Performancing Metrics

چرا نظام مالیاتی ایران پایه‌های متعدد دارد؟ | اتاق خبر
کد خبر: 452457
تاریخ انتشار: 20 خرداد 1401 - 02:38
کارشناسان شرکت کننده در یک نشست تخصصی معتقدند: نظام مالیاتی ایران پایه‌هایی متعدد و پراکنده دارد و این در حالی است که عرف جهانی روی سه پایه مالیات گرفتن از افراد، شرکت‌ها و ارزش افزوده قرار گرفته است.

به گزارش اتاق خبر به نقل از گزارش مشرق،   دانشگاه امام صادق(ع)  روز پنجشنبه ۱۹ خردادماه میزبان نشستی تخصصی با حضور مسئولان و صاحبنظران مسائل مالیاتی با عنوان  «نشست چالش‌ها و رهیافت‌های نظام مالیاتی»  بود که با همکاری دانشکده اقتصاد این دانشگاه و اندیشکده اقتصاد ایران برگزار شد.

۲۰ تا ۲۵ درصد اقتصاد ما زیرزمینی است/ شفافیت و همکاری مالیاتی نهادهای حاکمیتی می‌توانست به سود آن‌ها باشد

در بخش دوم نشست تخصصی، دکتر «علی عسگری» رئیس اسبق سازمان امور مالیاتی درباره ارکان و پایه‌های مالیاتی در کشورسخنرانی کرد.
رئیس اسبق سازمان امور مالیاتی: تعداد پایه‌های مالیاتی ما ۲۰ مورد است که علاوه بر ایجاد سردرگمی در نظام مالیاتی باعث می‌شود مردم را برای مالیات دادن به این طرف و آن طرف بکشانیموی گفت: در نظام‌های متعارف مالیاتی جهان سه پایه مالیاتی شناخته‌شده وجود دارد که بر آن اتکا می‌شود؛ پایه نخست مالیات بر اشخاص حقوقی و شرکت‌ها، دوم افراد و شخصیت‌های حقیقی و سوم مالیات بر ارزش افزوده. این در حالی است که تعداد پایه‌های مالیاتی ما ۲۰ مورد است و این، افزون بر ایجاد سردرگمی در نظام مالیاتی باعث می‌شود مردم را برای مالیات دادن به این طرف و آن طرف بکشانیم تا  حساب پس بدهند.

 عسگری افزود: نظام مالیاتی ما وضعیتی میانه در مقایسه با سایر نظام‌ها در سطح جهان دارد. در میان کشورها برخی درآمدی ۱۳، ۱۴ درصدی از مالیات دارند و گروهی درآمد ۶۰ درصدی و متوسط دنیا هم ۳۹ درصد است در حالی که برای ما این میزان به ۲۰ درصد می‌رسد. در میان پایه‌های مالیاتی هم به عنوان مثال ارزش افزوده سهمی ۱۵ درصدی در دنیا دارد و در کشور ما چیزی نزدیک به ۹ درصد.

رئیس اسبق سازمان امور مالیاتی با اشاره به ضرورت توجه ویژه به مالیات‌ستانی از درآمد اشخاص حقیقی PIT، نگاه آینده‌نگرانه در این زمینه را لازمه کار عنوان کرد و توضیح داد بر خلاف سایر پایه‌های مالیاتی که نهادهای مسئول باید ادعای مالیاتی خود را اثبات کنند، روی این پایه، این افراد هستند که باید ادعای خود را در زمینه درآمد و هزینه‌ها به اثبات برسانند.

وی افزود: اگر بخواهیم تمرکزی ویژه بر PIT داشته باشیم باید زیرپایه‌های مالیاتی را ادغام کنیم یعنی مالیات متعدد از باطل کردن تمبر تا مالیات نقل و انتقال خودرو و املاک و ... باید برچیده شود. در این صورت بخش مهمی از مودیان مالیاتی را از ارتباطات پیچیده و غیرضروری با نظام مالیاتی جدا می‌کنیم و به موازات آن، کار نظام مالیاتی و کارکنان آن را سبک می‌کنیم تا ظرفیت‌های جدیدی فراهم شود، پس باید روی پایه‌های مالیاتی تجدید نظر جدی انجام دهیم.

 

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید