Performancing Metrics

سایه جنگ از سر بازار نفت کنار رفت | اتاق خبر
کد خبر: 437046
تاریخ انتشار: 20 دی 1398 - 16:27
قیمت نفت روز جمعه با کاهش خطر جنگ در خاورمیانه در پی اقدام کنگره آمریکا برای کاهش اختیارات اجرایی رییس جمهور این کشور و توجه بازار به چشم انداز رصد اقتصادی و بالا رفتن ذخایر نفت آمریکا، به روند کاهشی روزهای گذشته ادامه داد و پایین رفت.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، بهای معاملات آتی نفت برنت ۲۰ سنت (معادل ۰.۳ درصد) کاهش یافت و به ۶۵ دلار و ۱۷ سنت در هر بشکه رسید. قیمت نفت برنت با حدود پنج درصد کاهش، به سوی نخستین کاهش هفتگی خود در شش هفته گذشته پیش می رود.

بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۲۰ سنت (معادل ۰.۳ درصد) کاهش یافت و به ۵۹ دلار و ۳۶ سنت در هر بشکه رسید. شاخص قیمت نفت آمریکا از قیمت نهایی جمعه گذشته حدود شش درصد کاهش نشان می دهد.

قیمت نفت اکنون به سطح پیش از حمله تروریستی هوایی آمریکا در عراق و شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی، رسیده است. این اقدام جنایتکارانه با پاسخ کوبنده سپاه روبه رو شد که پایگاههای نیروهای تروریستی آمریکا در عراق را هدف حملات موشکی قرار داد.

با این حال تحلیلگران بانک مورگان استنلی در یادداشتی نوشتند: اگرچه بازارها ریسک کمتری برای اختلال عرضه قائل هستند اما ما همچنان بر این باوریم که ریسک متاثر شدن تولید از مسائل ژئوپلیتیکی در خاورمیانه به قوت خود باقی مانده است.

همچنین توجه سرمایه گذاران از جنگ به مسائل دیگری معطوف شده است. آمار رسمی نشان داد ذخایر نفت آمریکا در هفته منتهی به سوم ژانویه به میزان ۱.۲ میلیون بشکه رشد کرده است، در حالی که تحلیلگران در نظرسنجی رویترز کاهش ذخایر به میزان ۳.۶ میلیون بشکه را پیش بینی کرده بودند.

فاتح بیرول، مدیر اجرایی آژانس بین المللی انرژی به رویترز گفت: انتظار می رود بازار جهانی نفت در سال ۲۰۲۰ از عرضه فراوانی برخوردار باشد در حالی که تقاضا ضعیف می ماند و این موضوع روند رشد قیمتهای نفت را محدود نگه می دارد.

وی گفت: ما انتظار داریم رشد تقاضا برای نفت اندکی بالاتر از یک میلیون بشکه در روز باشد و این نرخ رشد در مقایسه با سطح تاریخی ممکن است ضعیف بماند. همچنین یک میلیون بشکه در روز مازاد عرضه وجود دارد که تضمین می کند عرضه کافی نفت در بازار وجود خواهد داشت. کشورهای غیراوپک بسیار قوی هستند و همچنان پیش بینی می شود رشد تولید علاوه بر آمریکا، از جانب کشورهای دیگری مانند نروژ، کانادا و گویان مشاهده شود؛ بنابراین من می توانم بگویم از نظر من بازارها به خوبی تامین هستند و قیمتهای نفت در ۶۵ دلار در هر بشکه می ماند.

بر اساس گزارش رویترز، قیمت نفت برنت پس از اقدام تروریستی جمعه گذشته آمریکا به بالای ۷۰ دلار در هر بشکه صعود کرده بود اما پس از کاهش تنشها، قیمت نفت بلافاصله تصحیح شد و از رکورد بالای روزهای اخیر فاصله گرفت.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید