Performancing Metrics

۲۸ ایستگاه شتاب‌نگار زلزله در زنجان نصب شد | اتاق خبر
کد خبر: 453112
تاریخ انتشار: 13 تیر 1401 - 08:07
زنجان-کارشناس ارشد شبکه شتابنگاری زلزله کشور گفت: تاکنون ۲۸ ایستگاه شتاب‌نگار زلزله در استان زنجان نصب شده‌ و پنج ایستگاه شتابنگار برخط دیگر هم راه اندازی خواهد شد.

به گزارش  اتاق خبر به نقل از بازار و به نقل از راه و شهرسازی زنجان، محمدرضا ابراهیم پور، با اشاره به لزوم و شناسایی حریم شهرها و تبیین توسعه آنها با توجه به شکل زمین ساختی آنها، گفت: شناخت دقیق از گسل‌ها و وضعیت لرزه خیزی منطقه طارم در شکل گیری و توسعه شهری آن بسیار حائز اهمیت است.

وی ابراز داشت: ابعاد وسیع خسارات و تلفات ناشی از پدیده زلزله در شهرها و روستاها سبب شده پژوهش‌های کاربردی گسترده‌ای در زمینه بهینه کردن ایمن سازی این مناطق انجام گیرد.

کارشناس ارشد شبکه شتابنگاری زلزله کشور، گفت: روش‌های مقابله با بلایای طبیعی و ایمن سازی مناطق شهری و روستایی، افزایش کارایی روش‌های مقابله با بلایای طبیعی در این مناطق ضروری است.

ابراهیم پور تاکید کرد: در این راستا مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی به عنوان متولی شبکه شتابنگاری زلزله کشور در صدد توسعه شبکه شتابنگاری آنلاین در استان زنجان، قدم برداشته است که با پیگیری‌های صورت گرفته توسط اداره کل راه و شهرسازی، مدیریت بحران استانداری استان زنجان، اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان، آماده سازی زیر ساخت پنج ایستگاه شتابنگار در دستور مسئولین اجرایی استان قرار گرفته است.

وی افزود: فاز اول توسعه شبکه شتابنگاری برخط در شهرهای زنجان، ابهر، آب بر, سلطانیه، ماه نشان، ارمغانخانه، درسال ۱۳۹۹ نصب و راه اندازی این شهرها عملیاتی شده است.

کارشناس ارشد شبکه شتابنگاری زلزله کشور، با بیان اینکه تاکنون ۲۸ ایستگاه شتاب‌نگار زلزله در استان زنجان نصب شده‌است، بیان داشت: با پیگیری مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی، مدیریت بحران استانداری و اداره کل راه و شهرسازی استان تعداد پنج ایستگاه شتابنگار برخط دیگر در شهرهای قیدار، زرین آباد، چورزق، گیلوان، سلطان آباد, تا ۱۵ تیرماه نصب و راه اندازی خواهد شد، که با آماده سازی زیر ساخت ایستگاه شتابنگار در شهر گیلوان توسط اداره کل راه و شهرسازی استان این دستگاه راه اندازی و مورد بهربرداری قرار گرفت.

ابراهیم پور تاکید کرد: کشور ایران در غرب آسیا دارای بزرگترین شبکه شتاب‌نگاری ثبت زمین لرزه است و در این میان تنها کشور ترکیه با بیش از ۵۰۰ ایستگاه شتاب نگاری در این عرصه فعال است.

وی در خصوص نحوه عملکرد این سامانه اشاره کرد و گفت: امواج رادیویی با سرعتی بیشتر نسبت به امواج زلزله منتقل می‌شود، بنابراین می‌توان قبل از رسیدن امواج زلزله به منطقه هدف، به کمک امواج رادیویی هشدار زلزله را به مناطق دورتر اعلام کرد.

کارشناس ارشد شبکه شتابنگاری زلزله کشور، تصریح کرد: البته زمان هشدار، به الگوریتم مورد استفاده در سامانه هشدار سریع نیز وابسته است، به طور کلی در سامانه‌های هشدار سریع از دو الگوریتم برجا (تک ایستگاهی) و ناحیه‌ای (شبکه لرزه‌ای) استفاده می‌شود.

ابراهیم پور با اشاره به اینکه شعاع عملکرد این دستگاه تا چند ۱۰۰ کیلومتر است، گفت: همچنین این دستگاه بعد از وقوع زلزله با ارائه میزان شتاب به استفاده از نقشه‌های لرزش (Shake Map) به مدیریت بحران در مناطق مختلف کمک خواهد کرد، بدین صورت که با تهیه نقشه در هر منطقه‌ای که شتاب بیشتر باشد قطعاً خرابی در آن منطقه نیز بیشتر است.

وی، سامانه‌های هشدار پیش هنگام و پاسخ سریع را مهمترین ابزار مدیریت بحران اعلام کرد و یادآور شد: اهمیت این سامانه‌ها به‌قدری است که امروزه کشورهای لرزه خیز و پیشرفته جهان قدم‌های بسیار مهمی را در طراحی و اجرای آن‌ها در شهرها و مناطق مهم و پرجمعیت برداشته‌اند و در این میان در کشور ما نیز ضرورت راه اندازی این قبیل سامانه‌ها در شهرهایی مانند تهران، تبریز، مشهد، کرمان، شیراز، کرج، اهواز، کرمانشاه، بندرعباس، قزوین و سایر شهرهای لرزه خیز اجتناب ناپذیر است.

کارشناس ارشد شبکه شتابنگاری زلزله کشور، با بیان این‌که ماهیت این دستگاه‌ها سنجش ابعاد حوادث زلزله و خسارات ناشی از آن است، افزود: سرعت در انتقال اطلاعات مربوط به شتاب زلزله به مراکز مدیریت بحران، زمینه افزایش سرعت عمل مسئولان مدیریت بحران و گسیل نیروهای امدادی به مناطق زلزله واقع شده در جای کشور را فراهم می‌کند.

ابراهیم پور درخصوص اهم کاربرد این دستگاه عنوان داشت: طبق ضریب آیین نامه ۲۸۰۰ مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی شتاب و لرزه منطقه وقوع زلزله توسط این دستگاه ثبت می‌شود و در مهندسی زلزله، تحلیل سازه‌ها و شناخت زمین شناسی مناطق جهت ساخت و ساز اصولی کاربرد دارد.

 
نظرات
ADS
ADS
پربازدید