معدنکاران بیشتر در معرض ابتلا به آلزایمر قرار دارند | اتاق خبر
کد خبر: 108639
تاریخ انتشار: 31 اردیبهشت 1394 - 11:30
رییس انجمن عناصر کمیاب ایران با بیان این که بدون عناصر هیچ فردی نمی‌تواند زندگی کند، گفت: افرادی که سروکار زیادی با منگنز دارند به ویژه کسانی که در معادن فعالیت می‌ک...
رییس انجمن عناصر کمیاب ایران با بیان این که بدون عناصر هیچ فردی نمی‌تواند زندگی کند، گفت: افرادی که سروکار زیادی با منگنز دارند به ویژه کسانی که در معادن فعالیت می‌کنند بیشتر در معرض ابتلا به آلزایمر قرار می‌گیرند.
اتاق نیوز -  دکتر "علی‌اصغر مشتاقی" در چهارمین کنگره سراسری عناصر کمیاب ایران، با بیان اینکه با کاهش عناصر در بدن فرد دچار بیماری خواهد شد، اظهار کرد: سابقه تحقیقات در زمینه عناصر کمیاب به نسل‌های بسیار دور برمی‌گردد و در طب بوعلی‌سینا نیز به آن اشاراتی در زمینه کم‌خونی و بیماری‌های پوستی شده است. وی یکی از بزرگترین انجمن‌ها در ایران را انجمن عناصر کمیاب دانست و تصریح کرد: این انجمن در 11 سال گذشته تاسیس و تاکنون سه کنگره آن در تهران و کاشان تشکیل شده است که تحقیقات در این زمینه در ابتدا مختصر بوده و زیاد مدرن و جدید نبود اما در کنگره‌های دوم و سوم و این کنگره حتی در سطح مولکولی نیز پژوهش‌هایی مشاهده می‌شود. دکتر مشتاقی در بخش دیگری از سخنانش به نقش آهن در سلامت انسان اشاره و اظهار کرد: آهن در واکنش‌های بدن دخالت فراوان داشته و نقش بسزایی در سیستم ایمنی آنزیم‌ها و انتقال اکسیژن دارد و بهترین منبع غذایی منابعی هستند که بیشترین آهن را داشته باشند. رئیس انجمن عناصر کمیاب ایران خاطرنشان کرد: آهن در سبزیجات و گیاهان موجود بوده و زمانی که وارد دستگاه گوارش می‌شود سه ظرفیتی است که باید احیاء و جذب شود. وی عنوان کرد: در مرحله اول، متابولیسم آهن باید جذب شود که اگر آهن نیاز بدن باشد جذب انجام می‌شود و در صورت عدم نیاز، در سلول‌های روده باقی‌مانده و دفع خواهد شد. وی تصریح کرد: آهن دو ظرفیتی قابلیت جذب بالایی دارد به‌طوریکه بیشتر آهن‌های موجود در بازار از این نوع هستند. دکتر مشتاقی در ادامه گفت: از جمله فلزاتی که می‌تواند با آهن مداخله کند، آلومینیوم بوده که از راه پوست با مصرف اسپری به راحتی وارد بدن می‌شود و بیماری‌های زیادی را به وجود خواهد آورد که بسیاری از آلومینیوم‌ها آنزیم‌های داخل سلولی را تحت تاثیر قرار می‌دهند. رئیس انجمن عناصر کمیاب ایران به بیماری آلزایمر اشاره و اظهار کرد: افرادی که سروکار زیادی با منگنز دارند به ویژه کسانی که در معادن فعالیت می‌کنند بیشتر در معرض ابتلا به آلزایمر قرار می‌گیرند. دکتر مشتاقی یادآور شد: بیماری‌های استخوانی در بیماران کلیوی شایع‌تر است چراکه بیمارانی که دیالیز انجام می‌دهند بیشتر از دیگران مبتلا خواهند شد و به مرور زمان استخوان این افراد شکننده خواهد شد.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید