ایران و ترکیه همانند آلمان و فرانسه در اروپا | اتاق خبر
کد خبر: 100853
تاریخ انتشار: 23 فروردین 1394 - 11:47
یک سایت خبری ترکیه در تحلیلی درباره روابط ایران و ترکیه نوشت: روابط تهران - آنکارا همانند روابط کنونی برلین- پاریس در اروپا است....
یک سایت خبری ترکیه در تحلیلی درباره روابط ایران و ترکیه نوشت: روابط تهران - آنکارا همانند روابط کنونی برلین- پاریس در اروپا است.
به گزارش اتاق نیوز به نقل از سایت خبری هابر 7، از گذشته تاکنون ایران و ترکیه دچار یک چالش، بحران و درگیری جدی نشده‌اند. به نوشته این سایت خبری، دو کشور در سرزمینی قرار دارند که موقعیتهای جغرافیایی مشترک انکارناپذیری با یکدیگر دارند. روابط ایران و ترکیه در منطقه همانند روابط کنونی فرانسه و آلمان در اروپا است. دو کشور به عنوان دو بازیگر مهم منطقه‌ای در تمامی حوزه‌های راهبردی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در آمیخته‌اند. البته در طول تاریخ همین مساله باعث شده است در برهه هایی از زمان مقابل یکدیگر قرار گیرند. تهران و آنکارا به طور یکسان و مشترک از پتانسیل ها و ظرفیت‌های استراتژیک و امکانات برخوردارند. این سایت خبری با اشاره به تاریخ طولانی روابط تجاری میان ایران و ترکیه ، نوشت: در حال حاضر مناسبات تجاری میان دو کشور 15 میلیارد دلار است اما دو کشور در نظر دارند که این حجم مناسبات را دو برابر کنند. به نوشته سایت هابر 7، احتمال بالای لغو تحریم‌های اعمالی از سوی شورای امنیت با دستیابی ایران و 1+5 به بیانیه مشترک در روزهای گذشته امید دو کشور برای دستیابی به این هدف را دو چندان کرده است. هم چنین ایجاد فرصتها و بسترهای جدید برای آینده می تواند جایگاه استراتژیک جدیدی برای دو کشور به همراه بیاورد.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید