گزارشی از بدهکاران کلان بانکی به جهانگیری | اتاق خبر
کد خبر: 108371
تاریخ انتشار: 30 اردیبهشت 1394 - 07:10
اتاق نیوز: نشست ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی‌ به ریاست معاون اول رییس‌جمهور و با ارایه گزارش بدهکاران کلان بانکی و مشتریان بدحساب بانک‌ها برگزار شد....
اتاق نیوز: نشست ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی‌ به ریاست معاون اول رییس‌جمهور و با ارایه گزارش بدهکاران کلان بانکی و مشتریان بدحساب بانک‌ها برگزار شد.
اسحاق جهانگیری در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی، مشکلات نظام بانکی خصوصا موضوع معوقات را یکی از مشکلات مهم کشور دانست و بر لزوم تلاش و همراهی همه بخش‌ها در قوای سه گانه برای رفع این معضل تاکید کرد. معاون اول رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه همه بخش‌ها باید برای حل مشکل معوقات بانکی همراهی کنند، به مشکلات برخی واحدهای تولیدی که دارای معوقات بانکی هستند و این امر سبب شده که خط تولید آنها با توقف مواجه شود اشاره کرد و از کمیته فرادستگاهی مطالبات معوق بانکی خواست پیشنهاد جامعی برای اینگونه واحدهای تولیدی تدوین کنند تا ضمن پیگیری برای وصول معوقات آنها، چرخ تولید، فعالیت و اشتغال این واحدها با مشکل مواجه نشود. وی با اشاره به گزارش دبیرکل بانک مرکزی از اقدامات انجام شده در کمیته فرادستگاهی مطالبات معوق بانکی که به موجب مصوبه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی تشکیل شده است، عملکرد این کمیته را رضایت‌‌بخش و امیدوارکننده ارزیابی کرد و اظهارداشت: با همکاری نزدیک نمایندگان دستگاه‌های مختلف از هر سه قوه، اقدامات این کمیته قابل تقدیر است و اولویت نخست ما باید این باشد که نظام بانکی را از وضعیت فعلی خارج کنیم. جهانگیری ادامه داد: برخی بدهکاران به نظام بانکی، تولیدکنندگانی هستند که در گذشته از سابقه خوبی برخوردار بوده‌اند اما به دلایل مختلف از جمله شرایط اقتصادی، تغییرات نرخ ارز و شرایط رکود با مشکل مواجه شده‌اند که باید برای اینگونه افراد ملاحظاتی در نظر گرفته شود تا واحدهای تولیدی آنها دچار آسیب نشده و در عین حال امکان پرداخت بدهی‌شان نیز فراهم شود. معاون اول قوه قضاییه نیز در این جلسه با اشاره به نقش پُراهمیت بانک مرکزی در نظارت بر بانک‌ها و پیگیری وصول مطالبات معوق نظام بانکی گفت: این موضوع باید با دقت و سرعت پیگیری شود و چنانچه بانک مرکزی برای انجام این امور به اختیارات بیشتری نیاز دارد، دولت می‌تواند پیشنهاد‌ یا لایحه‌ای را به مجلس شورای اسلامی تقدیم کند تا در این خصوص تصمیم‌گیری شود. در این جلسه که وزرای امور اقتصادی و دارایی، دادگستری، اطلاعات، رییس کل بانک مرکزی، رییس سازمان بازرسی کل کشور، رییس کل دیوان محاسبات، دادستان تهران و برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشتند، دبیرکل بانک مرکزی گزارشی از عملکرد کمیته فرادستگاهی مطالبات معوق بانکی ارایه داد. همچنین در این گزارش تاکید شد که این کمیته تاکنون ۲۱ جلسه برگزار کرده و ضمن بررسی وضعیت بدهکاران کلان بانکی با همکاری دستگاه قضایی، آسیب‌شناسی عوامل داخل و خارج از نظام بانکی را که در سال‌های گذشته باعث تشدید موضوع مطالبات معوق بانکی شده شناسایی کرده است.بررسی جزء به جزء پرونده‌های مشتریان بدحساب کلان با حضور مدیران عامل بانک‌های بستانکار، اقدامات انجام شده برای وصول مطالبات معوق بانک‌ها، کنترل نرخ رشد معوقات و دستاوردهای این کمیته برای وصول مطالبات معوق بانکی در برخی پرونده‌ها که تا حصول نتیجه رسیدگی نهایی در دستگاه قضایی و دیگر مراجع نظارتی و اجرایی قابل انتشار نیست‌ از دیگر بخش‌های این گزارش بود.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید