تفاوت زلزله های مناطق جنوبی و شمالی ایران | اتاق خبر
کد خبر: 108815
تاریخ انتشار: 2 خرداد 1394 - 17:33
رییس پژوهشکده علوم زمین با تاکید بر این که ایران در کمربند لرزه‌خیزی جهان قرار دارد، گفت: در منطقه ایران مرکزی و شمال ایران هر چند که تعداد زلزله‌ها کم است ولی رخداد
رییس پژوهشکده علوم زمین با تاکید بر این که ایران در کمربند لرزه‌خیزی جهان قرار دارد، گفت: در منطقه ایران مرکزی و شمال ایران هر چند که تعداد زلزله‌ها کم است ولی رخدادهای لرزه‌یی با بزرگی بیشتر در این مناطق گزارش شده است.
اتاق نیوز - دکتر مرتضی طالبیان در حاشیه کنفرانس بین‌المللی ساختار، زمین ساخت و زمین لرزه‌های ایران با بیان این که ایران یک کشور لرزه خیز است، افزود: علت آن این است که ایران در کمربند لرزه‌خیزی که از اروپا شروع می‌شود و به هیمالیا می‌رسد، قرار دارد. ایران در میانه این کمربند واقع شده و به لحاظ لرزه‌خیزی وضعیت متفاوتی نسبت به کشورهای همجوار خود دارد. رییس پژوهشکده علوم زمین با بیان این که تقریبا در همه جای ایران هر ساله زمین لرزه‌های زیادی به وقوع می پیوندد خاطرنشان کرد: بیشترین تعداد زمین لرزه‌ها در مناطق جنوبی و زاگرس رخ می‌دهد و از سوی دیگر در ایران مرکزی و شمال ایران هر چند که تعداد زمین لرزه‌ها کمتر است ولی بزرگای آن بیشتر خواهد بود. طالبیان با تاکید بر اینکه از این رو نمی‌توان گفت که در جاهایی از ایران زمین لرزه وجود ندارد، یادآور شد: در جاهایی که زمین لرزه دارای دوره بازگشت طولانی دارد، نمی‌توانیم ادعا کنیم که زمین لرزه رخ نمی‌دهد و هر روز احتمال رخداد زلزله وجود دارد. وی به سیاستهای دولت در این زمینه اشاره کرد و خاطرنشان کرد: با توجه به سیاستهای جمهوری اسلامی ایران در زمینه توسعه مناطق جنوبی کشور سازمان زمین شناسی برنامه‌های زیادی در این زمینه در دستور کار قرار داده است. دبیر کنفرانس بین‌المللی ساختار، زمین‌ساخت و زمین لرزه‌های ایران با بیان این که برگزاری این کنفرانس در راستای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه زلزله‌های ایران است، اضافه کرد: با برگزاری این کنفرانس درصدد جمع‌آوری اطلاعات بیشتر از زمین لرزه‌های مناطق زاگرس، البرز و مکران هستیم. وی همچنین یادآور شد: در سالهای اخیر تحقیقات چندانی در منطقه مکران نشده است و در این کنفرانس تلاش داریم تا با همکاری محققان سایر کشورها اطلاعات خود را در این منطقه افزایش دهیم. رییس پژوهشکده علوم زمین کسب تجربیات سایر کشورها را از دیگر اهداف این کنفرانس عنوان و خاطرنشان کرد: با استفاده از این تجربیات درصدد کاهش خطرات زلزله در مناطق زاگرس، البرز، مکران و همچنین کشورهای همجوار هستیم. طالبیان با اشاره به وجود نیروهای الزامی توانمند در کشور افزود: یکی از چالش‌های ما امکانات سخت‌افزاری در این حوزه است، از این رو در سالهای گذشته سعی شده تا با همکاری‌های بین‌المللی کمبودها را در این زمینه جبران کنیم. وی ادامه داد: علاوه بر آن با برقراری همکاری با محققان سایر کشورها تلاش کردیم تا فناوری ها و دانش‌های روز دنیا را به کشور منتقل کنیم که این اقدام نیز انجام شده است.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید