شرکت‌های تجهیزات پزشکی شناسنامه‌دار می‌شوند | اتاق خبر
کد خبر: 108583
تاریخ انتشار: 31 اردیبهشت 1394 - 08:58
مدیر کل نظارت و ارزیابی تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو گفت: بیش از 5000 واحد صنفی و افرادی که نسبت به عرضه محصولات پزشکی و توزیع آن‌ها اقدام می‌کنند، در آیند...
مدیر کل نظارت و ارزیابی تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو گفت: بیش از 5000 واحد صنفی و افرادی که نسبت به عرضه محصولات پزشکی و توزیع آن‌ها اقدام می‌کنند، در آینده نزدیک شناسنامه‌دار خواهند شد.
اتاق نیوز مهندس سید حسین صفوی با بیان اینکه این اداره متولی حوزه تجهیزات پزشکی، دندانپزشکی و آزمایشگاه تشخیص طبی در حوزه تولید و واردات است، اظهار داشت: نگهداشت تجهیزات پزشکی و خدمات پس از فروش و همچنین نظارت بر شبکه توزیع و عرضه تجهیزات و ملزومات پزشکی می باشد. وی گفت: بازار حوزه تجهیزات پزشکی چیزی در حدود یک میلیارد و 200 میلیون دلار است که حدود 800 میلیون دلار آن مربوط به واردات و 400 میلیون دلار آن مربوط به تجهیزات پزشکی تولید داخل است. صفوی افزود: حدود هزار و 200 شرکت وارد کننده در کشور در حال فعالیت هستند و 500 شرکت تولید کننده که تخمین ما این است که بیش از 5 هزار واحد صنفی و در واقع افرادی که نسبت به عرضه محصولات پزشکی و توزیع آن‌ها اقدام کنند که در آینده نزدیک شناسنامه دار خواهند شد تا آمار دقیقی در مورد آن ها داشته باشیم. وی در ادامه به اقدامات سال گذشته این اداره کل اشاره کرد و گفت: با اجرای طرح تحول نظام سلامت یکی از موضوعات در این حوزه بحث قیمت‌ها بود که متاسفانه ساماندهی نشده بود. شبکه نظام یافته‌ای برای توزیع ملزومات پزشکی نداشتیم و بیماران نیز برای تهیه ملزومات پزشکی به خارج از بیمارستان‌ها ارجاع داده می‌شدند. مدیر کل نظارت و ارزیابی تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو گفت: اقداماتی که در راستای اجرای طرح تحول نظام سلامت انجام و دستورالعملی در این حوزه تدوین و به مراکز درمانی ابلاغ شد. یک فراخوان نیز برگزار شد و تمامی شرکت‌ها برای قیمت گذاری مناسب دعوت شدند. همچنین به شرکت های فوریتی اجازه داده شد تا قیمت بدهند و عملا یک برنامه نظارتی برای مراکز درمانی پیاده کردیم که نتیجه آن به دست آمد. پس از چهار ماه از اجرای طرح تحول نظام سلامت ارجاع بیماران به خارج از بیمارستان ها به حدود 3 درصد رسید که در گذشته بیش از80 درصد بوده است. صفوی اظهار داشت: در خصوص کاهش قیمت‌ها که متعاقب فراخوان‌ها بود، در تمامی زمینه‌های تجهیزات و ملزومات پزشکی کاهش قیمت‌های چشمگیری را داشته ایم. در حوزه توزیع نیز متاسفانه گرانفروشی‌هایی که به علت عدم نظارت صورت می‌گرفت با ساماندهی این حوزه کاهش قیمت‌های ریالی را داشته‌ایم. بنابر اعلام روابط عمومی سازمان غذا و دارو، وی در ادامه در خصوص کاهش ارزبری نیز اظهار داشت: حدود 13 درصد با اجرای طرح تحول نظام سلامت کاهش ارزبری داشته‌ایم. مدیر کل نظارت و ارزیابی تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو گفت: کاهش چشمگیر کالاهای قاچاق به دلیل عدم ارجاع بیمار به خارج بیمارستان‌ها، افزایش مصرف محصولات تولید داخل با توجه به سیاست‌های حمایتی تولید داخل، معرفی تولیدات داخل به دانشگاه‌ها و نظارت‌های جدی‌تر بر کیفیت تولیدات داخل از نتایج اقدامات انجام شده در حوزه تجهیزات پزشکی در قالب اجرای طرح تحول نظام سلامت است .
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید