اصناف بدون کمک دولت، هم اشتغالزایی می‌کنند هم مالیات می‌دهند | اتاق خبر
کد خبر: 102381
تاریخ انتشار: 29 فروردین 1394 - 14:22
مشاور مالیاتی اتاق اصناف ایران با انتقاد از مقایسه کردن میزان مالیات پرداختی اصناف و کارمندان، گفت: اصناف بدون اینکه برای اشتغالزایی هیچگونه هزینه ای به دولت تحمیل

مشاور مالیاتی اتاق اصناف ایران با انتقاد از مقایسه کردن میزان مالیات پرداختی اصناف و کارمندان، گفت: اصناف بدون اینکه برای اشتغالزایی هیچگونه هزینه ای به دولت تحمیل کنند، در سال گذشته بابت عملکرد، بیش از 22 هزار میلیارد تومان مالیات پرداخت کردند.

محمدرضا جعفریان در مورد افزایش نرخ مالیات بر ارزش افزوده در سال 93، گفت: مطابق تبصره دوم ماده 117، احکام مالیاتی قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران، دولت مکلف است با اجرای کامل قانون مالیات بر ارزش افزوده، نرخ این مالیات را از سال اول برنامه سالانه یک واحد درصد اضافه نماید؛ به گونه‌ای که در پایان برنامه نرخ آن به هشت درصد (8%) برسد.

وی ادامه داد: بر همین اساس طی سال‌های گذشته این افزایش سال به سال صورت گرفت.

مشاور مالیاتی اتاق اصناف ایران در مورد یک در صد اضافه شده به مالیات بر ارزش افزوده در سال 93 گفت: یک درصد اضافی، بابت اجرای طرح سلامت از مردم گرفته شده است.

جعفریان همچنین در مورد آخرین وضعیت لایحه دائمی شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده اظهار کرد: این لایحه همچنان در کمیسیون فنی دولت و در مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در دست بررسی است که امیدواریم هرچه سریع‌تر به کمیسیون‌های تخصصی مجلس ارجاع داده شود تا پس از بحث و بررسی در سال جاری به صحن علنی مجلس بیاید.

وی در مورد میزان مالیاتی که اصناف در سال 94 باید پرداخت کنند، گفت: دولت در بودجه امسال پیشنهاد افزایش 22 و هشت دهم درصدی مالیات را داده بود که در مجلس به دلیل برخی از ملاحظات اقتصادی به 28 درصد رسانده و تصویب شد.

مشاور مالیاتی اتاق اصناف ایران ادامه داد: از کل بودجه در نظر گرفته شده برای سال 94 که رقمی معادل 837 هزار میلیارد تومان است، 91 هزار میلیارد تومان آن باید از طریق مالیات تامین شود که این مالیات از اصناف، شرکت‌های خصوصی و دولتی و کارمندان دولت و ... گرفته خواهد شد.

جعفریان با بیان اینکه قرار نیست کل مالیات در نظر گرفته شده در بودجه را اصناف بپردازند، گفت: مقایسه‌ای که میان میزان پرداخت مالیات اصناف و کارمندان دولت می‌شود مقایسه درستی نیست، شاید وصول مالیات از کارمندان دولت راحت‌تر از وصول مالیات مشاغل باشد، چون مالیاتی که دولت از کارمندانش می‌گیرد به نوعی از این جیب به آن جیب است، هر چه حقوق کارمندان را رشد می‌دهند به همان میزان هم مالیات‌ آنها رشد می‌کند.

وی افزود: در مورد اصناف فرق می‌کند، دولت برای کارمندان شغل ایجاد کرده و از آنها مالیات می‌گیرد، اما در بخش مشاغل و اصناف اینگونه نیست، اصناف بدون دریافت هیچ‌گونه کمکی از دولت و نهادهای وابسته به دولت، مشغول خدمت‌رسانی به جامعه هستند و مطابق قانون مالیات هم می‌دهند.

مشاور مالیاتی اتاق اصناف ایران با بیان اینکه اصناف مشکلی با پرداخت مالیات ندارند، تصریح کرد: مسئله اصناف چگونگی محاسبه مالیات و نحوه پرداخت آن است، اصناف شناسنامه‌دار هستند و دسترسی به آنها آسان است، بنابراین فرار مالیاتی ندارند، و گزارش مجلس در رابطه با میزان پرداخت شده مالیات مشاغل نشان می‌دهد که 100 درصد مالیات مشاغل در سال گذشته تحقق پیدا کرده است.

وی گفت: بر اساس آمار و اطلاعات، اصناف در سال 92، 22هزار میلیارد تومان مالیات پرداخت کرده است، بنابراین اینکه بگویند اصناف مالیات نمی‌دهند و تصور این باشد که مالیات تنها از کارمندان دولت تامین می شود صحیح نیست.

منبع:اتاق اصناف ایران

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید