بازنگری اختصاص ارز مبادله‌ای به برخی کالاهای مصرفی‌ | اتاق خبر
کد خبر: 106609
تاریخ انتشار: 20 اردیبهشت 1394 - 12:13
اتاق نیوز: مدیر‌کل مقررات صادرات و واردات با بیان اینکه اختصاص ارز مبادله‌ای به برخی کالاهای مصرفی اشتباه است، گفت: ارز اختصاصی این کالا‌ها مورد بازنگری قرار می‌گ
اتاق نیوز: مدیر‌کل مقررات صادرات و واردات با بیان اینکه اختصاص ارز مبادله‌ای به برخی کالاهای مصرفی اشتباه است، گفت: ارز اختصاصی این کالا‌ها مورد بازنگری قرار می‌گیرد تا دوباره بر اساس سیاست حمایت از تولید داخل و مصالح مصرف کننده تعیین شود.
سید عباس حسینی افزود: برای ساماندهی و ایجاد تناسب بین کالاهای مصرفی و سرمایه‌ای و واسطه‌ای، ارز اختصاصی آنها مورد بررسی مجدد قرار می‌گیرد. وی ادامه داد: بر این اساس اگر کالای مصرفی برای واردات، ارز مبادله‌ای دریافت می‌کند به واردات کالای واسطه‌ای آن نیز که در صنایع داخلی کاربرد دارد ارز مبادله‌ای داده می‌شود. حسینی با بیان اینکه اولویت دولت در سال جاری اختصاص ارز به واردات مواد اولیه تولید و سرمایه ای است، به تسنیم گفت: بر این اساس در سال جاری ‌حقوق گمرکی کالا‌های لوکس 75 درصد و کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای به‌صورت حداقلی تعیین شد. وی تصریح کرد: تعرفه واردات مواد اولیه تولیدی که تولید داخل ندارند، صفر شد تا نیاز صنایع تأمین شود به‌طوری که سود بازرگانی یک‌سوم کالاهای مصرفی در سال جاری صفر شده است. این مقام مسوول گفت: برای حمایت از تولیدات داخلی سعی بر این شده که تعرفه واردات مواد مصرفی که تولید داخلی ندارد حداکثری باشد لذا علاوه بر افزایش تعرفه گمرکی، ارز از متقاضی دریافت کرده‌اند. حسینی با بیان اینکه در مواردی کالاهای مصرفی وارداتی به‌شکل نادرستی ارز مبادله‌ای دریافت کرده‌اند، اظهار داشت: بر این اساس، کالاهای مصرفی که به واردت آنها ارز مبادله‌ای اختصاص یافته است، مورد بازنگری قرار می‌گیرد تا ارز آنها بر اساس سیاست حمایت از تولید داخل و مصالح مصرف کننده دوباره تعیین شود. وی در پایان تأکید کرد: در سال‌های گذشته نیز این بازنگری در دستور کار دولت قرار داشت و در سال جاری این امر تداوم یافته است.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید