معاون نعمت زاده اعلام کرد:نمی‌توان‌ بازار را به‌روی‌ کالای‌خارجی قفل کرد | اتاق خبر
کد خبر: 109866
تاریخ انتشار: 6 خرداد 1394 - 14:01
اگرچه بسیار بیم ورود کالاهای وارداتی با برداشته شدن تحریم‌ها را دارند و معتقدند که بازار ایران باید با شرایط خاصی در اختیار خارجی‌ها قرار گیرد اما رئیس سازمان توسع
اگرچه بسیار بیم ورود کالاهای وارداتی با برداشته شدن تحریم‌ها را دارند و معتقدند که بازار ایران باید با شرایط خاصی در اختیار خارجی‌ها قرار گیرد اما رئیس سازمان توسعه تجارت ایران و معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت معتقد است که نمی‌توان بازار را به روی کالاهای خارجی قفل کرد.
اتاق نیوز- اگرچه بسیار بیم ورود کالاهای وارداتی با برداشته شدن تحریم‌ها را دارند و معتقدند که بازار ایران باید با شرایط خاصی در اختیار خارجی‌ها قرار گیرد اما رئیس سازمان توسعه تجارت ایران و معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت معتقد است که نمی‌توان بازار را به روی کالاهای خارجی قفل کرد. به گزارش اقتصاد ایران آنلاین، ولی‌اله افخمی‌راد گفت: تمام تلاش دولت این است که بتوان شرایط را به گونه‌ای پیش برد که بهترین مدیریت در زمان بعد از تحریم صورت گیرد به نحوی که بازارهای صادراتی افزایش یابد؛ صادرات از جهش مطلوبی برخوردار باشد، زمینه برای رقابتی شدن کالاها در داخل فراهم شود و از سوی دیگر، تعاملات بین‌المللی تراز تجاری مناسبی را برای کشور رقم زند. معاون نعمت زاده افزود: بر این اساس دولت موانع غیرتعرفه ای در بخش صنعت را حذف کرده و موانعن غیرفنی در مسیر واردات نیز حذف شده است؛ بنابراین هم اکنون هیچ کالایی نیست که صدور آن به خارج کشور ممنوع باشد، اما هر یک ضوابط خاص خود را دارند. وی تصریح کرد: در بخش کشاورزی اندکی محدودیت های وارداتی داریم و البته برخی موانع صادراتی هم وجود دارد که بر روی برخی کالاها عوارض صادراتی وضع می کند. افخمی راد خاطرنشان کرد: وقتی تجارت خارجی ایران به نحو فزاینده ای افزایش یابد که مورد انتظار دولت در شرایط پس از تحریم است، بالاخره مراودات تجاری و رابطه ای برد- برد شکل می گیرد، در حالیکه ایران نمی تواند بازار خود را به روی خارجی ها قفل کند. وی اظهار داشت: هر کشوری در دنیا تمایل دارد که کالاهای تولیدی خود را روانه بازارهای کشورهای دیگر کند، به این معنا که تمایل دارد به ایران هم به عنوان یک بازار گسترده و البته جذاب، واردات کالاهایش را صورت دهد. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: می توان 500 میلیارد دلار کالا صادر کرد و در مقابل ،490 میلیارد دلار وارد کرد، مهم آن است که کالاهای ایرانی روانه بازارهای تجاری شوند و تراز تجاری کشور مثبت باشد.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید