مشاهده رقص مرگبار سلول‌های سرطانی توسط دانشمندان | اتاق خبر
کد خبر: 105229
تاریخ انتشار: 13 اردیبهشت 1394 - 13:28
دانشمندان دانشگاه میشیگان دریافتند، در انواع خاصی از سرطان، سلول‌های عصبی و سلول‌های سرطانی اغلب وارد نوعی رقص مرگبار و ظریف می‌شوند که در آن، سلول‌های سرطانی و ع...
دانشمندان دانشگاه میشیگان دریافتند، در انواع خاصی از سرطان، سلول‌های عصبی و سلول‌های سرطانی اغلب وارد نوعی رقص مرگبار و ظریف می‌شوند که در آن، سلول‌های سرطانی و عصب‌ها به سمت یکدیگر حرکت کرده تا این که سرانجام سلول‌های سرطانی وارد عصب‌ها می‌شوند.
اتاق نیوز -  این مطالعه تصورات کنونی درباره تهاجم پری‌نورال (Perineural invasion) را رد می‌کند مبنی بر این که سلول‌های سرطانی قاتلانی هستند که بدون مواجه‌شدن با کوچک‌ترین مقاومتی، وارد عصب‌ها می‌شوند. تهاجم پری‌نورال اغلب در سرطان‌های معده، لوزالمعده، گردن و سر رخ می‌دهد و موجب بروز درد شدید، گسترش تومور و بازگشت آن می‌شود. دانشمندان دریافتند که این نوع تهاجم زمانی آغاز می‌شود که عصب، محرکی آزاد می‌کند که گیرنده پروتئینی خاص در سلول‌های سرطانی را تحریک می‌کند. این گیرنده دستورالعمل‌هایی را در سلول سرطانی فعال می‌کند و همین محرک را دوباره به عصب برمی‌گرداند. عصب نیز این محرک را شناسایی می‌کند و در ساختاری رقص‌مانند، به سمت سلول سرطانی عصب حرکت می‌کند. بررسی تهاجم پری‌نورال در سرطان سر و گردن بی‌نهایت دشوار است و دانشمندان شیوه‌ای را برای مشاهده این تعاملات در نمونه‌های زنده طراحی کردند. آن‌ها نخست نوعی عصب را در غشای تخم مرغ کاشتند و پس از این که عصب در غشا یکپارچه شد، تیم علمی، تعاملات بین سلول‌های سرطانی سر و گردن را مشاهده کرد. گام بعدی این تحقیق بررسی این نکته است که چه هنگام و چگونه می‌توان این ساختار رقص‌مانند را متوقف کرد.
کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید