10 درصد کل سدهای بزرگ کشور جانمایی مناسبی نداشته اند | اتاق خبر
کد خبر: 92305
تاریخ انتشار: 27 بهمن 1393 - 11:48
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با بیان اینکه در حال حاضر 630 سد در کشور وجود دارد، گفت: از این میزان 330 سد توسط جهاد سازندگی به بهره برداری رسیده و 300 سد توسط وزارت ن...
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با بیان اینکه در حال حاضر 630 سد در کشور وجود دارد، گفت: از این میزان 330 سد توسط جهاد سازندگی به بهره برداری رسیده و 300 سد توسط وزارت نیرو ساخته شده است که از این میزان 150 سد در زمره سدهای بزرگ به حساب می آیند که 10 درصد این سدهای بزرگ جانمایی مناسبی نداشته اند.
ایرنا- محمد حاج رسولی ها روز دوشنبه در نشست خبری افزود: سدهای رییس علی دلواری در استان بوشهر، کاربه، درونگر و شهید یعقوبی در استان خراسان رضوی، فرین صحرا در استان مازندران و سد شیروان در خراسان شمالی برآورد تعیین شده از میزان حجم آب را محقق نکرده اند. وی ادامه داد: در سال آینده 10 سد در استان های خراسان رضوی، چهارمحال و بختیاری، کرمانشاه، زنجان، ایلام، کردستان و دیگر استان ها به بهره برداری می رسد. مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران اظهار داشت: در حال حاضر 22 درصد حجم ورودی سدهای کشور با کاهش روبروست و در بسیاری از حوزه ها با کاهش بیشتری مواجه هستیم. حاج رسولی ها با اشاره به حجم 92 میلیمتری بارندگی ها سال آبی جاری نسبت به حجم بارندگی 124 میلیمتری سال گذشته گفت: در این خصوص 26 درصد با کاهش روبرو هستیم. وی افزود: در حوزه های آبریز شش گانه کشور نیز به رغم کاهش 29 درصدی بارندگی ها نسبت به میانگین دراز مدت در حوزه دریاچه ارومیه 26 درصد و در حوزه دریای خزر با 29 درصد افزایش مواجه ایم که باعث می شود در سایر حوزه های مرکزی و خلیج فارس و دریای عمان که اکثر سدهای کشور در آن قرار دارند با کاهش قابل توجهی از حجم ذخایر آبی مواجه باشیم.
کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید