مدیرعامل اتحادیه مرکزی تعاونی های کشاورزی دامداران ایران:برنامه ششم توسعه با محوریت تعاون تدوین شود | اتاق خبر
کد خبر: 109266
تاریخ انتشار: 3 خرداد 1394 - 21:40
اتاق نیوز - مدیرعامل اتحادیه مرکزی تعاونی های کشاورزی دامداران ایران بر اجرای قوانین حمایتی از بخش تعاون در برنامه پنج‌ساله توسعه‌ای ششم توسعه کشور تاکید کرد و گفت:...

اتاق نیوز - مدیرعامل اتحادیه مرکزی تعاونی های کشاورزی دامداران ایران بر اجرای قوانین حمایتی از بخش تعاون در برنامه پنج‌ساله توسعه‌ای ششم توسعه کشور تاکید کرد و گفت: واردات بی رویه علاوه بر آسیب جدی به تولید، قیمت تمام شده کالا را افزایش داد.

سعید سلطانی در بیان مشکلات اصلی این اتحادیه، گفت: این اتحادیه باید عضویت اتاق تعاون را داشته باشد، این در حالی است که اتاق تعاون اتحادیه مرکزی تعاونی های کشاورزی دامداران ایران را به رسمیت نمی شناسد و ما حق رای دادن و انتخاب شدن را نداریم و این موضوع منوط به تغییر اساسنامه دانسته شده و تغییر اساسنامه نیز مشکلات قانونی و حقوقی خود را دارد و تغییر آن باید با هماهنگی اتاق تعاون و سازمان تعاون روستایی باشد.

وی در ادامه با اشاره به اصول 43 و 44 قانون اساسی، گفت: لازمه اجرایی شدن اصل 43، اصل 44 است و بستر این موضوع باید فراهم شود.

سلطانی افزود: در امر واگذاری‌ها، تا آنجا که سودآوری مطرح بوده، واگذاری به تعاونی‌ها صورت نگرفته است و آنجایی که انجام شده، کارها با موفقیت پیش رفته است.

وی با بیان اینکه باید به تعاونی‌ها بها داده شود و آنها در امور به‌کار گرفته شوند باید به بالا بودن قیمت تمام شده تولید برای آنها اشاره کرد.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی تعاونی های کشاورزی دامداران ایران گفت: به دلیل خشکسالی‌های پی در پی، قیمت علوفه‌های پرحجم بالا رفته است و این یکی از مشکلات اصلی برای تولیدکنندگان است.

سلطانی با اشاره به واردات مواد اولیه، بیان داشت: قیمت موادی که وارد می‌شود، دو برابر قیمت محصولات در کشور مبداء می‌شود و این نیز از دیگر مشکلات است که موجب می‌شود قیمت تمام شده کالا افزایش یافته و تولید کاهش یابد.

وی با اشاره به اینکه واردات به تولیدکننده لطمه وارد می کند، خواستار حمایت از تولیدکنندگان و جلوگیری از واردات شد.

وی بر اجرای قوانین در برنامه ششم توسعه و اجرای اصل 44 و ماده 33 قانون افزایش بهره وری تاکید کرد که به موجب این ماده، دستگاه متولی باید قیمت تضمینی محصول را برای تولیدکنندگان تعیین کند و طبق آن نیز اجرا شود تا تولیدکننده ضرر نکند.

وی بر اجرای ماده 7 قانون افزایش بهره وری نیز تاکید کرد که به موجب آن، بدون حضور نماینده تولیدکنندگان، هر تصمیمی باطل است.

سلطانی در ادامه توانمندسازی تشکل‌ها را خواستار شد و گفت: از سوی دولت هیچ توانمندسازی برای تشکل‌ها صورت نگرفته است؛ باید در برنامه ششم در انجام امور، بیشتر به تشکل های تعاونی بها داده شود.

وی تصریح کرد: اگر دولت می‌خواهد موفق شود، باید کارها را به تعاونی‌ها بسپارد و هرگونه تصمیم گیری بدون اینکه انجام آن به تعاونی ها سپرده شود، به تحقق نمی رسد.

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید