Performancing Metrics

در انتظار بهار بورس/پیش بینی بازار سهام امروز 27 اسفند 1401 | اتاق خبر
کد خبر: 456310
تاریخ انتشار: 27 اسفند 1401 - 08:35
تنها دو روز معاملاتی دیگر تا پایان سال 1401 باقی مانده و انتظار می رود بورس در این روزها وضعیت خوبی داشته باشد.

به گزارش اتاق خبر به نقل از  اقتصادنیوز، سرانجام فروش های پایان سال که به جهت تسویه اعتبارها، تامین نقدینگی و بستن معاملات سالانه است به پایان رسید و در دو روز باقی مانده از سال 1401 این انتظار وجود دارد که دیگر شاهد فشار فروش نامتعارفی نباشیم.

امروز و فردا آخرین روزهای معاملاتی سال 1401 هستند و با توجه به وضعیت معاملات در هفته های گذشته، این انتظار وجود دارد که در این دو روز پایانی سال شاهد رشد شاخص ها باشیم.

بورس فعلا با توجه به رشد قیمت دلار در سال 1401، از سایر بازارها عقب مانده است. سایر بازارها به سرعت خودشان را با رشد و افت های دلار هماهنگ می کنند اما بورس همیشه واکنشی کندتر نسبت به این موضوع دارد و هنوز خودش را به سایر بازارها نرسانده است.

از همین رو اکثر کارشناسان بازار سرمایه معتقدند سال 1402 سالی خوب برای بازار سهام خواهد بود و پربازده ترین بازار در این سال، همین بازار سهام است. با این حال هنوز زود است که با اطمینان بتوان چنین حرفی زد اما آنچه از شرایط برمی آید، قطعا سال جدید می تواند سالی خوب برای بورس تهران باشد.

رشد خوب ارزش معاملات

در هفته گذشته بورس ابتدا یک افت داشت، دو روز درجا زد و سپس افت خود را جبران کند. این حرکت پایین به بالای بازار انتظار رشد را برای معاملات امروز و فردا ایجاد می کند.

مخصوصا در روز چهارشنبه شرایط طوری رقم خورد که می توان برای امروز انتظار رشد شاخص ها را داشت. چهارشنبه ارزش معاملات خرد به بیش از 7 هزار میلیارد تومان رسید. در حالی که روز سه شنبه تنها 5500 میلیارد تومان معامله در بازار انجام شده بود.

به عبارتی افزایش ارزش معاملات را می توان اولین سیگنال مثبت برای امروز دانست. همچنین حقیقی ها چهارشنبه 730 میلیارد تومان پول جدید به بازار تزریق کردند که این تزریق پول نسبتا سنگین، پس از 4 روز متوالی خروج پول اتفاق افتاد.

حقیقی ها در انتظار فرصتی برای خرید سهام

اینکه حقیقی ها پس از 4 روز خروج پول، ناگهان 730 میلیارد تومان پول به بازار وارد می کنند نشان می دهد آن ها در انتظار بهبود شرایط نشسته اند تا در اولین فرصت مجددا سهام بخرند.

شاخص قدرت خریداران حقیقی هم چهارشنبه عدد 1.05 را ثبت کرد که نشان از قدرت بیشتر خریداران حقیقی در مقابل فروشندگان حقیقی دارد.

با این حساب برای امروز می توان رشد شاخص ها را متصور بود. اما این رشد درصورتی تداوم خواهد داشت که ارزش معاملات نیز افزایش داشته باشد.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید