Performancing Metrics

فوری: ایران در سید سه قرعه‌کشی جام جهانی | اتاق خبر
کد خبر: 452002
تاریخ انتشار: 11 فروردین 1401 - 17:35
رنکینگ جدید فیفا اعلام شد
با اعلام رنکینگ جدید از سوی فیفا ایران در جایگاه بیست و یکم قرار گرفت تا در سید سه قرعه کشی جام جهانی جای بگیرد.

به گزارش "ورزش سه"، در فاصله یک روز تا قرعه کشی جام جهانی 2022 قطر فدراسیون جهانی فوتبال رنکینگ ویژه خود برای این قرعه کشی را اعلام کرد که بر اساس آن ایران باوجود امتیاز منفی حاصل از باخت به کره جنوبی، جایگاه 21 خود را حفظ کرد تا به این ترتیب در سید سوم جام جهانی قرار بگیرد.

این در حالی است که ایران بالاتر از ژاپن و کره جنوبی تیم نخست قاره آسیا هم محسوب می‌شود و در بین تیمهایی که صعود خود به جام جهانی را قطعی کردند نیز پایین‌تر از سنگال، هفدهمین رنکینگ برتر را دارد. در صورتی که ایران 40 امتیاز بیشتر کسب می‌کرد، می‌توانست بالاتر از کرواسی قرار بگیرد و در سید دوم جای داشته باشد اما این اتفاق در نهایت رخ نداد. با این حال حفظ جایگاه بیست و یکمی ایران را از سقوط به سید چهارم نجات داد تا احتمال قرعه مطلوب وجود داشته باشد.

همچنین در نهایت تونس بالاتر از کانادا قرار گرفت تا احتمال همگروهی ایران با این تیم آفریقایی از بین برود و کانادا به سید چهارم برود. در بین تیمهای آسیایی نیز عربستان بدترین رنکینگ را دارد و در سید چهارم قرار خواهد گرفت.

در این رنکینگ برزیل توانست رتبه نخست را از بلژیک بگیرد و بالاتر از این تیم اروپایی به عنوان برترین تیم جهان پای به قرعه کشی بگذارد. با این حال در بین تیمهای مورد انتظار سید یک اتفاق خاصی رخ نداد و آنها توانستند جایگاه خود در سید اول را حفظ کنند.

سیدبندی جام جهانی بر اساس رنکینگ جدید فیفا:
سید یک: قطر، برزیل، بلژیک، فرانسه، آرژانتین، انگلیس، اسپانیا، پرتغال
سید دو: مکزیک، هلند، دانمارک، آلمان، اروگوئه، سوییس، آمریکا، کرواسی
سید سه: سنگال، ایران، ژاپن، مراکش، صربستان، لهستان، کره جنوبی، تونس
سید چهار: کامرون، کانادا، اکوادور، عربستان، غنا، پلی آف اروپا، برنده نیوزلند - کاستاریکا، برنده آسیا - پرو

بر اساس این سیدبندی، تمام تیم‌هایی که بازی پلی‌آف آنها باقی مانده، در سید چهارم قرار خواهند گرفت و نکته مهم اینکه باتوجه به اینکه یک پلی آف بین نماینده آسیا و پرو برگزار خواهد شد، طبق مکانیزم قرعه کشی، ایران با پرو همگروه نخواهد شد.

 

باتوجه به رنکینگ فعلی، بدترین قرعه برای ایران تقابل با برزیل، مکزیک (هلند و آلمان) و کامرون خواهد بود. همچنین احتمال دارد ایران علاوه بر یکی از تیمهای سید اول، با تیم ملی آلمان نیز روبرو شود.

بهترین قرعه نیز برای ایران تقابل با پرتغال، کرواسی و غناست که البته این بر اساس رنکینگ این تیمها انتخاب شده است. در صورتی که نیوزلند بتواند کاستاریکا را حذف کند، نماینده اقیانوسیه ضعیفترین رنکینگ را خواهد داشت.

این در حالی است که به جز تیمهایی اروپایی که امکان حضور آنها در دو گروه وجود دارد، احتمال تقابل تیمهای هم قاره وجود ندارد و بنابراین اگر ایران از سید دوم با آمریکا یا مکزیک همگروه شود، احتمال تقابل با کانادا به صفر خواهد رسید.

نکته مهم اینکه ایران باتوجه به حضور در سید سوم با تیمهای سنگال، مراکش، صربستان، لهستان و تونس رودررو نخواهد شد.

از بین تیمهایی که صعودشان به جام جهانی قطعی شده یا امکان صعود دارند، ایران سابقه دیدار با آرژانتین، اسپانیا، پرتغال، مکزیک، هلند، آلمان، آمریکا، پرو و مراکش را دارد. اگرچه احتمال تکرار قرعه کشی گروهی هیچ یک از دوره‌ها وجود ندارد اما به جز تیم مراکش و پرو، احتمال تقابل با هر کدام از این تیمها ممکن خواهد بود.

این در شرایطی است که باتوجه به حضور قطر میزبان در سید یک، تیمهای غیرآسیایی امید زیادی به همگروهی با این تیم خواهند داشت اما این احتمال برای ایران، کره جنوبی، ژاپن، عربستان، امارات استرالیا و پرو صفر خواهد بود. نکته مثبت برای استرالیا/ امارات این است که باتوجه به حضور در پلی آف با پرو، به هیچ وجه با تیمهای برزیل، آرژانتین و اروگوئه همگروه نخواهند شد.

قرعه کشی جام جهانی 2022 قطر فردا ساعت 20:30 برگزار می‌شود. علی دایی اسطوره فوتبال ایران برای این مراسم دعوت شده است.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید