قیمت کاذب ارز درپی اجرای طرح بانک مرکزی | اتاق خبر
کد خبر: 100615
تاریخ انتشار: 22 فروردین 1394 - 12:52
با وجود گذشت ۸ ماه از ابلاغ جدیدترین دستورالعمل ساماندهی صرافی‌های کشور اما تنها ۶۰ صرافی ساماندهی شده و توانسته‌اند از بانک مرکزی مجوز دریافت کنند....
با وجود گذشت ۸ ماه از ابلاغ جدیدترین دستورالعمل ساماندهی صرافی‌های کشور اما تنها ۶۰ صرافی ساماندهی شده و توانسته‌اند از بانک مرکزی مجوز دریافت کنند.
اتاق نیوز: مصطفی خانزاده یکی از فعالان این حوزه با تاکید بر غیرکارشناسی بودن این طرح، اجرای طرح ساماندهی برای صرافان نوع 2 را قابل اجرا می‌داند. طبق این طرح صرافان باید سرمایه ثبت شده خود را افزایش دهند و حداقل سرمایه اولیه تاسیس صرافی متعلق به موسسات اعتباری(بانک‌ها و موسسات اعتباری غیر بانکی) و نیز صرافی‌های ۷ شهر تهران، کرج، ‌ اصفهان، شیراز، مشهد، اهواز و تبریز مبلغ 40 میلیارد ریال و در سایر شهر‌ها مبلغ 20 میلیارد ریال تعیین شود. این درحالی است که سرمایه ثبت شده اولیه اغلب صرافی‌ها بویژه نوع 1 آنها 200 میلیون تومان بوده است. به گفته خانزاده، در زمان تدوین این دستورالعمل با صرافان و کارشناسان این حوزه مشاوره نشده و به همین دلیل طرحی خام و دور از واقعیت به تصویب رسیده است. وی خاطرنشان کرد: افزایش سرمایه در شرایط فعلی اقتصاد باعث بورس بازی و فعالیت‌های تصدی‌گرایانه می‌شود. دلیل او نیز به این شرح توضیح داده شد: وقتی سرمایه صرافان زیاد باشد حجم خرید و فروش ارز از سوی آنها افزایش می‌یابد بنابراین با بر هم خوردن تعادل عرضه و تقاضا نوسانات بازار بالا رفته و نهایتا باعث ایجاد قیمت‌های کاذب می‌شود. در حال حاضر برخی از صرافان معتقدند خرید و فروش ارز صرافان نوع 1 که فقط مجاز به معاملات فیزیکی هستند بسیار کاهش یافته است، لذا در این شرایط افزایش سرمایه ژآن هم تا چهار میلیارد تومان منجر به خارج شدن این گروه از چرخه فعالیت خواهد شد. در اقتصاد پس از تحریم حجم فعالیت‌های ارزی که تا پیش از این از طریق سیستم بانکی کشور انجام می‌شد بر عهده صرافان گذاشته شد اما تنها صرافان نوع 2 که اجازه صدور حواله و خرید و فروش الکترونیک را دارند قادر به ورود به این بخش هستند. از این رو تحلیلگران معتقدند نباید این دو گروه در یک کفه ترازو قرار گرفته و یک دستورالعمل مشابه برای آنها صادر کرد. به اعتقاد این گروه، باید اگر بانک مرکزی قصد ساماندهی هم دارد باید برای نوع 1 و نو2 صرافان دستورالعمل‌های مخصوص به آن گروه تدوین شود. بر این اساس آن دسته از صرافانی که امروز در قالب طرح ساماندهی موفق به کسب مجوز از بانک مرکزی شده‌اند عموما زیرمجموعه بانک‌های کشور بوده‌اند و توان انجام این افزایش سرمایه را داشته‌اند.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید