تولید برق از گاز فروزB پشت در توسعه میادین مشترک | اتاق خبر
کد خبر: 70595
تاریخ انتشار: 13 مرداد 1393 - 10:51
  از آنجا که توسعه میادین مشترک نفتی و گازی اولویت‌ اصلی وزارت نفت اعلام شده و مورد تاکید وزیر نفت نیز قرار دارد، پروژه تبدیل گاز به برق میدان فروز B از اولویت اجرا خارج شده و به تعویق افتاده است.

ایسنا- پروژه تولید برق از گاز پارس جنوبی با هدف صادرات که بیش از سه سال گذشته برای نخستین بار در کشور و با هدف افزایش وزن ژئوپلیتیک کشور در منطقه، کلید خورده و قرار بود که با تبدیل گاز خام به برق، ارزش افزوده بسیاری را نصیب کشور کند، ظاهرا از اولویت‌های وزارت نفت در دولت یازدهم نیست و بیژن زنگنه، وزیر نفت اجرای آن را در اولویت نمی‌داند و حتی گفته می‌شود که وی موافق تبدیل گاز به برق نیست.

در این زمینه عباس علی‌آبادی، مدیرعامل مپنا با بیان این‌که پروژه تولید برق از گاز میدان فروز B از اولویت‌های وزارت نفت نیست، گفت:اکنون توسعه میادین مشترک نفتی و گازی در اولویت وزارت نفت است.

وی افزود: شرکت مپنا به عنوان پیمانکار آمادگی دارد که با توجه به اولویت‌های فعلی وزارت نفت، اجرای این پروژه را به آینده موکول کرده و در میادین مشترک مانند فرزاد حضور پیدا کند که البته در این زمینه مذاکراتی انجام شده است.

بنا به این گزارش تفاهم‌نامه صادرات برق از گاز در آخرین روز فروردین ماه سال 90 با حضور مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران بین شرکت نفت فلات قاره و شرکت مپنا امضا شد.

علی‌آبادی که از حامیان جدی سیاست صادرات برق به جای گاز خام است، در زمان انعقاد قرارداد این پروژه تاکید کرده بود که این پروژه برای نخستین بار در کشور اجرایی خواهد شد و علاوه بر این‌که ارزش افزوده قابل‌توجهی به گاز خام تولیدی از میدان اضافه می‌کند، به عنوان یک اقدام عظیم ملی نقش مهمی در افزایش وزن ژئوپلیتیک کشور در منطقه خواهد داشت و این پروژه علاوه بر ارزش افزوده قابل توجهی که به‌جای صادرات گاز خام برای کشور ایجاد می‌کند، از لحاظ تولید آب برای مناطق تشنه جنوبی و اشتغال‌زایی در منطقه از اهمیت استراتژیک بالایی برخوردار است.

 

 

 
کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید