Performancing Metrics

شرط ترخیص برنج‌های وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی | اتاق خبر
کد خبر: 445120
تاریخ انتشار: 15 تیر 1399 - 19:48
بعد از حذف برنج از دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی اکنون برنج‌های وارداتی که تا پیش از این تغییر وارد شده است، فقط به شرط تحویل به دولت امکان ترخیص با نرخ ۴۲۰۰ تومان را خواهد داشت در غیر این صورت باید مابه‌التفاوت با ارز نیمایی را پرداخت کنند.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، برنج از جمله کالاهای اساسی بوده که طی سال‌های گذشته همواره از ارز دولتی برای واردات آن استفاده می‌شد؛ به طوری که بعد از تغییر سیاست‌های ارزی دولت که نرخ ۴۲۰۰ تومان برای واردات کالاهای اساسی در نظر گرفته شده بود این کالا نیز با همین نرخ وارد شد. اما به تدریج حذف کالاهای اساسی از لیست ارز ۴۲۰۰ تومانی در دستور کار قرار گرفت و برنج نیز در اواخر اردیبهشت‌ماه امسال از مشمولان این ارز کنار گذاشته شد و واردات آن با نرخ سامانه نیما انجام می‌شود.

اما در تازه‌ترین ابلاغیه‌ای که وزارت صمت به گمرک ایران داشته، خطاب به ارونقی - معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران - اعلام کرده است که ترخیص برنج‌های تامین ارز شده با نرخ ۴۲۰۰ تومانی مشروط به تحویل این کالا به دولت خواهد بود.

براین اساس، برنج‌هایی که با نرخ ۴۲۰۰ تومان وارد شده اما هنوز ترخیص نشده‌اند در صورتی با همین نرخ بدون دریافت مابه‌التفاوت با ارز نیما ترخیص خواهند شد که به شرکت بازرگانی دولتی ایران یا شبکه‌های توزیع تحت نظارت با مجوز دبیرخانه کارگروه تنظیم بازار با نرخ مصوب سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان تحویل شود.

اما در غیر این صورت برنج‌های وارداتی با نرخ ۴۲۰۰ تومان باید مابه‌التفاوت با نرخ نیمایی را بپردازند. این در حالی است که در حال حاضر نرخ ارز در سامانه نیما بیش از ۱۶ هزار تومان است.

 

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید