وزیر بهداشت : نیازمند اقدامات دست جمعی هستیم | اتاق خبر
کد خبر: 107965
تاریخ انتشار: 29 اردیبهشت 1394 - 08:38
وزیر بهداشت در هشتمین اجلاس وزرای بهداشت کشورهای عدم تعهد گفت: امنیت سلامت جهانی، به کیفیت سیستم های ملی سلامت عمومی در کشورها بستگی دارد....
وزیر بهداشت در هشتمین اجلاس وزرای بهداشت کشورهای عدم تعهد گفت: امنیت سلامت جهانی، به کیفیت سیستم های ملی سلامت عمومی در کشورها بستگی دارد.
اتاق نیوز - دکتر سیدحسن هاشمی در سخنرانی خود در هشتمین اجلاس وزرای بهداشت کشورهای عدم تعهد با اشاره به مهمترین چالش‌های حوزه سلامت در جهان از جمله شیوع ویروس ابولا گفت: سازمان جهانی بهداشت می تواند، نقش مهمی در حمایت از کشورهای عضو در برای پیشگیری، شناسایی و محدود کردن شیوع این گونه بیماری ها در آینده و ایجاد سیستم های سلامت قوی به عهده داشته باشد. وی تصریح کرد: لازم است سرمایه گذاری های مورد نظر برای ایجاد سیستم هایی که مبتنی بر مراقبت بهداشت اولیه و پوشش همگانی سلامت بوده و قادر به پاسخگویی به چالشهای مختلف و غیر منتظره هستند، انجام شود. وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: در مواقعی که سیستم های سلامت قوی تر و آماده تر هستند می توان از بسیاری از چالش های سلامت عمومی، پیشگیری و یا آن ها را بهتر کنترل کرد و نقش همکاری بین المللی در مدیریت این گونه مسائل بدیهی و موثر است. دکتر هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود اذعان داشت: ما نیازمند اقدامات دست جمعی برای بهبود (عملکرد) سازمان جهانی بهداشت جهت دستیابی به اهدافش در پرداختن به چالش های جهانی سلامت نظیر؛ کاهش نابرابری ها، آمادگی در برابر بیماری های نوپدید و بازپدید و دستیابی به پوشش همگانی سلامت می باشیم. وزیر بهداشت با بیان این که عوامل مهمی در جهان بر سلامت عموم اثر گذاشته اند که در این خصوص نیازمند اقدامات دست جمعی هستیم، یادآور شد: تغییرات آب و هوایی، ویروس های خطرناک جدید، وجود موانع در حوزه ریشه کنی فلج اطفال، مقاومت ضد میکروبی دارویی، توافقات تجاری و سرمایه گذاری های کلان در بخش های صنعتی می توانند باعث مشکلاتی نظیر عدم دسترسی مناسب به خدمات بهداشتی، آلودگی هوا، سرطان، بیماری های غیرواگیر و فقر و نابرابری در دسترسی در میان کشورهای در حال توسعه شوند. وزیر بهداشت با بیان این که کشورهای عدم تعهد می توانند نقش مهمی در تحقق عزم کشورهای در حال توسعه برای ایجاد همکاری های جنوب جنوب و فعال سازی منابع بیشتر برای اجرای برنامه های توسعه سلامت داشته باشند، خاطرنشان کرد: اجلاس وزرای بهداشت کشورهای عدم تعهد، فرصت مناسبی را برای کشورهای در حال توسعه فراهم نموده است تا به بیان دیدگاه ها و نگرانی های خود پیرامون چالش های پیش روی سلامت و ارائه راهکارهای لازم برای حل آن چالش ها بپردازند. وزیر بهداشت در پایان اظهار امیدواری کرد که در راستای تعهد قوی و پایدار کشور های عدم تعهد، در ارتقاء همکاری های همسو و یکپارچه با یکدیگر برای مواجه با چالش های جهانی سلامت موفق باشیم.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید