آخر هفته سبز طلا در بازار داخلی و خارجی | اتاق خبر
کد خبر: 107517
تاریخ انتشار: 27 اردیبهشت 1394 - 16:16
اتاق نیوز: در معاملات هفته گذشته بورس کالای ایران حجم معاملات قراردادهای آتی سکه طلا به 18 هزار و 780 قرارداد و ارزش آن رقمی بالغ بر یک هزار و 880 میلیارد ریال رسید....
اتاق نیوز: در معاملات هفته گذشته بورس کالای ایران حجم معاملات قراردادهای آتی سکه طلا به 18 هزار و 780 قرارداد و ارزش آن رقمی بالغ بر یک هزار و 880 میلیارد ریال رسید.
از پنج سررسید فعال آتی سکه طلا طی هفته اخیر، بیشترین حجم معاملات سكه با 9 هزار و 45 قرارداد و به ارزش 902 میلیارد و 132میلیون ریال مربوط به سكه طلا تحویل آبان ماه بود. همچنین قراردادهای آتی سكه طلا تحویل دی ماه با 7 هزار و 653 قرارداد و به ارزش 777 میلیارد و 526 میلیون ریال در جایگاه دوم قرار گرفت. رتبه سوم حجم و ارزش معاملات به ترتیب با یک هزار و 19 قرارداد و به ارزش بیش از 98 میلیارد ریال مربوط به معاملات سكه طلا تحویل شهریور ماه بود. همچنین، قراردادهای آتی سكه طلا تحویل تیر ماه نیز با 550 قرارداد و به ارزش 52 میلیارد ریال به فروش رسید. در نهایت نیز قرارداد سکه تحویل اردیبهشت ماه با 476 قرار داد به ارزش 49 میلیارد ریال در جایگاه آخر بازار آتی قرار گرفت که البته با توجه به پایان سررسید اردیبهشت، از هفته جاری بازار آتی با چهار سررسید فعال به کار خود ادامه می دهد. به این ترتیب روند معاملات آتی سکه که از ابتدای هفته با ریزش قیمت در سر رسیدهای مختلف آغاز کرده بود در اواخر هفته به دلیل افزایش حجم تقاضا روند صعودی در پیش گرفت. این در شرایطی است که سکه نقدی که افت و خیز زیادی را طی این مدت تجربه نکرده بود، روز پنجشنبه به افزایش قیمت اونس جهانی طلا و بازار آتی واکنش نشان داد و اندکی روند صعودی در پیش گرفت؛ البته نا گفته نماند که افزایش حجم تقاضا در بازار آزاد به مناسبت عید مبعث در این روند افزایشی بی تاثیر نبوده است. در بازار جهانی چه گذشت؟ از مهم‌ترین رویدادهای جهانی که طی هفته گذشته بر بازار سکه نقدی و آتی تاثیرگذار بودند، می‌توان به انتشار اخبار مربوط به انتشار آمارهای ناامید کننده اقتصادی در آمریکا که تاثیر زیادی هم بر افت ارزش دلار و افزایش چشمگیر قیمت طلا در هفته گذشته داشته است اشاره کرد، بر اساس گفته های تحلیل گران، عملکرد ناامید کننده خرده فروشی و تولیدات صنعتی آمریکا طی ماه آوریل فشار زیادی بر ارزش دلار وارد کرده است. بر این اساس قیمت طلای جهانی که نوسان های زیادی را طی هفته اخیر تجربه کرده بود در پایان معاملات روز جمعه با 0.1 درصد افزایش به بیش از 1225 دلار رسید، این در حالی است که بر اساس اخبار منتشر شده از سوی رویترز اگر طلا بتواند بالاتر از 1220 دلار در هر اونس تثبیت شود، این احتمال وجود دارد که در کوتاه مدت به مرز 1300 دلاری نزدیک شود. بنابراین قیمت طلا که روز جمعه گذشته بار دیگر روند صعودی خود را آغاز کرد در مبادلات روز پنج شنبه برای لحظاتی به بیش از 1227 دلار رسید که این رقم در سه ماه گذشته بی سابقه بوده است. بر اساس گزارش های منتشر شده اگر طلا نتواند سطح 1220 دلاری را در شرایط کنونی حفظ کند به زودی به 1200 دلار خواهد رسید و اگر سطح حمایتی 1200 دلاری نیز شکسته شود، قیمت برای رسیدن به 1180 دلار با موانع زیادی روبه رو نخواهد بود.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید