آیا رشد اقتصادی هند واقعا سریع‌تر از چین است؟ | اتاق خبر
کد خبر: 92614
تاریخ انتشار: 30 بهمن 1393 - 03:00
اداره آمار هند به تازگی نحوه محاسبه رشد اقتصادی این کشور را تغییر داد که بنابر محاسبات جدید، رشد اقتصادی هند با یک جهش خیره‌کننده، 6.9 درصد اعلام شد؛ اما همچنان دربار...
اداره آمار هند به تازگی نحوه محاسبه رشد اقتصادی این کشور را تغییر داد که بنابر محاسبات جدید، رشد اقتصادی هند با یک جهش خیره‌کننده، 6.9 درصد اعلام شد؛ اما همچنان درباره واقعی بودن این رقم تردیدهای بسیاری وجود دارد.
به گزارش اتاق نیوز، آمارهای جدید از رشد اقتصادی هند، دو پیام اصلی به‌دنبال دارد: ممکن است هند سریع‌ترین رشد اقتصادی را درمیان اقتصادهای بزرگ جهان داشته باشد یا اینکه اصلا کارشناسان این کشور در محاسبه و اعلام نرخ رشد اقتصادی هند دچار اشتباه شده‌اند. روز گذشته اداره آمار هند که مسئولیت محاسبه نرخ رشد اقتصادی این کشور را برعهده دارد، جزییات و مستنداتی را از علت تغییر نرخ رشد تولید ناخالص ملی هند پس از اعمال شیوه جدید محاسباتی ارائه کرد. هم اکنون پیش بینی می شود نرخ خروجی اقتصاد هند در سال جاری و منتهی به ماه مارس 7.4 درصد شود. برای سه‌ماهه چهارم سال گذشته میلادی‌ (2014)، نرخ اصلاح شده اقتصادی این کشور 7.5 درصد اعلام شد که بدین ترتیب چین را با نرخ رشد 7.3 درصدی پشت سر می‌گذارد. بااین‌حال، اداره مرکزی آمار هند با انتشار مستنداتی 10 صفحه‌ای اعلام کرد رشد اقتصادی کشور سرعت گرفته است که این مساله به‌دنبال اعمال معیارهای محاسباتی در فعالیت‌های تولیدی رخ داده‌است. به گزارش وال‌استریت‌ژورنال، اداره آمار هند همچنین توضیح داده که اقتصاد این کشور تا همین چندسال قبل بیش از آنچه تصور می‌شد، کوچک بوده‌است. در این مستندات اینگونه پاسخ داده شده که درباره فعالیت‌های خرده‌فروشان کوچک و عمده‌فروشان با یک اختلاف زیاد اغراق شده‌است. «آنانت»، تحلیلگر برجسته آمار در هند می‌گوید: ارقام جدید از تولید ناخالص ملی ارائه کننده تصویر دقیق‌تری از فعالیت‌های اقتصادی در دومین کشور پر‌جمعیت جهان است. در این کشور پیشرفت‌های نوین بیشتری درشرف رخداد است. با این وجود، همچنان نسبت به ارقام اعلامی ازسوی اداره آمار هند شک و شبهه وجود دارد چراکه بخش گسترده‌ای از سایر آمارها، از بخش درآمد شرکت‌ها تا فروش خودرو حاکی از اقتصادی است که در تقلای فرار از رکود است. «چتان آهیا»، رییس بخش اقتصاد آسیا در شرکت مورگان استنلی، می گوید: وقتی آنها چنین خروجی بی معنایی را از رشد اقتصادی هند ارائه کرده‌اند، باید به عقب بر گردند و ببینند که کجای کار اشتباه بوده که به این آمار و ارقام رسیده اند. محاسبه خروجی اقتصاد هند با استفاده از آمار رسمی ثبت شده برای کشوری مانند هند چندان آسان نیست. بخش عظیمی از خروجی اقتصادی هند توسط اشخاص و شرکتهای کوچکی حاصل می شود که از پرداخت مالیات امتناع می‌کنند و فعالیت آنها نیز در جایی ثبت نشده‌است. آرایشگران خیابانی، تعمیرکاران سیار که در کنار خیابان فعالیت می کنند، میوه‌فروشان دوره گرد و سایر مشاغل، حدود دو سوم نیروی کار غیر کشاورز هند را تشکیل می دهند. جمعیت این افراد حدود 150 میلیون نفر می شود که بیشتر از جمعیت کل ژاپن است. اما طی برآوردهای دولت هند که در سالهای 2011 و 2012 انجام داد، بخش بزرگی از این افراد که فروشگاه های خانوادگی و عمده فروشان کوتاه مدت را شامل می شود، کمتر از آن چه تصور می شد، در تولید ناخالص داخلی کشور مشارکت دارند. بخشی از تغییرات آماری هند نیز ناشی از این است که آمار اقتصادی این کشور در 15 سال اخیر بر یک پایه بوده و اکنون سال پایه تغییر کرده و از 12 ماه منتهی به مارس 2012 منشا گرفته است و بدین‌ ترتیب، ابعاد اقتصادی این کشور دو درصد کوچک شده‌است. اداره آمار هند به تازگی، سال پایه را برای شاخصهای اقتصادی تغییر داده و برخی اقتصاددانان آن را دلیل پیش بینی های جدید رشد اقتصادی می دانند. تا پیش‌ از این، تحلیلگران، محاسبات خودرا برمبنای مطالعات 15 ساله گذشته در سنجش مشاغل استفاده می‌کردند.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید