Performancing Metrics

دستگاه ها توجهی به بهبود خدمات رسانی به مردم ندارند | اتاق خبر
کد خبر: 436350
تاریخ انتشار: 4 دی 1398 - 19:14
معاون رئیس جمهور:
رئیس سازمان اداری و استخدامی گفت: بدون استثنا تمامی دستگاه های اجرایی به اصلاح فرایندهای ارائه خدمت به مردم و انجام وظایف قانونی توجهی همسنگ دیگر فعالیت­ ها ندارند.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری مهر، جمشید انصاری در آیین تجلیل از برترین‌های جشنواره شهید رجایی وزارت امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: نظام اداری شامل مجموعه ای از قوانین، مقررات، نظام‌ های مدیریتی و نیروی انسانی است که وظیفه تحقق اهداف، ماموریت‌ ها و اجرای برنامه‌ های دولت و هر دستگاه را بر عهده دارد.

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور با تاکید بر این نکته که میزان موفقیت هر دستگاه در رسیدن به اهداف و ماموریت‌ها بستگی به نظام مدیریت آن دارد، گفت: نظام اداری تشکیل شده است تا یک هدف غایی را محقق کند و میزان تحقق اهداف و موفقیت هر دستگاه را نظام‌های مورد عمل آن تعیین می‌ کند.

وی با اشاره به این اشکال اساسی که بسیاری از مدیران ارشد و حتی مجریان بدون پیش بینی ابزار مناسب تنها بر روی اهداف تمرکز می‌کنند، گفت: بسیاری از دستگاه‌های مختلف در مراجعات و درخواست های خود برای تحقق اهداف به ساز و کارهای انجام ماموریت‌ها و اجرای برنامه ها آن توجه دقیقی ندارند در حالی که می‌ توانند با برخی اصلاحات کوچک، اهداف بزرگ‌تری را در دستگاه خود محقق کنند.

معاون رئیس جمهور با ابراز تاسف از طولانی بودن فرآیند انجام کارها و گرفتاری مردم در ادارات گفت: ارزیابی سازمان اداری و استخدامی کشور این است که بدون استثنا تمامی دستگاه‌های اجرایی به اصلاح فرایندهای ارائه خدمت به مردم و انجام وظایف قانونی توجهی همسنگ دیگر فعالیت‌ها ندارند و به همین دلیل مردم گله مند هستند که انجام کار در دستگاه اداری با مراحل طولانی همراه می شود.

انصاری تصریح کرد: ما کشور ساختارگرایی هستیم و به میزانی که بر روی اصلاح ساختارهای سازمانی و تشکیلات وقت می‌گذراریم در بهبود روش‌ها و فرایندهای انجام کار برنامه ریزی نمی کنیم.

معاون رئیس جمهور در ادامه با اشاره به اهمیت نیروی انسانی در نظام اداری گفت: کارکنان، اصلی ترین سرمایه هر دستگاه برای انجام وظایف و ماموریت های آن است. باید برای ایجاد فرهنگ سازمانی مناسب، آموزش نیروی انسانی و مقوله توانمندسازی و بهسازی کارکنان تلاش مضاعفی صورت گیرد.

وی افزود: اگر مدیری بخواهد در یک دستگاه عملکرد موفقی از خود به جای بگذارد باید به عنوان یک مقدمه واجب در حوزه مبارزه با فساد، رعایت حقوق شهروندان در نظام اداری، اصلاح نظامات مدیریتی و استفاده از فن‌آوری های نوین تلاش مضاعف انجام دهد.

معاون رئیس جمهور تاکید کرد: اصلاح نظام اداری و نظام‌های مدیریتی جزء کارهای مستمر، دائم و تعطیل ناپذیر هر مدیر است که برای رسیدن به اهداف سازمانی خود باید انجام دهد.

انصاری با انتقاد از عدم حضور بعضی از وزراء و رؤسای دستگاه‌ها در جلسات شورای راهبری توسعه مدیریت دستگاه گفت: متأسفانه تشکیل جلسات چنین امر مهمی بعضاً به سطوح دوم و سوم مدیریتی محول شده و عملاً جلسات این شورا به ریاست وزیر محترم یا رئیس دستگاه برگزار نمی شود و این مفهوم را به ذهن متبادر می‌ کند که همیشه برای وزیر محترم یا رئیس دستگاه گرفتاری‌های دیگر مهمتر تلقی شده است در حالیکه اطلاح در نظام‌های مدیریتی دستگاه مقدمه واجب برای اجرای برنامه‌ ها و تحقق اهداف آن است.

معاون رئیس جمهور خاطر نشان کرد: نظام اداری ابزار و وسیله‌ای برای رسیدن به اهداف دستگاه است و باید جز دغدغه های اصلی مدیران هر دستگاه قرار بگیرد.

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور افزود: رؤسای دستگاه‌ها و مدیران، مباحث اصلاح نظام‌های مدیریتی را به عنوان یکی از وظایف اصلی و مهم تلقی و نقطه نظرات خود را به مجریان منتقل کنند. اگر به این مسائل توجه نشود سازمان‌ های بزرگ و هزینه‌ بری خواهیم داشت که نمی‌ توانند در تحقق اهداف موفق باشند.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید