته استیناف هم دارد. وضعیت تیم هایمان در این کمیته ها بررسی می شود.

پرونده عربستان علیه ما امنیتی است نه سیاسی
تاج درباره بازی با تیم های عربستانی در زمین بی طرف و اینکه هزینه بازی ها را باید عربستانی ها بدهند، گفت: داریم این کار را می کنیم. عربستان برای ما یک پرونده امنیتی در AFC باز کرد. برای قطر هم پرونده سیاسی باز کرد. AFC درخواست عربستان برای قطر را رد کرد ولی بحث ما بحث امنیتی بود.

عربستان نمی تواند اعمال نفوذ کند
وی در خصوص احتمال اعمال نفوذ عربستان در آرای AFC، تاکید کرد: عربستان الان کرسی ندارد و اعمال نفوذ نمی شود. کمیته امنیت کاملاً مستقل از AFC و کمیته مسابقات است. وقتی پرونده ای به کمیته امنیت برود، فقط این کمیته تعیین می کند که آیا امنیتی هست یا خیر. هنوز نتوانسته ایم این ماجرا را حل کنیم که به روابط کشورها بر می گردد. حل این مشکل فقط از دست فدراسیون بر نمی آید.

استقلال در خطر حذف از آسیا بود
تاج در پاسخ به این سوال که آیا استقلال در خطر حذف از آسیا است یا خیر گفت: بله بود، چون طلب پروپئیچ پرداخت نشده بود ولی باید از این اتفاقات بترسیم. البته من نامه حل مشکل این بازیکن را خودم ندیدم ولی مسئول بین الملل فدراسیون گفت که نامه رسیده است. تاکید می‌کنم پولی نیامده ولی آنها قبول کردند پروپئیچ برود پول را از فیفا بگیرد.

رویه تمام تیم های پایه مثل تیم ملی می شود
رئیس فدراسیون فوتبال که در برنامه ورزش و مردم حاضر شده بود، درباره تیم امید گفت: آقای ویلموتس تیم امید را به دقت زیر نظر دارد. بازی تیم ملی با تیم امید بیشتر برای بررسی تیم امید بود. نگاه ویلموتس نسبت به کی روش متفاوت تر است. ویلموتس در جلسه اش با مربیان تیم های پایه اعلام کرد باید با یک رویه کار کنیم. تیم های مختلف ملی باید به هم سرویس بدهند و باید با یک رویه بازی کنند. آقای مجیدی هم گفت مهم نیست چند گل می خوریم؛ مهم این است که چند برابر گل بزنیم.

ویلموتس در بازی ها کنار تیم امید است
تاج درباره برنامه های آماده سازی تیم امید گفت: کمیته ملی المپیک نتوانسته از نظر مالی به ما کمک کند ولی ان شاءالله در آینده این کمک را خواهند داشت. الان ۴۲ سال است به المپیک نرفته ایم. ارزیابی من از تیم امید مثبت است. تشخیص ویلموتس این است که در بازی انتخابی المپیک از اول تا آخر کنار تیم امید باشد.

وسط راه با کی روش سوار دلیجان شدم
وی تصریح کرد: بحث ما با کی روش این بود که وسط راه با او داخل دلیجان شدیم. اگر او را نمی خواستیم باید کل قراردادش را می دادیم. اگر بد اخلاقی می کرد باید می ساختیم. کی روش برای ما زحمت زیادی کشید. طوری قرارداد بسته بود که اگر کسی را نمی خواستیم پولش را باید می دادیم. فرمانده ما کی روش بود و باید او را در زمین حمایت می کردیم. اما در مورد ویلموتس شرایط فرق کرده است.

اجازه دخالت به وزارت ورزش نمی دهیم
تاج تاکید کرد: تیم ملی نیاز به تدارکات دارد. از وزارت ورزش در چند ماه گذشته حتی یک ریال هم تحت هیچ عنوان نتوانسته ایم دریافت کنیم. بخش درآمدی ما هم به خاطر تحریم ها بسته شده است. ولی بالاخره باید یک نفر بیاید بگوید چطور فوتبال را اداره می کنید. وزارت ورزش دخالت نمی کند. روابط ما با وزارت حسنه است! نه دخالتی می کنند و نه ما این دخالت را می پذیریم.

پرداخت ۱۰ میلیون دلار به فدراسیون برای حاکمیت کار سختی نیست!
وی گفت: برای درآمدها داریم تلاش می کنیم. نامه دیگری به اینفانتینو زده ام و دنبال جواب هستم. اگر بشود پولمان را به AFC بیاوریم خوب است. همه اش دنبال همین حرفها هستیم. باید تدبیر کنیم. برای حاکمیت دادن ۱۰ میلیون دلار به فوتبال کشور خیلی سخت نیست. این پول را بدهند و بعداً هر موقع مشکلمان حل شد، خودشان بروند از فیفا بگیرند. این بد است که بخواهیم ازبکستان را دعوت کنیم، نتوانیم پول بلیتشان را بدهیم و بعد تیم ملی کشورمان با تیم امید خودمان بازی کند.

درباره تبلیغات محیطی پرونده ای روی زمین نیست
تاج در خصوص مشکلات تبلیغات محیطی اظهار کرد: تبلیغات محیطی مربوط به سازمان لیگ است. این سازمان یا پولش را گرفته یا پرونده مطالباتش به دادگاه رفته است. چیزی روی زمین نمانده است.

می توانیم لیگ را مثل فینال آسیا برگزار کنیم
وی درباره شرایط لیگ برتر یادآور شد: سال گذشته انتقادی به لیگ وارد بود. حتی اگر جلوی رویمان نگویند، پشت سرمان می گویند سال گذشته در این لیگ سر شکست، چشم کور شد و چاقوکشی هم داشت. چه ضرورتی دارد که این لیگ را برگزار کنیم. مگر ما فینال لیگ قهرمانان آسیا را آنقدر شکیل برگزار نکردیم؟ تمام بزرگان فوتبال دنیا هم اینجا بودند. آن بازی به بهترین شکل برگزار شد. صحبتم این است که می توانیم. بزرگترین رویداد آسیا را برگزار کردیم بدون هیچ مشکلی چون همه خواستیم. الان هم همه پای کار آمده اند. شورای تامین کشور نامه ای به تمام مسئولان زد و چهار تا پنج جلسه گذاشته شد. هیچکس مایل نیست لیگ به این شکل برگزار شود. همه باید از تماشای مسابقات لذت ببرند. حتی باید بتوانیم خانواده ها را بیاوریم. راه حلش این است که از اغماض دست برداریم.

ورزشگاه ها آماده نشود، لیگ برگزار نمی شود
رئیس فدراسیون فوتبال در ادامه صحبت هایش افزود: مشکل نور ورزشگاه ها جدی است. سه درخواست کوچک را در اولویت قرار داده ایم. نیروی انتظامی گفت اگر این شرایط برقرار نشود، ما نمی آییم. وزیر ورزش و جوانان به تمام استانداران نامه زد. تمام بلیت ها باید الکترونیکی شود. الان بلیت اتوبوس ها هم الکترونیکی شده اند. موضوع دیگر دوربین ورزشگاه ها است که اگر کسی توهین کرد بدانیم کیست. اگر ورزشگاه ها آماده نشوند، لیگ برگزار نمی شود. مردم هم اینرا نمی خواهند.

نمایندگان مجلس نباید فشار بیاورند
تاج گفت: مردم خودشان فوتبال را می بینند و دیگر اینطور نیست که نماینده مجلس یا استانداری بخواهد از فردا فشاری بیاورد. هیچ فشاری قابل قبول نیست. امسال، سال انتخابات هم هست. هیچ راه رایزنی وجود ندارد. باید تلاششان را روی حل مشکلات را بگذارند.

کانون هواداران باید دوباره تشکیل شود؛ نیروی انتظامی دو قدم عقب می رود
وی تاکید کرد: ورزشگاه آزادی به نظر به مسابقات می رسد. باشگاه ها مکلف هستند ۱۰۰ تا ۱۵۰ آدم را آموزش بدهند تا سکوها را کنترل کنند. سر مشوق ها باید ورزشگاه را اداره کنند. کانون هواداران منحل شده ولی الان باید دوباره تشکیل شود. آنها باید در نیروی انتظامی فرم پر کنند. این نفرات ورزشگاه را کنترل و اداره خواهند کرد. این افراد به نیروی انتظامی وصل هستند و نیروی انتظامی دو قدم عقب تر می نشیند.

تعداد ورزشگاه های استاندارد به نصف برسد لیگ برگزار می شود
تاج گفت: ورزشگاه نقل جهان مطلوب است اما شرایطش کافی نیست. اگر تعداد ورزشگاه های استاندارد به نصف رسید، لیگ را برگزار می کنیم و سایر تیم ها به شهرهای همجوار و بدون تماشاگر می روند.

وضعیت نامطلوب ورزشگاه های مسجدسلیمان، مازندران و بوشهر
رئیس فدراسیون فوتبال خاطرنشان کرد: همه کشورها یکبار این کار را کرده اند؛ هرچند ممکن است تیم ملی لطمه ببیند. الان شرایط را مثبت می بینم. فولادشهر و نقش جهان آماده می شوند. ورزشگاه آزادی آماده است. ورزشگاه یادگار تبریز را دارند آماده می کنند. مدیرکل آذربایجان شرقی گزارش خوبی به من داد. تمام ورزشگاه ها را از نزدیک دیده ایم. فولادآره‌نا هم دارد آماده می شود. نفت مسجدسلیمان و نساجی کار چندانی انجام نداده اند. بوشهر هم همینطور. اگر استانداردها فراهم نشود، بازی این تیم ها بدون تماشاگر به شهر همجور منتقل می شود.

بعد از جلسه زمان قرعه کشی لیگ مشخص می شود
تاج گفت: یک جلسه دیگر داریم؛ آن موقع می فهمیم که آیا قرعه کشی برگزار می شود یا خیر. ما سال گذشته در لیگ فقط کشته نداشتیم. در روزهای تیره هیچکس نیست که مسئولیت را قبول کند. برای فیفا می خواستیم نامه ای بنویسیم ولی هیچکس حاضر نشد زیر این نامه را امضا کند. فکر می کنم بعداً از فوتبال لذت می برند. البته برگزاری مراسم قرعه کشی هم به این معنا نیست که حتماً لیگ برگزار می شود.

زمان شروع لیگ دهم مرداد بود
وی گفت: بنا بود لیگ را دهم مرداد شروع کنیم و برنامه تیم ملی را بر این اساس چیده ایم ولی الان شرایطمان این است که باید الزمات اجرا شود. اگر بیش از نیمی از ورزشگاه ها این الزامات را داشته باشند، مسابقات را برگزار می کنیم.

واکنش به فشار فیفا برای حضور بانوان در ورزشگاه ها
رئیس فدراسیون فوتبال در خصوص فشار فیفا برای ورود بانوان به ورزشگاه ها یادآور شد: آن هم یک الزامی است که کشور دارد با آن برخورد عقلایی می کند. پاسخ خوبی از مسئولان ذیربط به فدراسیون داده شده است و این پاسخ را منعکس کده ایم. ولی این الزام برای مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر و تیم ملی است.

برگزاری اردوی تیم ملی در قطر قبل از بازی با کامبوج
تاج ادامه داد: با قطری ها صحبت کردم تا یک اردویی در این کشور برگزار کنیم. شرایط قطر با کامبوج مشابه است و قبل از بازی با کامبوج به این کشور می رود. این اردو رایگان است و یک بازی دوستانه با قطر خواهیم داشت. تیم امید هم دو بازی دوستانه با امید قطر خواهد داشت.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید