برای کاهش قاچاق باید نرخ تعرفه ها منطقی شود | اتاق خبر
کد خبر: 93047
تاریخ انتشار: 5 اسفند 1393 - 17:34
ایرنا - عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران با انتقاد از روند قاچاق کالا به کشور، گفت: از جمله راه های کاهش قاچاق کالا به کشور، اعمال منطقی نرخ
ایرنا - عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران با انتقاد از روند قاچاق کالا به کشور، گفت: از جمله راه های کاهش قاچاق کالا به کشور، اعمال منطقی نرخ های تعرفه واردات است که متناسب با کشش بازار و میزان تولید داخلی باید صورت گیرد.
محمدحسین برخوردار روز سه شنبه در جمع خبرنگاران، افزود: با توجه به آمار سالیانه 25 میلیارد دلاری قاچاق به کشور این کالاها شامل لوازم خانگی، محصولات آی تی، آرایشی و بهداشتی، نساجی و صوتی و تصویری است. وی اظهار داشت: سختگیری های بی مورد در زمینه واردات رسمی کالا یکی از دلایل ترویج فرهنگ قاچاق در کشور به شمار می آید، به طور مثال وقتی تعرفه موبایل 40 درصد بود، قاچاق این کالا به کشور بسیار افزایش یافت. رییس مجمع واردات کشور تصریح کرد: برخی افراد که اعتقاد ندارند کشور باید از طریق مالیات اداره و سازماندهی شود، اقدام به نهادینه کردن فرهنگ قاچاق و ایجاد حاشیه سود بالا در بخش واردات غیررسمی می کنند. برخوردار گفت: هر چقدر زمینه های ورود کالاهای مورد نیاز به کشور را سخت تر کنیم، امکان واردات غیررسمی و یا قاچاق به کشور تسهیل و تسریع می شود. به گفته این عضو اتاق بازرگانی تهران، مجمع واردات کشور هیچ اعتقادی به مکانیزم های پلیسی در برخورد با قاچاق ندارد. وی با بیان آنکه بیش از 80 درصد واردات رسمی به کشور شامل واردات مواد اولیه و ماشین آلات ویژه کارخانجات و کارگاه های تولیدی است، گفت: واردات رسمی کشور در خدمت تولید و صنعت ملی است، اما سختگیری های بی مورد، زمینه قاچاق را فراهم کرده است. برخوردار افزود: آنچه باعث متضرر شدن تولید داخلی شده، بالا بودن هزینه های تولید است و دلیل آن هم نرخ های بالای تسهیلات بانکی، هزینه دستمزد کارگر و وجود واسطه ها در توزیع مواد اولیه است. وی ادامه داد: طبق آماری که دولت منتشر کرده، تا 90 درصد واردات کالاهایی که به کشور انجام می شود شامل مواد اولیه کارخانجات تولیدی است و تنها 10 درصد واردات رسمی کشور مربوط به کالاهای مصرفی و غیر سرمایه ای است. رییس مجمع عالی واردات با تاکید بر اینکه هیچ بازرگان شناسنامه داری اقدام به واردات کالای بی کیفیت نمی کند، اظهار داشت: تمام تجار شناسنامه دار در صورت برداشته شدن تحریم ها با حفظ منافع کشور اقدام به واردات گسترده مواد اولیه مطلوب و مرغوب و نیز ماشین آلات به روز برای تولید و صنعت کشور خواهند کرد.    
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید