معوقات بانکی "پشت پرده" ندارد! | اتاق خبر
کد خبر: 98761
تاریخ انتشار: 10 فروردین 1394 - 13:38
اتاق نیوز- محمود دودانگه گفت: ما نباید فکر کنیم پشت پرده‌ای وجود دارد. شرایط طبیعی اقتصاد کشور همینی است که الان می‌بینید. یعنی هر چقدر تعداد چک‌های برگشتی و معوقات
اتاق نیوز- محمود دودانگه گفت: ما نباید فکر کنیم پشت پرده‌ای وجود دارد. شرایط طبیعی اقتصاد کشور همینی است که الان می‌بینید. یعنی هر چقدر تعداد چک‌های برگشتی و معوقات بیشتر شود، نشان می‌دهد که اقتصاد و تولید کشور دچار چالش و مشکل است.
مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: شرایط اقتصادی و تولیدی کشور نرمال نیست و بسیاری از بنگاه‌ها نتوانستند تولید و فروش مناسبی را انجام دهند. محمود دودانگه در گفت‌وگو با افکارنیوز در پاسخ به این پرسش که در حال حاضر رقم معوقات بانکی بین ۹۳ تا ۲۰۰ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود. آیا برآوردی وجود دارد از این‌که چه میزان از این معوقات بانکی مربوط به بخش تولید است؟ اظهار داشت: من متاسفانه عدد دقیقی در مورد این‌که چه میزان از معوقات بانکی مربوط به بخش تولید است، ندارم، ولی برداشتم این است که بخش عمده‌ای از معوقات در این حوزه می‌تواند باشد. وی افزود: به هر صورت شرایط اقتصادی و تولیدی کشور نرمال نیست و بسیاری از بنگاه‌ها نتوانستند تولید و فروش مناسبی را انجام دهند و بنگاهی که نتواند متناسب با ظرفیت خود تولید و فروش داشته باشد، نمی‌تواند به موقع تعهدات خودش را انجام دهد. مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به این پرسش  که عاملی که بانک‌ها نتوانستند معوقات بانکی را بازگردانند، به دلیل مشکلات واحدهای تولیدی بوده یا این‌که فضای سیاسی‌ای در پشت پرده این ماجراست؟ تصریح کرد: ما نباید فکر کنیم پشت پرده‌ای وجود دارد. دودانگه عنوان کرد: شرایط طبیعی اقتصاد کشور همینی است که الان می‌بینید. یعنی هر چقدر تعداد چک‌های برگشتی و معوقات بیشتر شود، نشان می‌دهد که اقتصاد و تولید کشور دچار چالش و مشکل است. وی متذکر شد: ما باید به عنوان یک واقعیت قبول کنیم که اقتصاد کشور شرایط خوبی را ندارد و اگر بانک‌ها هم به صورت جدی وارد عمل نمی‌شوند، ممکن است به این دلیل باشد که نباید با دلایل کوچک و بی‌اهمیت چرخ یک بنگاه تولیدی بخوابد. مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: تا جایی که امکان دارد، باید به بنگاه‌ها فرصت داد و کمک کرد در صورتی که اگر بنگاه به عنوان معوق تملک شود، حتی شرایط فعلی بنگاه نیز از بین خواهد رفت. دودانگه ادامه داد: در واقع برای بانک‌ها هم توجیه‌پذیر نیست که مدام زیر یک خم بنگاه‌ها بروند و به نوعی مطالبات خود را نقد کنند. وی خاطرنشان کرد: ممکن است برخی از بنگاه‌ها اتصالاتی با یک‌سری از بخش‌ها داشته باشند که نشود از آنها معوقات را گرفت؛ با وجود این‌که وضعیت خوبی دارند. این گروه اگرچه رقم معوقات‌شان بالاست، اما تعدادشان خیلی کم است.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید